IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

По-топлото време в началото на годината сви производството на енергийни продукти

Данните на НСИ показват спад в производството на електроенергия и добива на твърди горива спрямо миналия януари

13:16 | 30.03.18 г.
<p>
	<em>Снимка: Архив Ройтерс</em></p>

Снимка: Архив Ройтерс

Производството на електроенергия в България намалява с 12,2% през януари на годишна база, показват данните на Националния статистически институт (НСИ). През първия месец на годината в страната са произведени 4,1 хил. гигаватчаса електроенергия, което е с 0,5% повече спрямо декември 2017 година.

Тази статистика не е изненада на фона на значително по-топлото време в началото на тази година спрямо миналата зима. Студената вълна в първите дни на 2017 година постави на изпитание енергийната мрежа в страната и региона, като заради ниските температури за повече от месец беше ограничен и износът на електроенергия от България.

От статистиката за производство и доставки на енергийните продукти е видно, че по-голямата част от произведения ток е бил реализиран на вътрешния пазар – почти 3,6 хил. гигаватчаса. Това е повишение от 9,2% на месечна база, но спрямо януари 2017 година има спад от 13,3%.

НСИ все още не предоставя данни за местния добив на природен газ. Доставките (внос и местен добив) през първия месец на година възлизат на 391 млн. куб. метра. Това представлява понижение от 16,6% на годишна база, но спрямо миналия месец декември увеличението е от 7,1%.

Данните на статистиката показват още спад на производството на твърди горива – до 2,9 млн. тона, което е понижение от 4,1% на месечна база и от 12,7% на годишна база. В страната са доставени общо 2,99 млн. тона твърди горива (заради малкия внос). Доставките също намаляват както на месечна, така и на годишна база – съответно с 4,9% и 12,7%. 

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 10:58 | 11.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

Финанси виж още