IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

КЕВР разглежда искането на два кандидата да организират газова борса у нас

"Българската енергийна търговска платформа" и "Газов хъб "Балкан" имат възможности и ресурси да организират пазара, сочи доклад на регулатора

12:50 | 01.03.21 г.
<p>
	<em>Снимка: Архив Ройтерс</em></p>

Снимка: Архив Ройтерс

"Българската енергийна търговска платформа" притежава техническите, материалните и човешките ресурси, както и нужните финанси, за да осъществи дейността "организиране на борсов пазар на природен газ", пише в доклад на работна група на Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР).

Компанията е подала искането за издаването на лиценз през лятото на 2020 година, става ясно още от доклада. В него обаче е имало нередности, които е трябвало да бъдат изчистени. Искането на "Българската енергийна търговска платформа" ще бъде разгледано на открито заседание през следващата седмица. Тогава ще бъде обсъдено и аналогично искане от страна на "Газов хъб Балкан", е видно още от сайта на енергийния регулатор.

Изпълнителен директор на "Българската енергийна търговска платформа" е Искър Василев Искров, който е в Съвета на директорите на "Агрополихим", както и на Българската железопътна компания. Софтуерът за платформата за търговия ще бъде предоставена от Trayport, който се използва и от сега действащия газов пазар у нас, управляван от "Булгартрансгаз".

Клиринговите услуги ще достави "Клиър Екс", става ясно още от доклада на КЕВР.

Целта на компанията е повишаване на прозрачността на търговията с природен газ, е записано в заявлението за издаването на лиценз. Още от получаване на лиценз "Българската енергийна търговска платформа" ще заработи в сегмента търговия "Ден напред". Плановете са до 2025 година 30% от потребявания в България природен газ да минават през този пазар.

Още през 2021 година "Българската енергийна търговска платформа" планира старт и на сегмента "Търговия в рамките на деня" и на дългосрочни договори.

В периода 2021 - 2025 година дружеството е планирало разходи по проекта на обща стойност 7,3 млн. лева, от които близо половината са за заплати на служителите. Разходите за външни услуги (внедряване и поддържане на платформата, застраховки и т.н.) са 42% от общите.

Реализацията на идеята ще стане със собствен и привлечен от "УниКредит Булбанк" капитал, обясняват още от компанията.

Необходимите възможности и ресурси за организиране на борса за природен газ има и "Газов хъб "Балкан", отчитат още от енергийния регулатор.

Компанията, чийто едноличен собственик е "Булгартрансгаз", в момента администрира търговията с природен газ, като от заявлението за лиценз става ясно, че до момента през платформата ѝ се осъществява търговията на почти 1,7 млн. мегаватчаса по сегмента за дългосрочни договори и около 97,6 хил. мегаватчаса в краткосрочния сегмент. По програмата за освобождаване на природен газ са реализирани над 500 хил. мегаватчаса.

Компанията също има сключен договор с "Клиър Екс", която е новосформирана компания за клирингови услуги при сделки с електрическа енергия, природен газ и стоки, сключени на организиран пазар.

Очакваните разходи за поддръжката на борсата в периода 2020 - 2024 година са на стойност почти 4,4 млн. лева. Основната част от тях (47,1%) са за външни услуги, следвани от разходите за възнаграждения (почти 40%).

Приходите на дружеството от дейността по организиране на газовата борса се очаква да бъдат сформирани от таксите на участниците, както и от извършените сделки. През 2020 година на действащата в момента платформа са регистрирани 39 потребителя, а приходите са около 200 хил. лева.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 10:12 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

Финанси виж още