IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

АЕЦ "Козлодуй" анализира възможността за малки модулни реактори

Компанията, ангажирана с проекта за нов блок в централата, подписа меморандум с NuScale Power

16:08 | 18.02.21 г. 6
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
<p>
	<em>Снимка: Investor.bg</em></p>

Снимка: Investor.bg

АЕЦ "Козлодуй" - Нови мощности е подписала Меморандум за разбирателство с американската компания NuScale Power за проучване на възможността за изграждане на малки модулни реактори на територията на страната.

Това става ясно от съобщение на компанията, която управлява проекта за изграждане на нови ядрени мощности на площадката на АЕЦ "Козлодуй". През есента на 2020 година при инспекция в централата, премиерът Бойко Борисов коментира възможността за развитие на нови технологии на площадката за седми блок.

В изпълнение на заявката за анализи на възможностите експертите от работната група отчетоха и че оборудването, купено за АЕЦ "Белене", също може да бъде използвано в Козлодуй.

От NuScale Power коментират в прессъобщение по повод подписания меморандум, че модулните реактори са добро решение за България, тъй като предлагат балансиране на мощностите, използващи възобновяеми източници.

Реакторите на NuScale Power са с "лека вода" и могат да генерират до 77 мегавата електроенергия, става ясно от сайта на американската компания.

През август 2020 година дизайнът на нейните реактори получи одобрение от Комисията по ядрено регулиране на САЩ. Плановете са NuScale Power да успее да предостави първите си модулни реактори на клиенти през 2027 година.

Според компанията една централа може да бъде изградена с до 12 модула с обща мощност от 924 мегавата (малко под капацитета на закупените за АЕЦ "Белене" руски ВВЕР реактори, чиято проектна мощност е 1000 мегавата).

NuScale Power предлага и по-малки решения - с между 4 и 6 модула.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 08:10 | 13.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

6
rate up comment 2 rate down comment 2
zelka007
преди 3 години
нямаме капацитет за изпитване на нови технологии в ядрената енергетика , чехите по-скоро имат , но едва ли ще им дадът нещо . румънците имат завод за обогатяване на гориво ... значи , това е централа . и то маневрена беземисионна централа . маневрена като въглищна централа с няколко блока . замислена е да може да вдига температура и да извършва парна електролиза на вода - демек беземисионен водород и кислород може да произвежда . много находчив дизайн на охлаждане и захранване има . много умно замислена работа е , стъпили са на военни разработки . дизайна е един от няколкото системи дето разработват хамериканците по темата SMR . не я разнасят напред-назад технологията . само където имат сигурни бази или при много сериозни техни съюзници ... :))) ... аз лично съм силно впечатлен , че при цялата русофилщина у нас , са ни включили в такъв проект ... идеята се разработва от поне 10 години и е във финална фаза , има определени площадки за строеж , поръчват оборудване ... ако имаш време и ти се чете ...https://***.world-nuclear-news.org/и тук също може ...https://***.neimagazine.com/в търсачкита на сайтовете --> nuscale и четеш ... на други места достъпа е ограничен или платен ...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
5
rate up comment 3 rate down comment 1
Моабет да става
преди 3 години
Дайте връзка къде вече има инсталирани такива блокове? Как работят колко струват и за колко години се изграждат? Зелка пусни малко повече информация. От сайта на компанията ми се струва, че проекта е само на хартия. Като направят 2-3 работещи реактора тогава и при нас.Да не би да искат да ни ползват за опитен полигон?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 4 rate down comment 2
zelka007
преди 3 години
екстра ... с голеееема мъка се случват и добри неща в енергетиката ни . nu scale имат подписани такива предварителни споразумения в източния блок с чехите и румънците . иначе по света с поне още 10 държави . реакторите са стандартни модули от по около 700 тона , високи 20м с диаметър почти 3м , зареждат се в 24 месечен горивен цикъл със стандартно 5% обогатено гориво . топлинна мощност 250МВт , електрогенерация 60МВт на модул . работят в групи от по 4 , 6 , 8 до 12 броя . жизненият цикъл се оценява на 60г . планирани са да работят в мрежа с голямо количество ВЕИ източници и могат бързо да превключват с необходимо оборудване от електрогенерация на генериране на водород . цената на такава модулна централа ще бъде около 38% от референтната цена на един хилядник , експлотационните разходи около 25% от тези на хилядник . дядя вова , виж как , като купихме една ескадрила Ф-16ки , купихме част от терминал за втечнен газ и започнаха договори за трансфери на нови технологии . са решетников като ви закрие партидата , ще можеш да кандидатстваш при нас на козаяк . щото си много личен кадър ще ти ходатайствам за нещо по престижно от оправяне на запетайките и препинателните знаци ... :)))
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 3 rate down comment 5
v_tin
преди 3 години
Това не са ли френско -канадско - румънски реактори. Мисля че точно такива- канду работят в румъния и се бяха оплаквали румънците от тях
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 5 rate down comment 4
дядя Вова
преди 3 години
Aaa, това са правилни (англосакс) пчели, значи ядат правилен мед.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 6 rate down comment 4
redcretin
преди 3 години
Ново 20 - нови 10 млрд на вятъра вероятно.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още