IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Има ли надежда за нормален газов пазар преди 2022 г.?

Според оценките на "Булгаргаз" няма голям шанс нещата на газовия пазар да се раздвижат преди 2022 година

12:53 | 25.04.18 г.
<p>
	<em>Снимка: Архив Ройтерс</em></p>

Снимка: Архив Ройтерс

Ликвидността на газовия пазар у нас е много ниска и според оценките на "Булгаргаз" няма особена надежда нещата да се раздвижат преди 2022 година. Този коментар направи прeдставителят на газовото дружество Никола Николов по време на обществено обсъждане в Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР) във връзка с европейски регламент за въвеждане на кодекс за балансиране на газовите мрежи.

Заради структурата на пазара България въвежда временни мерки, сред които такса за дисбаланс, прилагани от "Булгартрансгаз", които обаче могат да действат най-късно до средата на април 2019 година.

Почти 100% от вноса на природен газ в страната е от един източник - "Газпром Експорт", малките компании хипотетично могат да балансират своите доставки. "Булгаргаз" обаче практически не може да купува достатъчно газ, за да балансира своите доставки. Компанията е доминираща на пазара и трудно може да си осигури нужните количества при сегашното развитие на пазара.

Липсата на условия за балансирaне e посочено от много пазарни участници като една от причините временните мерки да бъдат удължени. От "Булгаргаз" дори призоваха проблемът да бъде поставен пред Европейската комисия и срокът да бъде удължен с 6-12 месеца. През този период Брюксел да наблюдава развитието на пазара и да прецени кога е най-удачно да се въведат европейските правила в тази област.

Комисарят Александър Йорданов обаче не сподели мрачните прогнози на компанията за развитието на газовия пазар у нас. "Булгаргаз" е основен пазарен участник и също може да предприеме действия за подобряване на ситуацията, смята той.

"Ликвидността зависи от активността на търговските участници", допълни още Йорданов.

По време на обсъждането от Българската газова асоциация препоръчаха временната такса за дисбаланс на "Булгартрансгаз" да бъде премахната едва след въвеждането на платформата за търговия.

От газопреносното дружество подкрепиха това становище. Петя Иванова от компанията посочи, че временните такси реално са стимулът за търговците да търгуват помежду си, да използват виртуалните търговски точки и така да бъдат създадени нормални пазарни условия.

Според данните на дружеството обаче през 2017 година през виртуалните точки са реализирани едва три сделки с природен газ. Експерти попарват и надеждите, че новата газова връзка с Гърция ще може да раздвижи пазара - газът е на конкурентна цена, но транзитните такси могат да се окажат спънката на фона на цената на газа в момента.

Друг фактор за развитието на газовия пазар, по-скоро спиращ развитието на газовия пазар у нас, е дългосрочният договор на "Булгаргаз" с "Газпром Експорт", който изтича през 2021 година.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 07:02 | 06.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

Финанси виж още