IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

"Инерком": Българска компания не може да е страна в арбитраж срещу България

В момента компанията води преговори в "конструктивен план" с банките за структуриране на финансирането на сделката с CEZ

10:53 | 15.03.18 г.
<p>
	<em>Снимка: Pixabay</em></p>

Снимка: Pixabay

Компании, регистрирани в България, не могат да бъдат част от арбитражно дело срещу страната. Това заявиха представители на "Инерком България" пред журналисти.

Финансовият консултант на компанията Веселин Захариев обясни, че не може да коментира клаузи от договора с CEZ Group, но правилата на търговския арбитраж не дават право на местни компании да участват в дело срещу собствената си страна.

Изпълнителният директор на "Инерком България" Милена Славова обаче отказа да коментира дали имат ангажимент да сътрудничат и дават документи и информация в хода на делото.

В момента компанията води преговори в "конструктивен план" с банките за структуриране на финансирането на сделката. Определя се делът на заемен и собствен капитал, обясни Захариев, но без да влиза в повече подробности.

Милена Славова посочи още, че в момента Комисията за защита на конкуренцията (КЗК) е уведомена за сделката и ще направи анализ. Стандартно процедурата отнема 25 работни дни с възможност за удължаване. Ако регулаторът реши да прави задълбочена проверка на сделката, срокът не е фиксиран.

"Не мислим, че Европейската комисия трябва да се намесва в една търговска сделка", допълни още Славова на въпрос дали очаква коментар и от Брюксел по казуса.

По отношение на участието на държавата в покупката на "ЧЕЗ България" в момента въпросът е от компетенцията на CEZ Group, категорични бяха представителите на българската компания. Ако чешката компания прецени, че ще приеме участието на държавата, то ще реши и по какъв точно начин ще го осъществи.

CEZ Group в момента анализира всички възможности и "Инерком България" ще се съобрази с тяхното решение.

Темата за сделката с CEZ може да следите тук
 

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 12:27 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

2
rate up comment 4 rate down comment 1
bgMan
преди 6 години
Обаче оффшорна компания на български мафиоти може да е страна в арбитража, нали? Особено ако се облажи за сметка на присъждане в полза на ЧЕЗ. А както обикновено данъкоплатците дгд, важното е Пеефски, Дуган и Бурисоф да са на сериозен +. Тия ммръснниции вече гонят цели от ежегодни присвоявания за поне половин милиард лева в продължение на няколко години. Просто милионите ги нямат за нищо.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 5 rate down comment 1
vale1
преди 6 години
По-скоро казуса е държавна компания от ЕС може ли да води арбитраж срещу държава от ЕС в светлината на последните съдебни решения от Германия ?И трябва да се има впредвид ,че делата по арбитража не са само от ЧЕЗ.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още