IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Идеята всички сделки с ток да минават през енергийната борса среща отпор

Търговците се притесняват от централизация на търговията и оскъпяване на електроенергията

11:18 | 07.11.17 г. 1
<p>
	<em>Снимка: Pixabay.com</em></p>

Снимка: Pixabay.com

Асоциацията на търговците на електроенергия разкритикува по време на обществено обсъждане в Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР) идеята всички сделки с електроенергия извън регулирания пазар да минават през енергийната борса.

Предложението беше направено от председателя на регулатора Иван Иванов по време на дискусия миналата седмица. Според него това ще повиши прозрачността на енергийния пазар и ликвидността на борсата.

"Свободният пазар означава свобода ни търгуването", коментира днес председателят на асоциацията на търговците на ток Мартин Георгиев. Той каза, че с тази идея се връща моделът на единствен продавач, а това няма да повиши количествата електроенергия на енергийната борса. В Европа подобна система работи само в Румъния и моделът показва редица слабости, каза още той.

Георгиев беше категоричен, че дори трябва да бъде увеличена свободата на пазара, но трябва да се изготвят правила и да има контрол срещу пазарни злоупотреби.

Васил Петев от Националния съюз екоенергия каза, че търговията единствено през борсата само ще засили централизацията и ще оскъпи електроенергията, особено за малките потребители. Според него европейските регламенти са ясни и ако се спазват и в момента трябва да има прозрачна търговия с електроенергия. Той припомни случаи, при които на енергийната борса бяха направени манипулации при търговията с електроенергия.

Експертът от КЕВР Пламен Младеновски обаче отбеляза, че ако тези манипулации не бяха през борсата, а в платформите за търговия на компаниите, никой не би разбрал за тях. Именно търговията през борсата ще изсветли търговията с електроенергия, категоричен беше той.

Предложението всички сделки с електроенергия да минават през Българската независима енергийна борса (БНЕБ) към момента се дискутира от КЕВР и енергийната комисия в Народното събрание. Иван Иванов очаква, че текстове за промени в Закона за енергетиката в тази насока могат да бъдат подготвени и внесени за обсъждане до края на годината.

В КЕВР днес говориха за предложените промени в Правилата за търговия с електроенергия, необходими за въвеждането на нов сегмент на търговия на енергийната борса - в рамките на деня. Преди седмица стана ясно, че регулаторът няма как да стимулира излизането на зелените централи (преди изтичане на нетното им специфично производство) на борсата, дори и при стартирането на този модел на търговия, макар че той всъщност е създаден именно за производители от възобновяеми източници, които не могат да прогнозират производството си ден напред.

В момента търговията на борсата се извършва само по схемата "ден напред", тоест сключените сделки днес се реализират на следващия ден.

Комисарят Светла Тодорова отбеляза, че зелените централи не могат да бъдат включени на борсата без законодателни промени, което не е в правомощията на регулатора.

По време на обсъждането Венцислав Марков от Националната електрическа компания (НЕК) отбеляза проблем при регистрирането на координатори на балансиращи групи на борсата, които биха позволили една и съща енергия да бъде търгувана два пъти - на регулирания пазар и на борсата. Става въпрос за излишъците от енергия, които баланисращите групи изкупуват от зелени централи. Те могат да бъдат предложени и на борсата.

Електроразпределителните дружества отчетоха, че с промените се изчистват и някои проблеми, отчетени досега при либерализацията на пазара, като например смяната на доставчик. Зорница Генова от ЧЕЗ Разпространине коментира, че предложението на регулатора делегира права на Електроенергийния системен оператор (ЕСО), но не са описани задълженията, които ще имат електроразпределителните дружества.

Илина Стефанова от Електроразпределение Юг (новото име на EVN Разпределение) пък подчерта, че КЕВР досега е отхвърлила всички техни предложения за вторичен сетълмент при отношенията на ЕРП-та с ЕСО. От работната група на КЕВР уточниха, че вторичният сетълмент би повишил проблемите, защото ще промени разходи за небаланси, които вече са платени. ЕСО няма техническа възможност да внедри този сетълмент, уточни още експертът Пламен Младеновски.

Според Пламен Стефанов (Енерго Про) промените изчистват проблеми при малки потребители със стандартизирани товарови профили. Той обаче отчете, че профилите трябва да бъдат прецизирани съобразно сезонността. Стефанов посочи и още една слабост на текстовете - липсата на гаранционно обезпечение на вземанията на крайните снабдители и доставчиците от последна инстанция. Те нямат право да прекъсват доставките, ако потребителят е некоректен. 

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 21:18 | 13.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

1
rate up comment 3 rate down comment 1
KPetkov
преди 6 години
Ей такива твърдения винаги са ме озадачавали. Хем пазарът да е свободен, хем чичо и вуйчо да пишат правилата по които ще работи :) Смях."... трябва да бъде увеличена свободата на пазара, но трябва да се изготвят правила и да има контрол срещу пазарни злоупотреби."
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още