IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Българската газова асоциация настоява да приемем плащането за руски газ в рубли

От огранизацията смятат, че България няма друга алтернатива за газа освен "Газпром"

16:24 | 13.04.22 г. 3
<p>
	<em>Снимка: Архив Ройтерс</em></p>

Снимка: Архив Ройтерс

Българската газова асоциация (БГА) изпрати отворено писмо до председателите на парламентарни групи в 47-то Народно събрание, с което настоява България да приеме условията на "Газпром" и да заплаща за природния газ в рубли, защото страната ни няма никаква друга алтернатива.

По нареждане на руския президент Владимир Путин "враждебните държави", каквито са членовете на Европейския съюз, от 1 април трябва да плащат за природния газ в рубли.

След като общността категорично отказа да се съобрази с това искане, Русия предложи схема, при която европейските клиенти продължават да плащат във валутата, която е предвидена в договорите с "Газпром". Парите ще се превеждат в специални сметки в "Газпромбанк" и ще се превръщат в рубли, след което ще се превеждат на газовото дружество.

От думите на енергийния министър Александър Николов в края на март стана ясно, че България е платила за газа за април. В министерството има схема и за плащане в рубли, но страната ни остава на позицията на ЕС по отношение на плащанията за газ.

От БГА посочват в своята позиция, че България не е свързана с европейската газова система, няма диверсификация на входящите газови потоци и няма терминали за втечнен газ, както и има наложен мораториум за добив на природен газ. Според организацията страната ни е най-зависимата от руския природен газ страна в ЕС.

Но България от повече от година получава газ и от Азербайджан, макар и не в договорения обем от 1 млрд. куб. метра годишно. Очакванията са, че до лятото и това ще стане, след като бъде въведена в експлоатация новата газова връзка с Гърция - IGB. Реално свободният капацитет по съществуващите входно-изходни точки на газопреносната мрежа няколко пъти превишава вътрешното потребление и страната ни вече договаря доставки на втечнен газ при необходимост, гарантира още Николов пред Народното събрание.

България не може да построи терминал за втечнен газ в Черно море заради ограниченията, които налага Турция за преминаване на танкери през Босфора. Страната ни обаче може да ползва капацитета на терминалите в Турция и Гърция в Средиземно море и да получи газа по съществуващите трасета. В допълнение и "Булгартрансгаз" е акционер в проекта за изграждане на терминал край Александрополис.

Около БГА се заговори в последните дни на 2021 година, когато председателят ù Пламен Павлов коментира публично подробности от договора за доставка на газ от Азербайджан. Те се оказаха защитени от търговска тайна и тогавашния директор на "Булгаргаз" Николай Павлов сезира ДАНС за захлаха за националната сигурност. От газовото дружество се опасяваха, че Азербайджан ще има основание за прекратяване на договора с България заради изтичането на данните.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 04:57 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

3
rate up comment 2 rate down comment 0
Pyramid
преди 1 година
Няма лоши бе. Давай, дУпчи. Аз разрешавам. Като намериш, ставаш цар
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 3 rate down comment 6
Solar Power
преди 1 година
По интересното е защо имаме мораториум върху добив на газ на наша територия и в нашата морска зона :) Това ако не е спонсорирано от Масква ... ей ме на :) Пълна простотия !
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 3 rate down comment 8
Николай Караджов
преди 1 година
Какви са тия толкова супер тайни договори и клаузи с Азербайджан???? И какво стана с изгубената "Газова харта (карта)" ?И какви рубли, в договора пише евро или долари, кви рубли кви пет лева. Не стига, че ни продават газа пре скъпо ами с курса на рублата искат да ни боцат рашките. Да го еbaт маHгaлиTe Бoйko дето ни зароби с руснаците.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още