IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Иванка Диловска: Не може да има декарбонизация на енергетиката без помощта на държавата

Бъдещето на електроенергията и електроснабдяването е тясно свързано с малките мощности, които са „близо до потребителите”, смята експертът от EMI

14:36 | 27.11.18 г. 17
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
<p>
	<em>Снимка: Ройтерс</em></p>

Снимка: Ройтерс

Няма как да бъде постигната постепенна и окончателна декарбонизация на енергийния сектор в България без намесата и финансовата помощ на държавата. Това каза Иванка Диловска, член на Управителния съвет на Института за енергиен мениджмънт (EMI), по време на дискусията EMI Media Club. 

Диловска засегна различни аспекти от актуалните енергийни процеси, които засягат както Европейския съюз (ЕС), така и България.

Според нея, за да бъде изпълнена програмата на ЕС и неговото изпълнително звено – Европейската комисия (ЕК) за въглеродонеутрална икономика, до 2050 г. производството на енергия от възобновяеми източници трябва да се понижи съществено, а източниците на емисии въглероден диоксид (електроцентрали, работещи на въглища и други източници, които отделят парникови газове) да бъдат оборудвани с технология за улавяне и обработване на вредните газове.

Диловска обърна внимание на тревожно голямото количество емисии, отделяни от въглищните централи – за производството на 1 мегаватчас въпросните централи отделят 1200 кг. въглероден диоксид, докато при газовите енергийни съоръжения това количество е сведено до приблизително 400 кг.

За сравнение – при атомните електроцентрали липсват подобни емисии.

Единствено държавата и държавните регулатори могат да окажат необходимото положително влияние и нужния тласък за развитието на електрификацията във всички сфери на обществения и икономическия живот на страната, подчерта Диловска.

„Над 70% от необходимите за протичането на този процес 2 трлн. долара годишни инвестиции в световен мащаб идват или чрез държавни субсидии, или са свързани с гаранции за приходите, създадени от регулаторите”, изтъкна тя.

Според нея бъдещето на електроенергията и електроснабдяването е тясно свързано с малките мощности, които са „близо до потребителите”.

Проучване за потреблението на топлоенергия в България показва, че 54% от населението използва дърва и въглища за отопление, докато 28,6% разчитат на електричеството.

И тук Диловска изтъкна важната роля на държавата и енергийните дружества, които могат да променят статистиката чрез по-активна намеса.

Тя подчерта факта, че между 77% и 82% от фините прахови частици са отделени от битовото отопление, което поради сравнително ниските доходи на гражданите продължава да разчита на най-силно замърсяващите енергийни източници.

Диловска определи геотермалните термопомпи като най-ефективни и чисти отоплителни системи, но поради високата си цена тези уреди за момента не могат да бъдат конкурентни на родния пазар.

Експертът направи сравнение между държавните субсидии за потребителите по отношение на енергетиката в България и Великобритания, което още по-ясно очерта сериозната разлика в развитието на електрификацията в различните страни в Европа.

Обединеното кралство инвестира между 2 и 4 млрд. паунда годишно в подпомагане на прехода към по-чиста енергия при уредите за отопление, докато в България правителството отделя едва 100 млн. лева, които в по-голямата си част се отпускат като помощи за твърдите горива.

Според Диловска трябва да има значително понижаване на риска от страна на държавата и енергийните дружества спрямо потребителите, за да се изпълни прехода към по-чиста енергия.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 07:53 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

16
rate up comment 3 rate down comment 5
michaelis12
преди 5 години
нали държавата е нещо лошо, всичко тряя да е частно и леберастно щот пречело на бизнеса ?!? Иванке айде една тръбица за лека нощ и без държавата .... опрааайте се сами на пазарен принцио
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
15
rate up comment 4 rate down comment 3
doba
преди 5 години
Толкова, khao:https://***.investor.bg/evropa/334/a/pylniiat-otkaz-ot-vrednite-emisii-shte-struva-na-es-miliardi-272672/За мен обаче това е само начало.После ще има и още, и още, и още.За протокола: 'До червените тикви' - нямам и съм нямал нищо общо с тях.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
14
rate up comment 1 rate down comment 8
khao
преди 5 години
До червените тикви,Не нямаме, нали за това сте тук. Светнете ни моля, колко? :))))
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
13
rate up comment 5 rate down comment 3
Sokratus
преди 5 години
Ако се помисли, може да се намали съществено изхвърлянето на СО2 в атмосферата и то, без държавата да прави разходи. Да видим колко СО2 се отделя при създаването на 1Квч енергия.1. При отопление на газ - 180г2. При производството на ток от газ - 490г3. Производство на ток от въглища - 820г4. При производството на ток от фотоволтаици - 45г5. При производството на ток от вятър - 11г6. При производството на ток от АЕЦ - 12г 7. При отопление на дърва - 390г8. При отопление на термопомпи/климатици - 270гT.e. ако се приложат мерки да накарат хорада на дърва и въглища да минат на отопление на газ или високоефективни климатици или термопомпи. изхвърлянето на СО2 през зимата от тези сектори може да падне наполовина. А за през лятото, ако се приложи използването на фотоволтаици, които да захранват дирекнто климатиците, а вечерно време ПАВЕЦ да подава около максимума си 1ГВт, в съченание с АЕЦ Козлодуй и някоя друг ТЕЦ, почит ще се справим с намаляването на Со2. Но това не може да стане от раз, а да се започне на стъпки и в движение да се учим как става регулирането. ИВ този период докато се учим, ще ползваме когато трябва ТЕЦ-овете.;)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
12
rate up comment 7 rate down comment 6
doba
преди 5 години
Преди малко слушах Т Петкова по телевизията, беше гост на Лице в Лице.Види се и тя мисли като мен(да не се изтъквам).АКО тя или нейни хора следят форума: сега е момента да се 'спаси' ТЕЦ Варна с пълната му мощност от 1.2ГВ(ЕК дава индулгенции за старите централи на въглища, АКО се подадат документи там по надлежния ред). Входирането на едни документи нищо не струва, но ще ни даде много бъдещи възможности.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
11
rate up comment 10 rate down comment 6
doba
преди 5 години
До 'зелените зелки', това е положението в момента:http://***.eso.bg/?did=32#Работа на ЕЕСИмате ли си идея колко ще струват заместващи мощности от 6ГВ ?И дали изобщо има реална възможност да се построят???...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
10
rate up comment 5 rate down comment 6
khao
преди 5 години
като нямат нужда, що ги субсидират ... и то не от вечра ами от памти века са на субсидии и не само у нас ... навсякъде се субсидират.Ае отговори ми на тоя въпрос !!!кой член на нашата конституция забранява квотите ? :):) бъди по конкретен в приказките си наизуст :):)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
9
rate up comment 5 rate down comment 5
deant
преди 5 години
ти си за освидетелстване и незабавна лоботомия.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
8
rate up comment 5 rate down comment 6
data
преди 5 години
Основния парников газ е водната пара :)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
7
rate up comment 9 rate down comment 6
studioaa
преди 5 години
Въглищата са най-евтиния източник на енергия у нас. Те нямат нужда от субсидии, а само да се премахнат въглеродните квоти и такси. Тези квоти и без това са незаконни и противоконституционни, като се премахнат даже ще се спази закона и възстанови редът.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още