IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

КЕВР: Цената на газа се движи спрямо годишните ни прогнози

Въпреки поскъпването на газа засега няма промяна в цените на парното, топлата вода и електроенергията, отчитат от регулатора

12:01 | 10.02.21 г.
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
<p>
	<em>Снимка: Димитър Кьосемарлиев, Investor Media Group</em></p>

Снимка: Димитър Кьосемарлиев, Investor Media Group

Цената на природния газ се движи спрямо годишните прогнози, направени от Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР), и по тази причина, въпреки поскъпването с почти 13% през февруари, няма промяна в цената на топлинната енергия и електроенергията, произведена по комбиниран способ.

Това става ясно от коментар на председателя на енергийния регулатор, направен по време на закрито заседание. На него комисарите обсъждат предложението на "Булгаргаз" за цената на природния газ от 1 февруари 2021 година.

От документа става ясно, че има промени в т.нар. "хъбов" компонент на цената на природния газ. По време на откритото заседание малко преди внасянето на допълнителни разяснения от "Булгаргаз" обясниха, че цената на суровината в Европа се увеличава с 45% през последните месеци.

Във формулата на цената за българския пазар има и "петролен" компонент, отчитащ движението на алтернативните на газа горива, който остава без промяна през последния месец.

В газовия микс от 1 януари 2021 година се включва още природният газ, който България получава от Азербайджан. Съответно и цената му влияе върху общата цена, по която "Булгаргаз" като обществен доставчик продава на своите клиенти.

Суровината влиза в страната през променена спрямо първоначалните договори точка - съществуващата връзка "Кулата - Сидирокастро", а не през IGB. По тази причина се начисляват и допълнителни разходи за пренос през газовата мрежа на Гърция. От заседанието на енергийния регулатор, провело се на 1 февруари, става ясно още, че има промяна на разходите за капацитет - за транспортирането на газ от точката Неа Месемврия на територията на южната ни съседка.

На цената за февруари влияе и добивът от газохранилището "Чирен".

Заради промените в доставените цени на входа по договора с "Газпром" през февруари се променя и компонентът за "обществена доставка" вече е в размер на 0,37 лева за мегаватчас. Няма промяна в компонента за "Задължения към обществото" - 0,19 лева за мегаватчас, коментират в енергийния регулатор.

На 1 януари 2021 година КЕВР утвърди годишни условно-постоянни разходи за дейността „обществена доставка“ за годината в размер на 3,08 млн. лева, става ясно от заявлението на компанията, обсъдено също на закрито заседание през януари.

В крайна сметка от КЕВР утвърдиха цената, поискана от газовата компания, а именно 30,39 лева за мегаватчас.

Преди дни от "Булгаргаз" съобщиха, че очакват намаление на цената на природния газ през март. Окончателно промяната ще стане факт след анализи на енергийния регулатор до 1 март 2021 година.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 02:18 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

Финанси виж още