IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Парламентът очаква от енергийното министерство стратегия за Белене до 30 юни

Държавата не трябва да дава гаранции и да поема никакви ангажименти по проекта, смятат от ГЕРБ

14:45 | 02.03.18 г. 38
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
<p>
	Площадката на АЕЦ &quot;Белене&quot;. <em>Снимка: Архив Ройтерс</em></p>

Площадката на АЕЦ "Белене". Снимка: Архив Ройтерс

Министерството на енергетиката трябва да изготви конкретни предложения за АЕЦ "Белене" и да отдели пасивите и активите на проекта в отделно юридическо лице до 30 юни 2018 г. За това се разбраха депутатите след дискусия в Народното събрание.

В деловодството на парламента бяха внесени два алтернативни проекта за решение. Депутатите от БСП искаха варианти за централата в срок от 1 месец. От ГЕРБ обаче внесоха своето предложение, според което енергийното министерство дължи тези отговори до 30 юни.

Предложението на левите не беше прието, като депутатите от ГЕРБ се въздържаха при гласуването. Проектът на ГЕРБ пък беше одобрен единодушно от 137-те депутати, присъстващи в този момент в пленарната зала.

Дискусията за АЕЦ "Белене" започна с гаф, защото енергийният министър в оставка Теменужка Петкова беше взела отпуск и в началото на пленарното заседание председателят обяви, че дебатите се отлагат за следващата седмица. По-късно обаче Петкова се появи в Народното събрание и изрази желание все пак дискусията да се състои.

В края на януари по време на изслушване в енергийната комисия в Народното събрание Петкова обясни, че чисто счетоводно активите и пасивите на АЕЦ "Белене" са отделени от Националната електрическа компания (НЕК). Предстои и създаването на проектната компания. 

По време на дебатите от БСП посочиха, че няма по-добра технология за генериране и доставка на енергия без емисии и смятат развитието на ядрената енергетиката за безалтернативно. От ДПС призоваха за дългосрочна стратегия за развитието на енергетиката.

От ГЕРБ пък бяха категорични, че проектът за АЕЦ "Белене" трябва да се осъществи като пазарен - без никакви ангажименти и гаранции на държавата под формата на дългосрочни договори за изкупуване, преференциални цени и т.н.

"Държавата е дала достатъчно за този проект", каза председателят на енергийната комисия Делян Добрев, припомняйки повече от 3 млрд. лева разходи за площадка, оборудване, разрешения и т.н.

Добрев беше категоричен, че през 2012 година проектът е бил спрян, защото държавата не е могла да осигури 20-те млрд. лева, необходими за реализацията му. Тази сума е потвърдена и от анализите на Българската академия на науките (БАН), каза още депутатът.

В своето изявление пред депутатите енергийният министър пък призова за широк консенсус по АЕЦ "Белене", защото решението за централата касае поколения напред.

Пред журналисти тя допълни, че предстоят разговори със съседните балкански държави в изпълнение на идеята на премиера Бойко Борисов за строителството на централата като балкански проект с финансиране от Европейската банка за възстановяване и развитие (ЕБВР).

АЕЦ "Белене" може да бъде прекрасен проект, реализиран на пазарна основа, смята още тя.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 17:50 | 13.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

