IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

EVN България: Нормативната несигурност в енергетиката продължава

Проблемите са свързани основно с два нормативни акта

16:55 | 28.02.17 г.
<p>
	<em>Снимка: Pixabay</em></p>

Снимка: Pixabay

Има редица дискусионни въпроси, които остават нерешени в последните години, и нормативната несигурност в енергетиката продължава. Това коментираха от EVN България по време на семинар за журналисти.

Зам.-председателят на Управителния съвет на дружеството Гочо Чемширов посочи, че проблемите са свързани основно с Наредбата за регулиране на цените на електроенергията и с Правилата за измерване на електроенергия. И двата нормативни акта са частично отменени от съда и тече процедура по промяна от страна на енергийния регулатор.

По отношение на правилата за измерване на електроенергия трябва да има промяна във връзка с цената при кражбата на електроенергия, срока за отчитане на електромерите и нужните свидетелски показания при констатиране на кражби, препоръчват от дружеството. В момента точно тези текстове са отменени от съда и регулаторът събира предложения за промени.

Чемширов посочи, че нормативното изискване е един от свидетелите да бъде полицай, който обаче няма право да се подписва в констативните протоколи на дружеството. Дружеството настоява и за промяна на дните за срока за отчет - от до 31 на до 35. Този срок е много по-реалистичен, каза още Чемширов.

По отношение на кражбите на електроенергия в момента липсва реална санкция, смятат в EVN. Те се калкулират по цена за технологични разходи, тоест два пъти по-ниска от нормалната цена за потребителите. Предложението на EVN е цената при кражба да е по средномесечна цена за недостиг. Така цената, съответно и санкцията за крадците, ще се увеличи драстично - от около 72 лева за мегаватчас днес до около 260-280 лева за мегаватчас.

Заради липсата на Наредба за регулиране на цената на електроенергията дружеството не може още да определи своето ценово заявление и на този етап уточниха само, че ще искат промяна за новия ценови период, който започва от 1 юли.

От EVN поискаха нормативният акт да отразява промените, които предстоят във връзка с отварянето на пазара. Едно от предизвикателството е определянето на оперативните разходи.

Пренебрежимо малък е броят на домакинствата, излезли на свободния пазар - около 200-250 битови потребители. По отношение на бизнеса обаче се наблюдава излизане на големите потребители. През 2016 година около 10% от бизнес потребителите (от общо 103 хил.) са сменили своя доставчик. Те обаче са потребявали 71,3% от доставяната от EVN електроенергия за бизнес потребители.

От дружеството отчитат, че с напускането на големите потребители продаваната енергия намалява, а клиентите запазват приблизително същия брой. Оперативните разходи, които регулаторът признава (на базата на продаваната електроенергия), намаляват, а работата по обслужване на клиентите реално остава същата, оплакаха се от дружеството. Те настояват това да бъде отразено в новата Наредба за цените на електроенергията.

По време на общественото обсъждане в КЕВР на текстовете и останалите дружества в сектора поискаха да бъде отразена промяната, която носи отварянето на електроенергийния пазар.

От дружеството припомниха и "недобронамерени" решения на енергийния регулатор от 2013 година с промяната на двата нормативни акта. Тогава бяха намалени значително признатите технологични разходи (под реалните), както и договорената при приватизацията норма на възвръщаемост на капитала - от 12% на 7%.

При приватизацията е било договорено постепенно намаляване на технологичните разходи по мрежата - от 20,5% до 14,8% в периода от 2004 година до края на 2016 година. През 2013 година обаче регулаторът рязко промени този процент до 8%. Към края на 2016 година реалните технологични разходи на EVN България са около 10 на сто.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 15:19 | 13.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

Финанси виж още