IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

ИПИ: Омагьосаният кръг „Белене”

Голямата разлика от неразумния проект от 1991 г., че сега правителството се чуди как да увеличи загубите, пише Калоян Стайков

09:04 | 02.06.18 г. 12
<p>
	<em>Площадката на АЕЦ &quot;Белене&quot;.&nbsp;<span style="font-style: normal">Снимка: Архив Ройтерс</span></em></p>

Площадката на АЕЦ "Белене". Снимка: Архив Ройтерс

В разгорещилия се дебат за АЕЦ „Белене” през последните няколко седмици наблюдатели отбелязаха, че са се върнали в 2008 г. поради редица сходства между обсъждането на проекта тогава и сега. Всъщност можем да се върнем още по-назад – до далечната 1991 г., когато Министерски съвет възлага на четири държавни и общински структури изготвянето на проект на решение за „рационално използване на изградената инфраструктура, материална и производствена база на площадката на  АЕЦ - Белене, и на прилежащите територии”, каквото упражнение прави БАН в края на миналата година и Министерството на енергетиката (МЕ) с публикувания доклад през май 2018 г.

Голямата разлика е, че през 1991 г. правителството търси начин да намали загубите от неразумния проект, докато сега се чуди как да ги увеличи, пише в ансализа на Калоян Стайков от екипа на Института за пазарна икономика.

С цел да се оправдае възобновяването на АЕЦ „Белене” се излагат редица аргументи – от такива, които са подвеждащи до такива, граничещи със спекулации. Така например един от аргументите е този за отговорността, като от МЕ се позовават на Закона за финансовото управление и контрол в публичния сектор. Според него, аргументират се от министерството, „доброто финансово управление изисква публичните средства да се разходват и управляват икономично, ефективно и ефикасно”. Авторите на доклада обаче не обясняват по какъв начин:

    –приключването на проект с неясна цена - стойността се увеличава от 2,4 млрд. евро през 2005 г. до 10,2 млрд. лв. през 2012 г., е икономичен;

    –поредното възобновяване на проект на 38 г. е ефективно;

    –по какъв начин трупане на разходи в продължение на близо четири десетилетия без да има завършен проект е ефикасно за енергетиката или за икономиката.

На този фон от министерството отбелязват, че „само реализацията на проекта дава възможност на НЕК, БЕХ, респективно българската държава да възстанови направените през годините разходи, свързани с проекта АЕЦ „Белене””. Това за пореден път и болезнено ясно демонстрира разминаването между политическия и обществения интерес – за управляващите е важно да не отпишат направените дотук разходи като загуба, без да се интересуват от ефекта върху бюджета, икономиката и обществото от възобновяването на проекта. Между другото тук е уместно да се припомни, че първото правителство „Борисов” прекрати проекта през 2012 г., независимо че по него вече бяха направени разходи в размер на около 1,3 млрд. лв.

Тук възниква въпросът - защо преди шест години същите управляващи са били готови да отпишат тези разходи[1] като загуба, докато сега ги използват като аргумент за възобновяване на проекта? Отговор на този въпрос намираме по-нататък в доклада на МЕ – „вариантите за рационално използване на наличните активи за проекта АЕЦ „Белене” изхождат от принципното разбиране, че НЕК през м. декември 2016 г. извърши плащане на цялата дължима сума [към „Атомстройекспорт” съгласно арбитражно решение от лятото на същата година], след което стана собственик на оборудването и може да се разпорежда с него”. Т.е. „онези” 1,3 млрд. лв. са платени от друго правителство и могат спокойно да се отпишат като загуба, а „тези” близо 1,2 млрд. лв. по арбитражното дело са платени от настоящите управляващи и не могат да бъдат отнесени към загубите.

Като аргументи за необходимостта от изграждането на нова мощност отново служи  публикуваният през 2017 г. частичен доклад на БАН, за който писахме, че не може да се използва като препоръка за вземане на инвестиционно решение, тъй като обхватът му е твърде теоретичен. Нещо повече – някои допускания в него като очакванията за ръст на потреблението на електрическа енергия изглеждат нереалистични, предвид грешните исторически данни, които се използват за изчислението му, . Заключенията за връзката между енергийно потребление и икономическата активност също са необосновани.

