IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Кискинов: Не са достатъчни 1,420 млрд. лева за модернизация на енергийната система

В десетгодишна перспектива да се предвидят инвестиции в мощности за възобновяеми източници и гадови мощности за балансиране на системата, съветва адвокатът

21:30 | 07.10.20 г.
<p>
	<em font-size:="" pt="" style="color: rgb(102, 102, 102); font-family: ">Снимка:&nbsp;Krisztian Bocsi/Bloomberg</em></p>

Снимка: Krisztian Bocsi/Bloomberg

В плана на Третия енергиен пакет не е предвидено навлизането на сериозни базови нови мощности, но е загатнато, че в периода между 2030 г. и 2040 г. ще бъдат изградени нови ядрени мощности, въпреки че не става ясно дали се говори за АЕЦ „Белене“, или нови блокове към АЕЦ „Козлодуй“. Това коментира в ефира на Bloomberg TV Bulgaria, в предаването „В развитие“ адвокат Николай Кискинов, управляващ съдружник във "Владимиров Кискинов".

Експертът препоръча отсега да се работи за изграждане на нова инфраструктура за връзка между обектите. Той съобщи, че за реконструкция и модернизация на системата до 2029 г. са предвидени инвестиции около 1,420 млрд. лева, което ако се разбие по години е около 130 млн. лева годишно

Кискинов е категоричен, че това не е достатъчно амбициозен план. Той съветва в десетгодишна перспектива да се предвидят мощности за възобновяеми източници, за балансиране на системата, за газови мощности, които да могат да реагират бързо и за малко повече конкретика.

Що се отнася до инициативата на Комисията за енергийно и водно регулиране за плана за развитие на електропреносната мрежа на България в периода от 2020 до 2029 г., който беше представен за обществено обсъждане на 17 септември, Кискинов обясни, че той съдържа два сценария – максимален и минимален.

Експертът е на мнение, че най-важни са и мерките за енергийна ефективност, които ще бъдат приложени в икономиката, но подчерта, че не трябва да се акцентира като водещо енергийното потребление.

Адвокатът посочи, че ценовите тенденции за електрическата енергия в България „вече не ни изненадват, те са сравнително устойчиви“.

Според Николай Кискинов тенденцията за цените на електрическата енергия в България от около 100 лева за мегаватчас вече изглежда нормална.

Той прогнозира, че пазарните стойности за пиковата енергия в България ще варират от 105 до 120 лв. за мегаватчас - с 5-6 евро повече от нивата на регионалните пазари.

По думите му в момента пазарите на електроенергия се намират в рамките на от висока до нормална позиция, докато при тези на двустранни договори се забелязва затишие.

Що се отнася до газовите пазари, Кискинов заяви, че те се развиват се в рамките на предвидимото, като се наблюдават цени около 23 лева за мегаватчас. Той съобщи, че цените на газов хъб "Балкан“ устойчиво вървят нагоре, като те не се влияят от спотовите цени на регионалните пазари, а по-скоро от самото предлагане.

Адвокатът отбеляза, че при емисиите на парникови газове се забелязват много интересни явления, като цените там ту нарастват до около 30 евро, ту падат до 26 евро, като в момента се забелязва по устойчив тренд от около 26 евро. По думите му това което може да им се отрази сега е зеленият преход.

Какви са цените на енергийната борса? Какви са предизвикателствата през зелените инвестиции? Какъв е Планът за развитие на електропреносната мрежа на България за периода 2020-2029 г.

Вижте целия разговор във видео материала на Bloomberg TV Bulgaria.

Видеа с всички гости на предаването “В развитие” гледайте тук.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 10:59 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

Финанси виж още