IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Още заводи у нас спират производство заради скъпия ток

Не можем да ползваме компенсации за непреки разходи на въглероден диоксид, посочи Ивайло Найденов, изпълнителен директор на БФИЕК

17:29 | 06.08.21 г.
<p>
	<em>Снимка: Pixabay</em></p>

Снимка: Pixabay

Високата цена на електроенергията е пряк удар по конкурентоспособността на тежката индустрия в България. Освен спрелия Комбинат за цветни метали в Пловдив, заводи до Стара Загора и ковашки и леярски производства също са ограничили производството си. Това съобщи в ефира на Bloomberg TV Bulgaria Ивайло Найденов, изпълнителен директор на Българската федерация на индустриалните енергийни консуматори (БФИЕК).

„Заради поскъпването на електроенергията Комбинатът за цветни метали, който е един от членовете на Българската федерация на индустриалните енергийни консуматори, не работи от три дни и 1500 души са в принудителен отпуск, а това коства загуби от 200 хил. лева на ден, сподели той. – Причината е, че в последните 2-3 дни цената на електроенергията в България е с около 50% по-висока от тази в Германия, това е наш основен експортен пазар.“

Найденов уточни, че германската индустрия получава редица отстъпки от цена на електроенергията и за пример даде производството на цинк, при което 40% от производствените разходи се дължат на цената на електрическата енергия.

По думите му и в България могат да се предвидят принципни компенсации за непреки разходи на въглероден диоксид и това би могло да облекчи ситуацията.

Експертът обясни, че подобна мярка се прилага в 14 страни от Европейския съюз, като последно през тази година към списъка се присъединиха Чехия и Румъния, докато „ние все още нямаме тази възможност“. Причината за това е, че в 44-ото Народно събрание необходимите промени са минали само на първо четене и въпросът е останал висящ.

Обективните фактори за ситуацията се коренят във факта, че както на пазара на електроенергия, така и на газ, в цяла Европа от зимните месеци има голямо повишение.

Според Найденов това се дължи на възстановяване на производствата, на свързаността на пазарите на електроенергия и газ, ниските температури през зимата и високите през лятото, превключване на електропроизводства от въглища към газ, както и на повишеното потребление.

„Обективно, в последните няколко дни пазарите в Югоизточна Европа са на много висока позиция. В България от 27 юли насам цената на електроенергия е винаги над 200 лева на мегаватчас. Това е обективният тренд. Допълнително влияние оказва и  пазарното свързване с Гърция. Там има високо потребление поради високите температури, има голям износ – към 600 мегавата през гръцка граница, изнасяме един блок на АЕЦ „Козлодуй“ към Гърция, а към Северна Македония в някои часове достига до 400 мегавата износът. Последните ден и половина заради пожарите в Турция изнасяме и там, защото някои електроцентрали спряха“, коментира изпълнителният директор на Българската федерация на индустриалните енергийни консуматори.

Той съобщи, че цените в България са толкова високи, че напоследък постоянно сме вторият най-скъп пазар в Европа.

По думите му създаденият дефицит на пазара и недостатъчното предлагане са изстреляли цените нагоре.

„Екстремните цени достигат 330 лева на мегаватчас и това е най-високата стойност досега в историята на борсата ни“, информира Найденов.

Вижте повече във видеото на Bloomberg TV Bulgaria за ролята на цената на електроенергията за конкурентоспособността на индустрията, включително за ролята на ТЕЦ "Марица изток 2" за балансиране на пазара, за сегмента "Ден напред" на енергийната борса, свързването с румънския пазар.

Всички гости на предаването "Бизнес старт" може да видите тук.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 10:15 | 12.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

Финанси виж още