IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Експерти: Зелената сделка не е изгодна за България, засилва неравенството

Енергетиката, транспорта, селското стопанство в страната ни ще бъдат най-засегнати от сегашния вариант за преход към нисковъглеродна икономика

15:38 | 22.06.20 г. 11
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
<p>
	<em>Снимка: Икономически и социален съвет</em></p>

Снимка: Икономически и социален съвет

 България е една от най-засегнатите страни по отношение на трансформациите, които предстои да бъдат извършени във всички икономически сектори вследствие на т. нар. зелена сделка на ЕС. Ускореният преход към нисковъглеродна икономика ще породи нови неравенства, а това не е просто акт на Европейската комисия, а на онази комисия, която ще определя развитието на България и Европа в следващите 30 години.

За това предупреди проф. Лалко Дулевски, председател на Икономически и социален съвет (ИСС). Институцията излезе със становище на тема „Eвропейският зелен пакт – икономически, социални и екологични предизвикателства и възможни решения за България“, в чиято разработка са се включили социалните партньори от работодатели и синдикати.

Дулевски напомни, че ЕС иска да се превърне в лидер по неутралност на въглеродните емисии по отношение на климата с взаимоизгодни проекции, но трябва да се променят сроковете и да се вземе предвид новия план за възстановяване на Европа заради пандемията с коронавируса.

„Принципно ИСС подкрепя усилията на ЕС за предотвратяване на климатична катастрофа, но акцентира на редица препоръки, свързани със сроковете за постигане на целите на Зелената сделка, с въглеродния данък, с необходимостта от нов тип дипломация на ЕС“, коментира проф. Дулевски и уточни, че България има основателни причини за резерви по отношение на ускорения преход към нисковъглеродна икономика.“

Перспективите

От регионален износител България може да се превърне в крупен вносител на електроенергия. От поредица от документи, които са произведени от ЕК при формулирането и очертаването на Зеления пакт, става ясно, че проектозаконът е на финала.

„България има червени линии, които не трябва да се преминават. До есента законът ще бъде приети трябва да се изпълнява, но дори да се постигнат дерогации те ще са тежки и трябва да се изпълняват“, заяви президентът на Конфедерацията на независимите синдикати в България (КНСБ) Пламен Димитров.

По думите му нашата страна трябва да вземе пример от Полша, която е категорична при отстояване на позициите си в защита на националните си интереси при постигане на дерогации.

Пламен Димитров каза, че от синдиката настояват за налагане на механизъм за въглероден данък на вносни стоки и услуги, които идват от трети държави.

„България гради своята позиция, само че интензивността, с която я защитава, трябва да се засили“, смята лидерът на КНСБ. Той информира, че финансовите инструменти се очаква да бъдат известни през юли, както и за целия пакет за възстановяване на ЕС от Зелената сделка.

„Средствата трябва да бъдат ориентирани, за да минимизират заплахите“, отбеляза Димитров. Президентът на КНСБ уточни, че ако се приеме европейското законодателство по Зелената сделка за климатичен неутралитет до 2050 г. в този му вид, най-засегнатите от това сектори в България ще бъдат енергийният, и то в частта, която засяга въглищата, и транспортът, и през вторичността на натиска - металургията, химията, строителството, селското стопанство.

Пламен Димитров добави, че най-важната причина за това е свързана с дела на електроенергия, която се произвежда от въглища.

Според него най-щадящият към нашите възможности и ресурси, който отговаря на националните ни интереси подход, е заложеният в Интегрирания план за климата и енергетиката - въглищните централи да работят до 2030 г.

„Това е постижима цел, със съответните дерогации и намаляващ капацитет“, каза Димитров, но изтъкна, че АЕЦ "Белене" няма да е готова към 2030 г., но заместващите мощности могат да са през ВЕИ или природен газ, като и това е под условие.

Ако не се реши проблемът с договорите на американските централи, механизмите за капацитет не са възможни, защото ЕК не позволява това, а ако няма механизми за капацитет, и останалите въглищни мощности не могат да бъдат гарантирани“, допълни синдикалистът. 

