IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Енергетиката затъва все по-дълбоко в дългова спирала

Проблемите в сектора само се отлагат, а не се решават, смята служебният енергиен министър Андрей Живков

14:46 | 27.05.21 г. 9
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
<p>
	Министърът на енергетиката Андрей Живков представи пред медиите основните факти и направените изводи от направения преглед на финансовото и икономическото състояние на държавните дружества в сектор Енергетика. В срещата участваха и заместник-министрите на енергетиката Александър Николов и Мирослав Дамянов. <em>Снимка: БГНЕС/БЛАГОЙ КИРИЛОВ&nbs

Министърът на енергетиката Андрей Живков представи пред медиите основните факти и направените изводи от направения преглед на финансовото и икономическото състояние на държавните дружества в сектор Енергетика. В срещата участваха и заместник-министрите на енергетиката Александър Николов и Мирослав Дамянов. Снимка: БГНЕС/БЛАГОЙ КИРИЛОВ&nbs

Мрачна картина за състоянието на българката енергетика описа служебният енергиен министър Андрей Живков при представянето на екипа си. Според него Българският енергиен холдинг (БЕХ) има задължения размер на 2,5 млрд. лева. На състоянието на холдинга тежи състоянието на ТЕЦ Марица Изток 2, както и на Националната енергийна компания (НЕК).

Живков припомни, че БЕХ беше създадена през 2008 година с идеята компанията с големите си активи да успее да привлича евтино финансиране и да се превърне в регионален играч с участие в атрактивни проекти. Но реално средствата, набрани от холдинга от дългосрочните заеми  се насочват към покриване на краткосрочни задължения на дружествата под шапката му - без никаква визия за излизане от кризата. По този начин холдингът само отлага проблемите, а не ги решава.

Само лихвите, които плаща БЕХ всяка година възлизат на 100 млн. евро. Като потвърждение холдингът ще емитира нов облигационен заем, за да рефинансира падежиращата през юли емисия в размер на 550 млн. лева. Но този път дори няма водещ инвеститор, който да даде имидж на кампанията.

Нещо повече - БЕХ "прехвърля проблема от болната на здравата глава", изисквайки извънредни дивиденти от печелившите компании. През 2019 г. и 2020 г. например от АЕЦ "Козлодуй" са били изискани общо 470 млн. лева. От Електроенергийния системен оператор (ЕСО) за същия период са изтеглени 100 млн. лева. Това поставя под заплаха изпълнението на трансгранични проекти и пазарните обединения, коментира служебният министър.

Заради високата цена на емисиите ТЕЦ "Марица Изток2" е в критично състояние, а това създава проблеми с ликвидността на Мини Марица Изток. Цената на тока от централата е 200 лева на мегавата и е неконкурентна на пазара.

Липсва перспектива и яснота какво точно ще се случи с Маришкия басейн.

Андрей Живков изказа съмнения относно рентабилността на "Балкански поток". Той каза, че е изискал материали, за да  провери дали проектът ще се изплати за 10 години, както беше обявено. Заради газопровода задълженията на "Булгартрансгаз" растат до 1,125 млрд. лева. Общата стойност на проекта е 2,6 млрд. лева.

В лошо финансово състояние е и "Булгаргаз" заради дълговете на Топлофикация София. Към момента БЕХ е цедирал 760 млн. лева дългове на столичното дружество, но няма никакви мерки за погасяването им.

На фона на тежката ситуация служебният министър обеща да работи за финансово стабилизиране на дружествата, както и за "отпушване" на всички възможни европейски средства за решаването на проблемите в сектора. Активно се работи с вицепремиера по европейските средства Атанас Пеканов за включване на енергийни проекти в Плана за възстановяване. Сред тях например е разширението на ПАВЕЦ Чаира.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 20:51 | 12.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

9
rate up comment 2 rate down comment 5
vzhekoff
преди 2 години
Лъжец си, турците си купуват в момента руски газ, понеже е по-евтин от втечнения. И двата потока (синия и турския) бълват яко газчица към Анкара и Истанбул. Румънците мешат собствен, ама то е до време - нещо взеха да реват и са ангажирали целия свободен капацитет от нашите тръби. Лъжец си и ***.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
8
rate up comment 2 rate down comment 3
zelka007
преди 2 години
жеков , като виден газов назнайвач , да обясни пък защо в БГ природния газ (основно рассийски тръбен) се продава по-скъпо , с около 10% , отколкото в румънско (които имат собствено производство и я мешат газта) . и е двойно по-скъп от турско , които пък купуват основно азерски и втечнен ... как стават тези магии драги ми знайко с почти безплатната рассийска газ ... ?!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
7
rate up comment 4 rate down comment 1
vzhekoff
преди 2 години
Зелю като посредствен лъжец тръби за скъп руски газ, но истината е, че до момента скъп е само втечненият дето ни го доставят. Ще става и още по-скъп, предвид това, че в Азия цената е 360$ за 1000 кубика, а в ЕС - около 300. Зелю е обикновен *** - лъжeц.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
6
rate up comment 7 rate down comment 0
redcretin
преди 2 години
Никъде не затъва, краде се с милиарди хахаха, че намазват и рашки интереси.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
5
rate up comment 3 rate down comment 8
zelka007
преди 2 години
цената на токът , от АЕЦ-ът и държавната марица , се държи изкуствено ниска. на другите две марици е в нормата и отговаря на сходни по размер и мощност блокове както е по света . а с вносен газ , и то скъп рассийски , да се топлим зимъска , стандартът требе да е по-височък ... :))) ... оттам и проблемите с тец софия ... отделно масовите схеми на входа и на изхода на държавните енергийни дружества . като цяло всичко ще се саморазпадне , както кремиковци утече в небитието ...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 3 rate down comment 1
ivanrog
преди 2 години
Интересно ми е как би стоял въпроса за обратно изкупуване на дяловете в Горна Арда и изграждането й с европейски средства?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 10 rate down comment 4
vzhekoff
преди 2 години
Всъщност има два проблема:1. Топлофикация София - там отгодини цялата държава финансира тази дупка2. ТЕЦ-овете от маришкия басеин. Ревете за някакви 200 лв. за МВч на МИ-2, което число не е вярно само по себе си, а пропускате , че другите два теца - американските, вече 20 години получават силно субсидирана цена и са в основата на съсипването на енергетиката.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 5 rate down comment 6
дядя Вова
преди 2 години
Енергетиката затъва все по-дълбоко в дългова спирала Решението е: клетки с въртящи се катерички за зелена енергия!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 6 rate down comment 6
doba
преди 2 години
Ами какво дремеш бе, г-н министре.Решавай ги!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още