IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

През май започва строителството на интерконектора България-Гърция

Изграждането на газоразпределителен център е подходяща възможност за Югоизточна Европа, заяви енергийният министър пред посланици

15:26 | 05.02.19 г.
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
<p>
	Енергийният министър на България Теменужка Петкова. <em>Снимка: Investor</em></p>

Енергийният министър на България Теменужка Петкова. Снимка: Investor

Интерконекторът България-Гърция е сред седемте водещи приоритета на Европейския съюз (ЕС) в енергийната област, заяви българският министър не енергетиката Теменужка Петкова на дискусия с посланиците на страните от блока по инициатива на румънското европредседателство. 

Петкова представи основните приоритети и предизвикателства пред българския енергиен сектор, които са и във фокуса на ЕС.

Сред тях Петкова изтъкна сигурността на енергийните доставки, индивидуалния подход при декарбонизацията на всяка една икономика, интеграцията на вътрешния енергиен пазар и иновациите, които повишават конкурентоспособността на европейските икономики, информира енергийното министерство. 

Според енергийния министър предстои финализирането на три ключови обществени поръчки за реализация на интерконектора между България и Гърция, като реалното му строителство ще стартира през май тази година, а предвидената дата за въвеждане в търговска експлоатация остава 2020 г.

Българската страна участва в този проект чрез държавното енергийно дружество „Булгартрансгаз“ ЕАД, като по този начин ще могат да се извършват доставки на природен газ от по-далечни дестинации като САЩ, Алжир, Катар и др.

„Изграждането на липсващата инфраструктура ни дава основание да смятаме, че реализирането на концепцията за газоразпределителен център е подходяща възможност за целия регион на Югоизточна Европа“, подчерта още тя.

Министърът припомни, че концепцията съдържа два основни елемента – изграждане на липсващата инфраструктура и създаване на борса за търговия с природен газ. И по двата елемента е отбелязан съществен напредък, каза енергийният министър, визирайки променената енергийна стратегия на страната и подписания меморандум за разбирателство между „Булгартрансгаз“ и Австрийският Централноевропейски газов хъб.

Сигурността на доставките е основен приоритет, по който работи правителството и в областта на електроенергетиката, подчерта Петкова.

Тя даде за пример изграждането на електропроводите между България и Румъния, България и Гърция и България и Сърбия, които ще съдействат за изпълнение на целите на ЕС за постигане на поне 15% междусистемна свързаност.

„Интегрирането на пазарите на електроенергия е гаранция за изпълнение на един от основните енергийни приоритети на ЕС – постигане на напълно функциониращ вътрешен енергиен пазар. В тази насока България работи активно за обединяване на пазарите със съседните държави, по-специално с Румъния и Гърция. Надяваме се до края на 2020 г. да има конкретни резултати от тази дейност с Румъния, а с Гърция това предстои след създаването на пазар "Ден напред“ при тях“, каза Петкова.

Тя коментира и съдбата на въглищните централи в България, както и развитието на ядрената енергетика.

Петкова информира европейските посланици, че в своя проект на интегриран план „Енергетика-Климат““ България е заложила функционирането на тези мощности до 2030 г., с хоризонт до 2050 г.

Причината е, че това е местен ресурс, достатъчен за още 60 години, тези централи осигуряват до 60% от електроенергията в страната през зимата, инвестирани са сериозни суми в сероочистващи съоръжения и става въпрос за базови мощности.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 20:12 | 13.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

Финанси виж още