Димитров е на мнение, че в позицията си България трябва да настоява да няма натиск по Зелената сделка за това кога и какво непременно трябва да затвори. Той добави, че спешно е необходим план за срок от пет-десет години за въглищната част на енергетиката, в частност за комплекса "Марица Изток" - неговата индустриална трансформация и развитие на нови мощности, без да се смята, че енергийната му част ще изчезне.

Преразглеждане на модела

Председател на Асоциацията на индустриалния капитал в България (АИКБ) Васил Василев е категоричен, че „Европа се самоубива със Зелената сделка“.

Причина за емоционалното му изказване е, че делът на Европа в световната генерация по парникови газове е 9,8%, което е почти два пъти по-малко от САЩ и три пъти по-малко от Китай, и почти колкото Индия.

„Тези три страни не си поставят такива цели като ЕС, което не е отскоро и води до деиндустриализация, както и до изнасяне на енергоинтензивните производства в тези страни, поясни Велев. - Това ще доведе до затваряне на предприятия в Европа, освобождаване на хора и внасяне на същите продукти произведени на друго място, но на същата планета.“

Той отбеляза, че АИКБ оценява усилията на ЕС за затвърждаването му като световен лидер за постигане на неутралност по отношение на климата и парниковите газове.

Велев обаче подчерта, че в ЕК не са изследвали как горските фондове компенсират въглеродните емисии, което може да докаже, че в България сме въглеродно неутрални.

Според председателя на АИКБ предприятията от металургията и тежката химия ще бъдат засегнати от Зелената сделка, защото те консумират значително количество енергия и нейната висока цена ще ги направи неконкурентоспособни.

Европа няма да може сама да реши проблемите, а може сама да се самоубие с разделянето на политиките“, твърди Велев. 

Председателят на АИКБ смята, че освен на "зелената дипломация", Европа трябва да наблегне и на данъка "въглероден двуокис", и на технологии, свързани със складирането на енергия чрез водород, на алтернативния вариант за складиране на енергия чрез развитие на капацитета на батериите, на космически базирани технологии за производство на електроенергия и изпращане на земята, за улавяне и утилизиране на въглеродния двуокис.

Цената на прехода

Пламен Димитров не се нае да определи колко работни места в страната ще бъдат засегнати от Зелената сделка, но посочи, че в енергийната част става дума от 90 до 150 000 души. „Това е голяма социална цена, но не е най-важната, по-важната е енергийната сигурност, а когато няма достатъчно предлагане на електроенергия, цената ще тръгне нагоре“, заяви синдикалистът.

Според него най-щадящият към нашите възможности и ресурси и отговарящ на националните ни интереси подход е заложеният в Интегрирания план за климата и енергетиката - въглищните централи да работят до 2030 г. Той добави, че спешно е необходим план за срок от пет-десет години за въглищната част на енергетиката, в частност за комплекса "Марица Изток" - неговата индустриална трансформация и развитие на нови мощности, без да се смята, че енергийната му част ще изчезне.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 12:36 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

