IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Иван Иванов: Газът от Азербайджан е 4 пъти по-евтин от руския

Внасяме едва 35% от договорения газ от Азербайджан заради незавършената връзка IGB

11:05 | 28.10.21 г. 18
<p>
	<em>Иван Иванов. Снимка: Димитър Кьосемарлиев, Investor Media Group</em></p>

Иван Иванов. Снимка: Димитър Кьосемарлиев, Investor Media Group

Цената на природния газ от Азербайджан е четири пъти по-ниска от тази, която България купува от "Газпром Експорт", коментира председателят на Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР) Иван Иванов. Това стана по време на открито заседание в енергийния регулатор, но което беше обсъдена цената на природния газ за ноември.

Иванов посочи, че България внася едва 350 млн. куб. метра газ от Азербайджан от договорените 1 млрд. куб. метра природен газ годишно.

Не можем свободно да избираме откъде и кога да внасяме този газ, обясни обаче директорът на "Булгаргаз" Николай Павлов.

Той визира незавършената работа по газовата връзка с Гърция IGB, заради която България внася газ по алтернативно на договореното с Азербайджан трасе. Павлов беше категоричен, че "всички ценови ползи от азерския газ и газа от другите доставчици се ползва от всички потребители".

Поскъпването на газа през ноември вероятно ще бъде по-малко от очакваното, прогнозира Николай Павлов. Той не уточни какво повишение очаква от началото на следващия месец. На 11 октомври от "Булгаргаз" подадоха заявление за одобрение на цена от 124,76 лева за мегаватчас. Това е ръст от над 31% спрямо цената на природния газ от 1 октомври.

В последните дни обаче цените на газа в Европа намаляват. Допълнително успокоение на пазарите донесе и нареждането на руския президент Владимир Путин "Газпром" да започне да пълни европейските си хранилища от 8 ноември, тоест след края на кампанията за нагнетяване на руските газохранилища.

По време на заседанието от "Булгаргаз" бяха категорични, че изпълняват всички заявки на своите клиенти и доколкото договорите го позволяват, извършват и извънредни доставки за други потребители, "доверили се на неопитни търговци на газ" и останали без суровина в началото на зимния сезон. Павлов обясни, че благодарение на договорите с доставчиците цената на газа ще е с повече от 30% по-ниска от тази в Европа.

По време на заседанието Николай Павлов анонсира още, че Българският енергиен холдинг (БЕХ) е подписал цесията и вече е купил поредните задължения на "Топлофикация - София", което означава, че доставките на газ за общинското дружество са гарантирани за ноември.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 10:53 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

18
rate up comment 6 rate down comment 0
abdul
преди 2 години
Ако газа е 4 пъти по-евтин, когато ползваме 3 пъти по-малко, пита се колко пъти по-евтин ще е когато ще можем да се възползваме 3 пъти повече.Аз залагам на 4 пъти по-скъп, пък да видим.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
17
rate up comment 2 rate down comment 5
Императорът
преди 2 години
Чакай си да ти даде данни. А аз съм чел достатъчно за различните находища и залежи и знам какво говоря.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
16
rate up comment 2 rate down comment 2
IQ96
преди 2 години
Може ли малко по-конкретно? Данни?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
15
rate up comment 7 rate down comment 4
fon
преди 2 години
Само да обясня на двамата изкуфели еничари по-долу, че капацитета на ТАР може да бъде увеличен само с помпени станции до 25 милиарда м3 на година, което Азербейджан може да доставя за 100 години напред.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
14
rate up comment 4 rate down comment 5
Императорът
преди 2 години
Ватенка, ако четеше малко по-сериозни медии, вместо да лалаш глупocти тука, щеше да знаеш, че ппц плановете на Газпром бяха до 7 ноември да напълни хранилищата си в Русия и после да почне тия в Европа. Ама ти толкова си се вманиачил по величието и всемогъществото на Вовата, че ако той публично заповяда на слънцето да продължи да изгрява и след датата на ВОСР - като изгрее то на 8 ноември, ти ще решиш, че е благодарение на него...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
13
rate up comment 6 rate down comment 5
Императорът
преди 2 години
Те ако бяха избичили нормална тръба преди 20 години, досега Шах Дениз да се е изпразнило !!! Щото залежите му са горе-долу равни на добивът на Газпром за 7 месеца...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
12
rate up comment 5 rate down comment 5
Императорът
преди 2 години
Той картофоглавият скот и АЕЦ Белене спря, та сега да плащаме убийствени въглеродни квоти на ЕС. Ама иначе пак се дуе и пак Радев е виновен за всичко. Картофоглавият трябва да бъде съден за измяна и застрелян.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
11
rate up comment 7 rate down comment 3
Стоян Петров
преди 2 години
Че Боко-чeкмеджето е главен герой не буди съмнение, но все пак той промени само формулата за исчисляване на цената. Самия договор изтича 2022 и трябва много да се мисли, какво да правим. Не можем да се сърдим, че газпром гледа да прекара когото може. Въпросът е фундаменталедн, защото няма частна фирма, на която руснаците да продава на спотова цена. Всичките които купуват на 1100$ са държавни дружества. В германия и австрия частни фирми получават на 250$ от газпром и продават на спота на 1100$. Все пак колкото по далеч отрусия, толкова по-добре.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
10
rate up comment 8 rate down comment 0
mick
преди 2 години
Нямаме ли някакви договорени количества на нормална цена? В ЕС само количествата над договореното са на спот пазара? Или ние пак сме направили супер голям шлем?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
9
rate up comment 10 rate down comment 1
dakl
преди 2 години
Защото миналата година правителството на ББ прекрати дългосрочния договор с Газпром и премина на цена спот , която тогава бе около 150 щ.долара , но сега е +- 1200 за 1000 куб.м. газ
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още