Освен нереалистичните очаквания за увеличаващо се потребление, авторите на доклада имат и нереалистични очаквания за развитието на генериращите мощности. В резултат на приетите от Европейската комисия Заключения за най-добри налични техники (НДНТ) за Големи горивни инсталации (ГГИ), но без да е ясно бъдещето на работещите централи и възможностите за дерогации, от МЕ автоматично приемат, че след 2026 г. ТЕЦ трябва да бъдат заменени от два нови ядрени блока. Към това се прибавя и неясното заключение, че ТЕЦ Марица Изток 1 и 3 ще продължат да функционират само до изтичане на дългосрочните им договори за изкупуване на електрическа енергия, което също е 2026 г. 

В резултат на всичко това, както и на разгледани седем варианта за рационално използване на активите в АЕЦ „Белене”, МЕ предлага „възобновяване на действията по търсенето на възможности за изграждане на АЕЦ „Белене“, съвместно със стратегически инвеститор, на пазарен принцип и без предоставяне на държавна гаранция, чрез отделяне на активите и пасивите за проекта АЕЦ „Белене“ в отделно проектно дружество”. Ключовата фраза тук е „пазарен принцип и без предоставяне на държавна гаранция”, което звучи добре, но по никакъв начин не означава, че държавните разходи по проекта са приключили.

Разходите за строителство и закупуване на реакторите възлизат на поне 2,5 млрд. лв., но според доклада на МЕ стойността на активите е под 2,3 млрд. лв., което е обезценка от 8%. В доклада обръщат внимание, че е възможно потенциалният частен инвеститор да поиска актуална оценка на активите, което може допълнително да обезцени стойността им, а оттам и тежестта на държавното участие в капитала на компанията. Ако проектът е без държавни гаранции, т.е. свързаният с него риск е по-висок, най-вероятно капиталовата структура ще бъде 40% собствен капитал (държавата плюс частен инвеститор) и 60% кредит (каквато е и оценката на HSBC от 2012 г.), вместо версията на БАН за съотношение 30:70. При тези условия, ако държавата държи да има блокираща квота при вземане на решенията (поне 34% от капитала) и ако стойността на проекта е в размер на 10,5 млрд. евро, според изчисленията на БАН), държавата ще трябва да инвестира поне още 450 млн. лв. Поне, тъй като частният инвеститор може да поиска преоценка на държавното участие, а и цената едва ли ще е само 10,5 млрд. евро.

И това е само в рамките на строителната фаза на проекта. В оперативната фаза акционерите в него отговарят за генерираните загуби до размера на вноските си в капитала. С други думи ако бъдещият АЕЦ „Белене” е на загуба, може да се наложи държавата да рекапитализира компанията пропорционално на вноската си в капитала ѝ, като на този етап може само да се гадае за размерите на допълнителните плащания. По този начин може да се окаже не само че държавата няма да си възстанови направените дотук разходи, но може и да ги увеличи.

Да се реализира проект на пазарен принцип означава осигуряване на разумна възвръщаемост на инвестицията без държавни гаранции, гарантирани цени и ангажименти за изкупуване на продукцията, която да оправдае поемането на инвестиционния, пазарния и ред други рискове, свързани с него. Нещо повече - възвръщаемостта следва да се сходна с тази на сравними  проекти. Така например строителството на нова АЕЦ в Унгария предвижда вътрешна норма на възвръщаемост от около 7,35%, което е в долния край на пазарната норма от около 7,4-8,35%. Именно това е мерилото за икономично, ефективно и ефикасно управление на публичния ресурс – постигане на близка до пазарната реализация. Всичко останало са добри пожелания, а това че няколко правителства подред са закопали над 2 млрд. лв. в ненужен проект не е причина да се наливат още средства без да е ясно каква ще е финансовата и обществената полза от това.