35
rate up comment 2 rate down comment 0
Hahoto
преди 6 години
То там е големия проблем бре Мави, едно време се е мислело стратегически, сега се мисли само и единствено за далаверата. Колкото по-голяма инвестиция толкова по-голяма далавера. Първо продаваха активите и взимаха комисионните, сега продават разрешителни и регулации. И сите са на принципа след нас и потоп. Баце ли ще мисли държавнически за Белене, Пеевски ли, али позастарялата дама от Крушовица? Кой?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
34
rate up comment 1 rate down comment 1
sosi
преди 6 години
през 70-80-те секи? Виж, този форум не е за тебе. Има си там "Минаха години" и подобни, не досаждай тук на младите с истерии и несвързани мисли.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
33
rate up comment 1 rate down comment 0
sosi
преди 6 години
https://***.euronuclear.org/info/encyclopedia/n/nuclear-power-plant-world-wide.htm ?!Благодаря за този линк. Последно го обновили на 27 November 2016 !Очевидно ядреното лоби в ЕС не може да събере вече пари и за една интернет страница.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
32
rate up comment 2 rate down comment 1
sosi
преди 6 години
Така ли стана, бе пенсийо изкукуригала? Не можa да разгледаш данните на ENTSOE? На Евростат били по-хубави, като за изтъпяла пенсия. Знаеш ли какво е ENTSOE? A знаеш ли какво е ISO? Естествено, че не знаеш, ама тръгнал за енергетика да фъфли.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
31
rate up comment 3 rate down comment 1
Mavi Goz
преди 6 години
Ако през 70-80-те секи поплювко имаше думата, сега немаше да има ни Козлодуй, ни магистрала до Бургас, ни метро, ни НДК...даже бул. Цариградско шосе (Ленин) немаше да го има - беше пълно у Работническо дело с плоскоглави критикарчета и на него - не бил нужен, за чий му били 3 платна, като бул. Руски бил тесен и немало да има "сорс" за трафик, било самоцелна, показна грандомания...!!!! Добре, че имаше сърцати мъже, визионери като арх. Агура и Петър Междуречки...!!!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
30
rate up comment 3 rate down comment 1
Mavi Goz
преди 6 години
Стига с тези *** клишета!!! Щеше да го вземе тоя, щеше да го вземе оная....!!!! Ядрена централа не се "взима" от всеки, дето може да покаже възове!!! Това не е битпазар, не е фотоволтаиченташак или кюмурен бойлер!!!! Ако имате грам мозък, спрете с тези олющени псевдоаргументи!!!! Ядрени реактори не се "вземат" - некой да се пробва дали ше се справи и ше направи бързи пачки!!!! Това е стратегически, държавен бизнес!!!! Давате ли сметка какво е струвал Козлодуй на дъртаците от моето поколение, дет сме го платили със соцзаплатите, та сега да не гасне тока и да го дава на 4-5 стинки?!!! Щото гаснеше! Не ни стигаха заплатите да го плащаме новия Козлодуй и се изнасяше ток за долари, а ние - на свещи!!! Ама сега бачка само на полза роду и на тънка лайстна, за да е средната цена нормална и да има въздух да се упражняват жълтоклюните пос^ерковци в етергетични словоблудства - щот имат ток, хем евтин...!!!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
29
rate up comment 2 rate down comment 0
Hahoto
преди 6 години
Много престъпления и предателства се направиха в енергетиката, нещата започват още от зората на демокрацията с урголешката приватизация, с неизгодните договори за топлоцентралите, с продадените ЕРП-та по времето на царя, с мафиотските ВЕИта с космически изкупни цени загробили НЕК. И всичко това под една или друга форма се плаща и ще се плаща от нашия джоб. Казват че и едни пари са взети за Юж. поток от попечителите на материала в аванс от изток и по тях се дължат сега пари. И всеки си иска неговото, американци, руснаци, ей сега и чехи, а нашите, като патета в калчища, хем им се иска да прилапат още, хем народа да плати масрафа. Ама понеже масрафа стана много голям, се чудят как да го поднесат опакован като шоколад марка "Белене". Ако беше толкова изгоден Белене, кака Гинка отдавна да го е взела!!!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
28
rate up comment 2 rate down comment 0
Mavi Goz
преди 6 години
***, дал съм ти официален чарт на Eurostat - там гледай и коментирай! Това е официална институция на ЕС и е един вид последна инстанция. Все още няма публикувана статистика за 2017 - ще излезе през м. май. Не се бъркай в чужди разговори! Аз си имам друга приказка с fon-ьо за ядрената енергетика. Коментирах неговите числа, които е взел от незнайно съде - линкът му е пълен шит, щото се бъгне и не работи с цивилизован браузер на iOs...Иначе, щех да ти кажем "Честит празник!", ама знам, че ти не го празнуваш като повечето русофобчленести тука... Затова шти дам още един линк на неоспорим източник - European Nuclear Society. https://***.euronuclear.org/info/encyclopedia/n/nuclear-power-plant-world-wide.htmТам е видно кой и колко строи нови реактори в ЕС - хев ин майнд, че не са включени тези в ГБ, щото вече екзитва и в Унгария, щот още не са започнали официално строителството на 2-та реактора, дето спазариха с Росатом...И не се обръщай повече към мене, щот си същата бутулига като оня дикхед DickyDickheadson. Само празнично шти кажем на езика на дипломацията - френския, за да не е на турски: емисибайкатафотоволтаична!!! :Lol:
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
27
rate up comment 1 rate down comment 1
sosi
преди 6 години
Ама чакай бе пенсийо, ти първо ми каза, че не било възможно ВЕИ да давали повече ток от въглищата в ЕС. Сега не разбрахме дават ли или не дават? Написал ли си поне една голяма глупост или не? Считаш ли, че на стотиците глупости мога да ти отговарям поотделно.АЕЦ дават доста под 30%, очевидно не можеш да смяташ. Има го на много места колко дават. И това ли да ти търся, докато бълваш тук глупости.Кой строи АЕЦ в ЕС? Би ли посочил. Почти всички реактори са по над 30 години и на доизживяване.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
26
rate up comment 2 rate down comment 0
Mavi Goz
преди 6 години
Плюс това, нали знаеш, че не е все едно дали имаш един 20-тонен камион, 2 десеттонни камиона или 10 двутонни буса - зависи какво ще возиш... А кварталният електродърводелец бай Иван Теслата би казал: най-добре от сичките! :lol:
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още