IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Андрей Коватариу: Румъния и България трябва да действат координирано в енергетиката

Развитието на дигитализацията и възобновяемата енергия в тези две страни остава на много ниско ниво, посочва енергийният експерт

20:55 | 25.03.22 г.
<p>
	<em>Снимка: Bloomberg L.P.</em></p>

Снимка: Bloomberg L.P.

България и Румъния трябва да намерят и внедрят навреме решения в енергетиката си, без това да налага удължаване на живота на въглищните централи, тъй като до пет години те няма да имат особена икономическа стойност въпреки новите инвестиции. Такова мнение изрази в предаването "В развитие" на Bloomberg TV Bulgaria Андрей Коватариу, експерт към работната група по цифровизация в енергетиката към Икономическата комисия на ООН за Европа (UNECE) и старши научен сътрудник в Energy Policy Group. 

„Дигитализацията и възобновяемите енергийни източници (ВЕИ) са на много ниско ниво на проникване в България и Румъния и темпът на внедряне не е достатъчен“, подчерта експертът.

По думите му двете страни не може да развиват самостоятелни мощности, макар да имат планове в тази област, но това не е ефикасно.

"Ако искате да използвате вятърни генератори в Черно море - много важен сектор и за Румъния, и за България, и за Турция - ние трябва да работим заедно, не можем да го направим индивидуално“, категоричен е Коватариу.

Въпреки това заради различните икономически и социални условия, предложения, които работят в Западна Европа, могат да не се вписват на изток, смята още експертът.

Според него ефикасността ще бъде основна концепция в европейската енергетика през следващите години, като тя трябва да включва съвместно планиране на база общи нужди, физически връзки, свързани фючърсни и спот пазари.

"Много е рано да се каже какъв би бил подходящият дизайн за новата парадигма на единния европейски енергиен пазар. Но фрагментацията, с различни правила в различните държави, контролирани цени, различни нива на данъците, със сигурност няма да ни отведе на един ефикасен енергиен пазар“, смята старшият научен сътрудник в Energy Policy Group.

По думите му съвместни усилия и решения на ниво ЕС могат да помогнат на региона да превъзмогне тези ограничения, както и за повишаването на енергийната ефективност на мрежите в цяла Източна и Югоизточна Европа. 

"Ниската ефективност на енергийните мрежи е най-голямото ни притеснение. Този проблем е заплаха за новите ВЕИ - дори да имате парите и технологията да инсталирате тези нови капацитети, това ще иска предварителни инвестиции, подсилване на самата енергопреносна мрежа и увеличаване на нейната гъвкавост. Не сме готови за това", заяви още Коватариу.

Според него липсата на пълна свързаност на енергийните пазари между съседните държави означава, че не се извличат ползи от производствата на съседите.

Заради бързината на внедряване дигитализацията на енергетика - използване на сензори, реакция на търсенето - може да има по-незабавен ефект за намаляване на консумацията и увеличаване на енергийната ефективност от други мерки като нови технологии за производство на електричество. Тя е и независима от външни фактори и внедряването ѝ може да започне още през 2022 г., коментира енергийният експерт.

"Концепцията за енергийна сигурност се промени през последните седмици - вече не се говори за собствени ресурси и търговски отношения. Действията на Европа призовават за нова дефиниция на енергийния преход - развитието и внедряването на тези мерки изисква нещо, което ще увеличи независимостта на държавите членки от руски газ", посочи още Коватариу.

Той предупреди, че рискът от кибератаки по енергийната инфраструктура също се е увеличил през последните седмици и регионът трябва да се подготви за това в бъдеще.

Целия разговор може да проследите на сайта на Bloomberg TV Bulgaria.

Всички гости в предаването вижте тук.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 15:15 | 13.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

Финанси виж още