11
rate up comment 31 rate down comment 3
Hahoto
преди 3 години
Ти се извъди най-най-големия експерт. Бил си в ТЕЦ2 бил си в Мини, знаеш ги нещата технологично. И в големите ВЕИ си бил и там от първа ръка ни забавляваш....Та като те чета, даже и изводи не ми е нужно да си правя! :)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
10
rate up comment 31 rate down comment 0
Sokratus
преди 3 години
Само три частни фирми, които инсталират фотоволтаици по целият свят дават повече работа от ТЕЦ Марица изток 2. И повече хора и по-високи заплати! Едната има 800 човека, а в най-добрите си времена 5 хиляди!Всеки сам да си прави изводите, колко са зле тези експерти!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
9
rate up comment 33 rate down comment 1
rooctcho
преди 3 години
- АЕЦ 3 и 4 блок ги затворихме сами без да е било изискване от ЕС ( разни политически натегачи )- Въглищните централи на АЕС имат договори до 2025 макс- Държавната Марица се субсидира за да работи, но съвсем тихо минаха спасителните 600мил. + преди 2-3 месеца точно по време на кризаИма по изгодни технологии вкл. и подменяне на блоковете в АЕЦ Козлодуй с нови. Мрънкачите са предимно олигарсите замърсители със силни интереси в сферата
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
8
rate up comment 33 rate down comment 3
Dr. Vatnikov
преди 3 години
О, пак пенсионирания старшинка се обади, този път с "експертен" съвет по атомна енергетика! Да се смееш ли, да плачеш ли?!?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
7
rate up comment 34 rate down comment 4
Hahoto
преди 3 години
Закривайте всичко въглища, мъглища, газ - маз, атом и да минаваме на зелена фотосинтеза. Зелката ще ни топли с линкчета денонощно и лете и зима! ;)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
6
rate up comment 34 rate down comment 2
ing5rov
преди 3 години
тъмнолилавия
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
5
rate up comment 34 rate down comment 3
ing5rov
преди 3 години
не трябваше да се затварят 3 и 4 блокове на Козлодуй ... за кефа на Брюксел и *** от Драгалевци !
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 37 rate down comment 4
zelka007
преди 3 години
пхаха ... готини са ... ще да дам само няколко примера ... пък всеки грамотен човек може сам да си прави сметката ... България - бвп на глава от населението $9272 за 2018Индонезия - бвп на глава от населението $3893 за 2018Филипините - бвп на глава от населението $3102 за 2018Етиопия - бвп на глава от населението $772 за 2018геотермалната енергия е 100 без парникови газове , има я 24/7 през годината , един проект обикновенно има живот 30-40-50-80 години , разработва се на централи от 25 до 50MW ... цената е според зависи малко , като максимума за изгодност е около $5млн. за мегават построено . държавите около нас строят за около $3млн. за мегават . та тъй ...изброените държави имат цел за 2030 година ... ха ха съвпада с зелената сделка ...в индонезия ще строят за 10 години 177 проекта със сумарна мощност 5880MW , прогнозна максимална цена $29млрд. , добиват около 60% от енергията си от въглища ... в ЕС ли са ?! имат ли въглеродни квоти ?!в филипините ще добавят 1371MW в около 40 геотермални полета , в момента генерират около 50% от електричеството си от въглища , там прогнозната цена на мегават е по-ниска , щото топлото е доста наплитко ... в ЕС ли са ?! имат ли въглеродни квоти ?!в етиопия ще добавят 1000MW за $4млрд. до 2025 и ще продават токът от тях на $0,075 за киловатчас ... основно си добиват ток от водноелектрически централи ... в ЕС ли са ?! имат ли въглеродни квоти ?! а етиопците буквално въглища газят ...и трите държави искат да спазят ангажиментите си към парижкото споразумение ... и да са въглеродно неутрални до 2050 с голям междинен % към 2030 ...специално наблягам на тези три , щото в БГ се мислим за голема работа и все много знаем и можем ... за европейски държави ич нема да пиша ... и ще получим по зелената сделка безвъзмездна помощ от $7млрд. до 2030 ... :))) ... даже нема да арчим от бюджета ... а трите държави паралелно си развиват и вятърна и слънчева енергия ... там нема да пиша колко и какви са гигаватите дето имат инсталирани , че хептем ще утече работата ... :))) ... а пък колко са планирали ... само за протоколът колко щеше да струва прогнозно беляНЕ и колко щеше да е токът от него ... :))) ... тъй , за един приятел питам само ...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 36 rate down comment 5
shinawatra
преди 3 години
Зелените ***-дали да си правят зелени трансформации в техните държави, ние все още официално сме РАЗВИВАЩА се държава, нуждаем се от добрата стара, *** и евтина енергия!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 33 rate down comment 2
Zlato
преди 3 години
Ако Лалко е виновен за положението в България, не знам тези, които от 10-11 години гласуват за една и съща партия за какво са виновни :)))
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още