IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

КЗК позволи сделката за петия най-голям производител на ток от вятъра у нас

Купувачът планира да се фокусира върху ВЕИ-сектора в Централна и Източна Европа на фона на предстоящата енергийна трансформация

18:37 | 18.01.21 г.
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
<p>
	<em>Снимка: Bloomberg LP</em></p>

Снимка: Bloomberg LP

Комисията за защита на конкуренцията (КЗК) даде зелена светлина за продажбата на 14-те вятърни парка на Enel в Североизточна България (на Камен бряг и край Шабла) с обща инсталирана мощност от 42 мегавата. По този показател компанията е петият по големина производител на електроенергия от вятъра. Лидер на пазара е AES с вятърния си парк "Св. Никола" с инсталирана мощност от 156 мегавата.

Купувач на активите на Enel е дъщерното дружество на швейцарската Met Group - "Мет Ринюъбълс", посочват от антимонополната комисия у нас. Нотификация за покупката беше подадена в средата на ноември 2020 година.

При обявяването на сделката от Met Group съобщиха, че ще се фокусират върху производството на електроенергия от възобновяеми енергийни източници (ВЕИ) в Централна и Източна Европа на фона на предстоящата енергийна трансформация и отказа от въглища.

На база на анализите на сделката от КЗК отчитат, че продажбата няма да наруши конкуренцията на пазара. MET Group присъства в България чрез търговеца си на енергия - "Мет Енерджи Трейдинг", но през 2020 година то е с пазарен дял под 5% от общия обем на търгуваните количества електроенергия във всеки от сегментите на енергийната борса - "Ден напред", "В рамките на деня" и на платформата за двустранни договори.

"Мет Енерджи Трейдинг" има участие и на пазара за продажба на природен газ у нас.

В своята обосновка от "Мет Ринюъбълс" коментират, че "като цяло бариерите за навлизане на пазара на търговия с електрическа енергия по свободно договорени цени са преодолими".

За да бъде направена оценката на сделката от КЗК са поискали становище от Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР) за състоянието на пазара. От публикуваните данни е видно, че инсталираните мощности в страната са малко над 12 хил. мегавата, от които почти 2 хил. са централите, използващи възобновяемите енергийни източници (ВЕИ). Вятърните паркове у нас са с инсталирана мощност от малко под 600 мегавата.

Недостатък на производителите на електроенергия от вятърни централи в сравнение с други производители (ядрени централи, въглищни централи и ВЕЦ), според КЕВР, са характеристиките на продукта, който те предлагат на пазара – тяхното производство е трудно прогнозируемо и диспечируемо, което от своя страна ограничава възможностите им винаги да предлагат конкурентни продукти на пазара на електрическа енергия по свободно договорени цени.

Няма голяма динамика на навлизането на нови търговци на енергийната борса през последните месеци. От началото на 2020 година до 14 декември са регистрирани 8 нови търговци, сочат данните на Българската независима енергия на борса (БНЕБ). Регистрацията на един търговец е прекратена заради неизпълнение на своите задължения на борсовия пазар.

Общо регистрираните на борсов пазар на електрическа енергия търговци на електрическа енергия и крайни потребители са 68.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 08:44 | 13.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

Финанси виж още