IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Пети блок на АЕЦ "Козлодуй" получи лиценз за работа до 2027 г.

Цялата процедура за удължаване на срока на експлоатация на централата струва 674 млн. лева и е извършена със собствени средства

15:34 | 03.11.17 г. 2
<p>
	<em>Снимка: АЕЦ &quot;Козлодуй&quot;</em></p>

Снимка: АЕЦ "Козлодуй"

Пети блок на АЕЦ "Козлодуй" получи лиценз за работа за още 10 години (какъвто е максималния срок по закон) от Агенцията за ядрено регулиране (АЯР). Лицензът беше връчен на официална церемония в сградата на регулатора.

Модернизацията на блока, позволила удължаването на срока на експлоатация, е извършена със собствени средства. Целият проект за удължаване на срока на работа на двата блока в централата струва 674 млн. лева - за всички дейности до получаването на лицензите , каза директорът на централата Иван Андреев. 

На въпрос на Investor.bg той уточни, че част от дейностите по работата на блоковете се припокриват и не може да се отдели какви суми са платени само за V блок. По-голямата част от средствата вече са платени, а цялата процедура за удължаването на работата на двата блока ще приключи през октомври 2018 година.

Председателят на Агенцията Лъчезар Костов отбеляза, че за първи път се пристъпва към тази процедура у нас, но в световен мащаб това е традиция - в момента работят 448 реактора и 64% от тях се експлоатират вече повече от 30 години.

Централата се намира в много добро техническо и финансово състояние, отчете от своя страна енергийният министър Теменужка Петкова, която също присъства на церемонията. Тя подчерта факта, че цялата процедура се изпълнява със собствени средства.

По данни във финансовите отчети на АЕЦ "Козлодуй" за деветмесечието, централата е отделила 8,8 млн. лева за дейности за модернизацията на двата блока. През миналата година централата отдели значителна част от средствата си за този проект, което намали годишната печалба.

По закон АЯР може да издава лиценз за работата на блока за срок от 10 години. Според коментара на Министерството на енергетиката след модернизацията V блок може да работи без проблем до 2047 година. По план върви и процедурата за удължаване на срока за експлоатация на VI блок на ядрената ни централа. Срокът изтича през есента на 2019 година.

Със своите два работещи блока АЕЦ "Козлодуй" държи дял от почти 30% от производството на електроенергия в страната. В последната година, когато работеше с шестте си инсталирани мощности, тоест през 2002 година, централата произведе 20,2 тераватчаса електроенергия, или дял от 47% от общото производство на електроенергия в страната.

От началото на 2007 година централата работи само с два блока, които са от типа ВВЕР - 1000. В резултат на модернизацията, свързана с процедурата за удължаване на срока за експлоатация на блоковете, тяхната инсталирана мощност трябва да бъде увеличена до 104%.

Към 3 ноември мощността на блоковете е съответно 1029 мегавата за V блок и 1016 мегавата за VI блок, според данните на сайта на АЕЦ "Козлодуй".

Плановете за развитие на централата не спират до проекта за удължаване на живота на двата останали работещи блока. През 2015 година беше създадено дружеството АЕЦ "Козлодуй" - Нови мощности, което ръководи процеса за проучване, проектиране и изграждане, а след това и въвеждане в експлоатация на нови мощности на площадката на централата.

В момента работата по разширяването на мощностите на АЕЦ "Козлодуй" е единствената официално одобрена от държавата за нови ядрени блокове у нас. Решението за това беше дадено на заседание на кабинета през пролетта на 2012 година.

Един от вариантите за бъдещето на този проект е закупеното оборудване за АЕЦ "Белене" да бъде пренесено на площадката на АЕЦ "Козлодуй". Какви стъпки обаче ще предприеме правителството ще зависи до голяма степен и от доклада, подготвен от учените от Българската академия на науките (БАН).

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 13:53 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

2
rate up comment 2 rate down comment 1
vzhekoff
преди 6 години
Глупаk, 3 млрд не знам къде го прочете, но удължаването на лиценза е за около 700 млн. лв за 10 г, което прави по около 70 млн на година, срещу което получаваш 1030 МВт инсталирана мощност. Може да сравниш с кой да е друг източник...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 4 rate down comment 2
forexar
преди 6 години
>2/3 милиард не е малка сума.Всички защитници на ядрената енергия никога не включват такива разходи при изчисленията на изгодността.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още