IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Ще се строи ли АЕЦ "Белене"?

Енергийният министър Теменужка Петкова посочи, че България се нуждае от нови ядрени мощности, но загатна, че може да не бъде довършен проектът за нова ядрена централа

10:57 | 11.09.20 г. 5
<p>
	<em>Снимка: Ройтерс</em></p>

Снимка: Ройтерс

Скептицизъм относно изграждането на АЕЦ "Белене" в следващите години изрази в ефира на БНТ президентът на КНСБ Пламен Димитров.

"Лично аз съм известен скептик, че ще видим АЕЦ "Белене" в някоя от следващите години по една основна причина - че както искаме, а ние искаме изцяло на пазарен принцип - сметката много трудно ще излезе, на който трябва да инвестира", коментира Димитров по повод изказване на министъра на енергетиката Теменужка Петкова, че новата ядрена централа може да не е в "Белене".

Министърът присъства на представянето на енергиен анализ от КНСБ и на него обяви, че вече е готов проект на нова енергийна стратегия на България до 2030 г. В нея не е предвидено да бъдат спирани въглищните централи.

„България се нуждае от нови ядрени мощности, но може да не бъде довършена АЕЦ "Белене". Ние говорим за необходимост, за въвеждане на експлоатация на нова ядрена мощност след 2030 година, която ще бъде от 2000 мегавата, но не е казано къде", каза Теменужка Петкова.

Тя обаче е категорична, че страната ни не може да работи към този момент без ядрена енергетика и въглищни мощности, защото не разполага с други базови централи.

"Ние нямаме свръхмощности, нашите базови мощности са въглищните централи 3764 мегавата и 2000 мегавата "Козлодуй". Това е, всичко останало го няма", поясни Петкова.

Министърът информира, че е готов проектът на нова енергийна стратегия на България, но тепърва ще се обсъжда. Петкова разкри, че в него не се предвижда закриване на въглищните централи и напомни, че такова изискване няма и от Брюксел въпреки „зелената сделка“.

"Това, което хората трябва да знаят, е че в нито един документ на Европейския съюз, в нито една директива няма да видите текст, в който да става ясно, че до датата х, у или z, трябва да бъдат затворени въглищните централи", посочи тя.

Скептични за изграждането на централата са и синдикатите.

"За нас е важно да се види енергийната сигурност, дългосрочността на решенията, защото всяко решение се оказва, че струва милиарди левове не само на правителството, но и на обществото", отбеляза лидерът на КНСБ. Пламен Димитров обаче настоява да има по-скоро решение за големите дългове в енергетиката.

Синдикатите поискаха и повече гаранции както за работещите в сектора, така и за справяне с натрупаните над 4 млрд. лева в държавната енергетика.

Investor.bg напомня, че преди месец стана ясно, че е под въпрос лицензът за строителството на АЕЦ "Белене от Европейската комисия заради неясноти кой ще прави капиталовата инвестиция.

Има няколко нотификации от ЕК, на чиято база от Договора за създаване на Европейската общност за ядрена енергия (Договора за Евратом), България по процедура трябва да съобщи, че има намерение да изгражда ядрена централа. Едва след като ЕК обсъди всички аспекти на инвестиционните проекти, ще съобщи становището си.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 10:02 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

5
rate up comment 1 rate down comment 1
Императорът
преди 3 години
Само да напомня, че по предварителен договор, тази година трябваше да бъде построен и втория блок на АЕЦ Белене... а Росатом да поеме и финансирането при фиксирана цена 10 евроцента на киловат и гарантирано изкупуване. Кой провали проекта при тия свръхизгодни за нас условия и то по заповед отвън? Не беше ли един мерзавец с тимберица като компир?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 3 rate down comment 1
Shadow1
преди 3 години
И кои са тези мощности които гарантирано няма да са на загуба 30 години. Да ги чуем, лесно се говорят общи приказки но в момента в който кажеш нещо конкретно и идва вълната от критики без значение какво е то. Държавата не може да бъде ефикасен стопанин, каквото и да направи тя винаги ще е далеч от най-ефикасното решение.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 2 rate down comment 2
khao
преди 3 години
така ли? верно ли?... *** го кажи на вожда си Толуп първи. той краде от проекта и от нас, а имбецилите го защитават...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 4 rate down comment 3
фиг.1
преди 3 години
Ако на пазарен принцип сметката не излиза (цитирам лидера на синдикатите), значи НЯМАМЕ нужда от АЕЦ Белене. В случай, че са ни необходими нови мощности, по-добре да строим такива, които няма да работят на загуба 30+ години.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 3 rate down comment 0
Shadow1
преди 3 години
Е никой ли не я пита какви са проблемите с Белене?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още