IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Предизвикателството за енергийната борса - търговия в рамките на деня

В края на годината БНЕБ ще има техническа възможност за въвеждане на платформа, която ще подкрепи и излизането на ВЕИ производители на борсата

11:30 | 17.05.17 г.
<p>
	<em>Снимка: Pixabay</em></p>

Снимка: Pixabay

Един от важните елементи на либерализирания пазар е енергийната борса, която може да бъде разгледана и като един от механизмите за премахването на кръстосаното субсидиране и въвеждането на пазарните отношения в българската енергетика.

Изпълнителният директор на Българската независима енергийна борса (БНЕБ) Константин Константинов отбеляза по време на конференция, посветена на предизвикателствата пред отварянето на енергийния пазар у нас, че страната ни е закъсняла в изграждането на пазара и включването в регионалните обединения.

Българската енергийна борса стартира на 19 януари 2016 година по схемата за търговия ден напред. Втората стъпка беше изграждането на платформа за дългосрочни договори, а предизвикателството през тази година ще бъде платформа за търговия в рамките на деня.

Благодарение на тази схема на борсата ще могат да излизат и производители на електроенергия от възобновяеми източници, които трудно могат да прогнозират своето производство с ден напред.

Константинов отчете днес, че енергийната борса ще има техническата готовност за внедряване на платформата за търговия в рамките на деня към края на септември или началото на октомври. Тогава ще започнат и тестове с реални участници за тази схема на търговия с електроенергия.

И тази платформа на Българската независима енергийна борса (БНЕБ) ще бъде изпълнена в сътрудничеството на Nordpool. За внедряване на новата платформа е необходима и актуализацията на правилата за търговия с електроенергия. За тяхната промяна отговаря Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР).

През 2016 година през енергийната борса са били изтъргувани 3,87 тераватчаса електроенергия. Среднопретеглената цена е 36 евро на мегаватчас. Регистрираните участници са 51, като 95% от тях са активни всеки ден, стана ясно още от презентацията на Константинов.

Един от най-големите проблеми за борсата е липсата на ликвидност, призна още изпълнителният й директор и допълни, че правят всичко възможно да убедят производителите да участват на пазара. Търговци пък се оплакаха от липсата на пикова енергия - от години няма такива търгове. 

Константин Константинов припомни, че БНЕБ само администрира търговията, а типът енергия, който се предлага, зависи от самите участници. 

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 00:53 | 11.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

Финанси виж още