IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Какво е бъдещето на българската енергетика?

Атомната енергия трябва да осигурява базовото потребление плюс ВЕИ, каза Явор Куюмджиев, бивш заместник-министър на енергетиката

10:18 | 11.09.20 г. 1
Какво е бъдещето на българската енергетика?

В енергетиката у нас в последните години се правят „неща на парче“, които в средносрочен план не водят към добри резултати. Бъдещето на българската енергетика е ядрена енергетика плюс ВЕИ, коментира Явор Куюмджиев, бивш заместник-министър на енергетиката, в предаването "Светът е бизнес" по Bloomberg TV Bulgaria.

"Няма как една енергийна система да се крепи само върху възобновяемите енергийни източници (ВЕИ), тъй като те са зависими от природата. Българската енергетика трябва да бъде базирана върху атомна енергетика, която да осигурява базовото потребление през цялото денонощие, а допълнително през деня пиковете да се компенсират от възобновяеми източници". 

"Обсъжданият от парламентарната комисия по енергетика проект за енергийна стратегия на страната до 2050 г. е описание на проблемите към момента и не предлага дългосрочни решения", смята гостът.

Той е на мнение, че след търговете през 2006 г. за доставчик на технологиите и стратегически инвеститор всички процеси да имаме АЕЦ "Белене" са били прекратени или опорочени.

"Няма атомна централа в света без форма на държавна подкрепа", посочи Куюмджиев.

Бившият заместник-министър на енергетиката дефинира три модела за изграждането на атомни централи – финландският модел, където инвеститорът е компания, създадена от 17-те най-големи финландски конгломерата. "Те притежават 75% от централата, а останалите са собственост на "Росатом"", допълни той.

"Вторият модел е в Унгария, където държавата гарантира заем от Русия с около 10 млрд. евро, централата се построява с държавна гаранция и с продажба на електричество държавата си връща парите. Третият модел е в Турция, където "Росатом" получиха изключение от турската държава и са пълноправни собственици на новата централа с поне 15 години договор за изкупуване на електроенергията на високи цени, т.е. ще си възвърнат инвестицията многократно по-рано", обясни той.

За България той каза, че може да има среден вариант между финландския и унгарския модел. 

Темата с бъдещето на въглищните централи Явор Куюмджиев определи като значим, но не толкова "горещ" проблем. Според него проблемът не е в източника на гориво, а в десетките хиляди хора, анагажирани в мините и тецовете.

Още от разговора гледайте във видеото на Bloomberg TV Bulgaria.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 14:09 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

1
rate up comment 0 rate down comment 0
Zlato
преди 3 години
Интересно мнение, но дали вятърът и слънцето ще сътрудничат :)"... през деня пиковете да се компенсират от възобновяеми източници"
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още