IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Млечните продукти ще поскъпнат най-много заради скъпия ток

Съществува сериозна манипулация от страна на производителите на електроенергия за избиване на разходите за квоти за въглеродни емисии, смята енергиен експерт

10:23 | 09.01.19 г.
<p>
	<em>Снимка: Ройтерс</em></p>

Снимка: Ройтерс

Млечните продукти ще бъдат най-сериозно засегнати от високите цени на свободния пазар на електроенергия, като негативното влияние на скъпия ток ще се отрази и върху останалите основни хранителни продукти, заяви Симеон Присадашки, заместник-председател на Асоциацията на млекопроизводителите в България, в ефира на Bulgaria On Air

"Не може да бъде казано с колко ще бъде увеличението на продуктите, защото всяка една фирма има различни начини на производство", сподели Присадашки, като добави: "Произвеждаме продукти от първа необходимост, това е основна храна за населението. Не може да спрем производство. За млечния бранш е успокояващо, че при нас няма да има рязък скок от днес за утре на цената на електроенергията, защото имаме едногодишни договори".

Според енергийния експерт Еленко Божков съществува сериозна манипулация от страна на производителите на електроенергия, които продават мощности на Българска независима енергийна борса (БНЕБ), тъй като търсят начин да компенсират разходите за закупуване на квоти за въглеродни емисии.

Борсовата цена на тока, на която купуват електроенергия фирмите, скочи рязко в понеделник, като търговията в сегмент "Ден напред" приключи при цена 207,02 лв за мегаватчас базова мощност, което е с над 50% повече от средните стойности на сделките от 1 до 7 януари, когато нивата бяха 134,5 лв за мегаватчас.

"Не е вярно, че цената на тока в България е най-ниската в Европа. Това може да се провери веднага. В съседните страни енергията е с 30% по-евтина. Част от производителите на енергия се опитват да избият цената на емисионни квоти, която "Български енергиен холдинг" трябва да плаща за "Марица-Изток 2", коментира още Божков.

По неговите думи на 8 януари (вторник) в България средната претеглена цена за електроенергия на свободния пазар е била 105 евро за мегаватчас, докато в съседните пазари тя не надвишава 76 евро за мегаватчас.

В България съществува тенденциозна липса на производство на електроенергия, което води до скок в цените на свободния енергиен пазар, подчертава още експертът.

Според него енергийният министър Теменужка Петкова и председателят на Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР) Иван Иванов бягат от задължение при регулирането на свободния пазар на електроенергия.

Цялото интервю може да видите във видеото:

 

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 15:19 | 13.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

Финанси виж още