[1] Това са т.нар. потънали разходи (sunk costs), които са направени в миналото или за които вече е поето задължение да бъдат извършени. Потъналите разходи не могат да бъдат променени от решенията, които се вземат в настоящия момент и като такива са ирелевантни при вземането на текущите решения.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 11:14 | 13.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

10
rate up comment 2 rate down comment 6
pecan
преди 5 години
Стоянчо когато вида народа да се радва от сделката с американските тецове тогава американци да строят АЕЦ
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
9
rate up comment 4 rate down comment 2
pecan
преди 5 години
Преди също съм го казвал . Който иска да даде пари на управляващите за АЕЦ . Те ще ги оползотворят не се притеснявайте . Не трябва да се вади от джоба на всички данъкоплатци , както за санирането или братята роми . Ефектът от такова даване е ясен . На императора като му е кеф да дава .
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
8
rate up comment 10 rate down comment 2
zelka007
преди 5 години
къде видя технологии в китайците :))) и то ядрени технологии :))) ... и за обща култура CNNC НЯМАТ лиценз/разрешителни за ЕС :))) ... ти как мислиш дали руснаците и французите ей така ще позволят на китайци да получат лицензи за Европа, щото наште ду.***.ли.зци са решили да лап.нат по тлъст рушвет ? ако някога се стигне въобще до строеж на рекатор в БГ в близко бъдеще то това трябва да са руснаци. у нас се ползват руски технологии, обучението на ядрените оператори се извършва в БГ университет и по съществуващите руски технологии, има изградени контакти с руски специалисти ... стига смешки. идея имаш ли си как се подготвят хора за работа с нещо толкова отговорно ?!? това не е да изкараш един випуск на СПТУ ... :) ... ти виждал ли си въобще китайска машина с каква документация пристига :))) ... нема такива филми просто. не съм фен на руските технологии , но в случая за хубаво или за лошо има изградена база за руски ядрени технологии, имат лиценз за опериране в ЕС , могат да строят ... другото са лаладжийски изцепки на боце и компания. какъв лиценз ще получи за руски реактор построен от китайци :))) ... тва да не му е да звънне в министерство на транспорта и да нареди да дадат лиценз на някоя приятелска фирма с автобуси :))) .... тука са изискват разрешителни и тапии , и то международни, за наше щастие като държава от ЕС ...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
7
rate up comment 7 rate down comment 8
Стоян Петров
преди 5 години
Единственото правилно решение е CNNC да строи със собствени технологии и пари. Загубата на 600 млн евро ще се компенсира замяната на руските 2+ реактори(забележете единствени в света, няма други от този модел) с такива трето поколение. Те имат наистина добра пасивна защита и ще допринесат за сигурността на централата.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
6
rate up comment 8 rate down comment 5
zelka007
преди 5 години
"На какво основание можеш да определиш една работеща и доказала се технология като "морално остаряла"? "парните локомотиви от края на 30-те и 40-те години на миналия век са върхът в парните машини на въглища - работят ли - да, и то в пъти по-добре и икономично от предшествениците си . а ползват ли се в сегашно време ? :))) ... та тъй за термина "морално остарял" ... :)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
5
rate up comment 7 rate down comment 12
vzhekoff
преди 5 години
Дежурната copocoидна пасмина.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 6 rate down comment 10
vzhekoff
преди 5 години
Дежурната *** пасмина.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 13 rate down comment 5
Стоян Петров
преди 5 години
Още доста дълго ще се държите за главите и ще ви се вие свят. Когато канадската фирма предлагаща CANDU се яви на конкурса и заяви че той е нагласен, всички и се присмиваха че технологията и не е добра и затова търси под вола теле. Претенциите им обаче бяха че в конкурса е обявено довършване на АЕЦ Белене със закупените реактори, което естествено може да извърши само руска компания. След спечелването на поръчката от руснаците беше решено, че така или иначе ще се строй "дайте да дадем" едни нови реактори. В момента продължава същата вакханалия. Явно едно от условията е да се използват закупените насила съоръжения. Понеже те са 2+ поколение и са архаизъм, не изключвам възможността след провеждане на процедурата да се стигне до поръчката на наистина трето поколение.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 20 rate down comment 5
Lucifer
преди 5 години
АЕЦ-Белене ще бъде ковчегът на БГ.От 38г го подготвят и поне още 10г ще го строят(разбирай крадат),та на половин век проект(обирджилък) накрая естествено ще го взривят! Докато е останал и един жив комунист от Белене винаги ще се краде! Бог да я прости БГ...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 19 rate down comment 5
fon
преди 5 години
Те дори и да го пуснат, ще трябва да го спрат веднага като морално остаряло за ЕС.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още