IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

КЗК разглежда сделката за продажбата на ТЕЦ "Варна"

Регулаторът не очаква изкривяване на пазара в резултат от реализацията на продажбата

12:46 | 17.11.17 г.
<p>
	<em>Снимка: Архив Ройтерс</em></p>

Снимка: Архив Ройтерс

Комисията за защита на конкуренцията (КЗК) вече разглежда сделката за продажбата на ТЕЦ „Варна“, става ясно от съобщение на сайта на регулатора. Централата, която е част от активите на CEZ Group в България, беше продадена в края на октомври на варненската „Сигда“.

Стойността на сделката не беше обявена, но според публикации в чешки медии офертата за централата е 50 млн. евро.
На този етап няма яснота дали новият собственик, зад който стои бившият транспортен министър Данаил Папазов, ще възобнови дейността на централата. За целта са нужни инвестиции в екологични съоръжения. ТЕЦ „Варна“ спря работа в началото на 2015 година, защото не изпълнява екологичното законодателство на ЕС.

Първата преценка на КЗК е, че сделката няма да окаже въздействие на пазара – купувачът има съвсем различен профил на дейността от енергетика – предоставя транспортни и спедиторски услуги. От регулаторът обаче приканват заинтересовани лица по сделката да се включат със становище, за да бъде изяснен казусът.

ТЕЦ „Варна“ е важен елемент от електроенергийната система на Североизточна България. Дълги години тя осигуряваше студения резерв в региона и Електроенергийният системен оператор (ЕСО) нееднократно е посочвал, че би разчитал отново на блоковете на централата.

С решение отпреди няколко месеца Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР) разреши на досегашния собственик да намали мощностите, извеждайки от експлоатация най-старите блокове на варненската централа. 

На пазара са и другите активи на CEZ Group в България. На този етап няма официално потвърждение на спекулациите, че чешката компания е достигнала до споразумение с енергийния търговец Future Energy за продажбата на електроснабдителното дружество на групата. Тази информация беше съобщена от чешките медии. 

Преди дни енергийният министър Теменужка Петкова посочи, че подобна сделка не може да бъде осъществена без разрешението на българските власти. 

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 12:46 | 13.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

Финанси виж още