IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Бизнесът ще сезира ЕК заради "спасяването" на ТЕЦ "Марица-изток 2"

Поддържането на централата би забавило икономическия растеж и би довело до поскъпване на тока, смятат от АОРБ

18:34 | 06.02.20 г.
<p>
	<em>Снимка: Pixabay</em></p>

Снимка: Pixabay

Бизнес организациите в България възразяват категорично срещу „спасяването“ на „ТЕЦ Марица Изток 2“ със заповед на министъра на енергетиката или с решение на Народното събрание. Това се посочва в писмо на Асоциацията на организациите на българските работодатели (АОБР) до министър-председателя Бойко Борисов във връзка с решението на НС за ТЕЦ „Марица Изток 2“.

Преди седмица парламентът одобри единодушно мандат на правителството да капитализира задлъжнялата с над 1,5 млрд. лв. централа, без да съгласува тази държавна помощ с Брюксел. Това би могло да доведе до нова наказателна процедура, а междувревенно дружеството да продължи  да трупа загуби.

Това са непазарни практики от периода преди 1989 г., против европейските политики и забавящи икономическия растеж на България, пише в писмото с копие до енергийния министър Теменужка Петкова и вицепремиера Томислав Дончев.

„Спасяването“ на ТЕЦ "Марица-изток 2" по този начин пряко влошава конкурентоспособността на българския бизнес и устойчивостта на публичните финанси. Икономическият растеж ще бъде „изяден“, спасявайки непазарно търговското дружество „ТЕЦ Марица Изток 2“. Защото парите за инвестиции на икономиката, в т.ч. и на енергетиката, ще бъдат изразходвани без да има полза от това, посочват работодателите в България. 

В аргументите си работодателите посочват, че при новите условия „ТЕЦ Марица Изток 2“ ще работи на непазарна цена. Това ще струва на фонд Сигурност на електроенергийната система в годишен план над 150 млн. лева, което  ще се плати от потребителите през фиксираната компонента от крайната цена на електроенергия, наречена „Задължение към обществото“, а това ще повиши допълнително цената на електроенергията.

„ТЕЦ Марица Изток 2,“ получавайки „пари наготово“ не се стреми да си оптимизира разходите. Работи на 50% и по-малко от капацитета си без да оптимизира и без това раздутата численост на персонала.

Не се изпълнява препоръката, направена от Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР), а именно, че поведението на дружеството следва да е ориентирано към търсене на възможности на пазара за покриване на разходите си чрез реализация на произведената електрическа енергия на балансиращ пазар, на пазара ден напред, на пазара в рамките на деня, в периодите, когато средните ценови нива са над променливите разходи на дружеството 93,33 лв./Мвтч, за да се покрият или поне намалят загубите на дружеството от отчитаните условно-постоянни разходи.“

В доплнение се посочва, че „ТЕЦ Марица Изток 2“ намалява производството си  и увеличава стабилно загубите  си - към септември 2019 г. централата отчита отрицателен финансов резултат от 173 млн.лв., с което допринася за високата цена на ел.енергията в България, като страната ни се превърна във вносител на електроенергия, всички потребители трябва да покриват нарастващите загуби.

Крайният резултат е, че  ще продължим да имаме най-високата цена на тока в Европа, достигаща разлика от 25 до 50% над средната. За януари 2020 г. нямаше държава в ЕС с по-висока от нашата цена на електроенергията за индустрията, отбелязва се още в становището.

От АОБР заявяват, че категорично бизнесът иска „ТЕЦ Марица Изток 2“ да работи максимално дълго. Но по следния начин:

България следва да въведе т.н. капацитетен механизъм и да въведе тръжна процедура за осигуряване на сигурността на електроенергийната система. Това обеща публично енергийният министър Теменужка Петкова в края на 2019 г., но опроверга с издаването на заповед Е-РД-16-39/29.01.2020 г..

Всички ненотифицирани държавни помощи в енергетиката следва да бъдат прекратени, а получаващите такива помощи производители да участват в търг за капацитети. Тези, които предложат по-ниски цени за осигуряване на недостигащия капацитет ще получат одобрена от ЕК държавна помощ при съответните ангажименти. Очакваме размера на тази помощ да бъде значително по-малак от  надплащания без одобрение на ЕК досега, към който режим се прикачи и „ТЕЦ Марица Изток 2“ вместо да се откачат другите.

Задължително „ТЕЦ Марица Изток 2“ трябва да си оптимизира разходите. За да има шанс да спечели квота в търга за капацитет.

„ТЕЦ Марица Изток 2“ да продава електроенергия, съгласно препоръката от ценовото решение С-19/юли 2019 г. на КЕВР.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 21:33 | 11.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

Финанси виж още