IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Т. Петкова: Азербайджан ще е един от основните доставчици на газ за хъб „Балкан“

Според министъра страната ни винаги е подкрепяла проекта за Южен газов коридор, тъй като тя е неделима част от него чрез интерконектора с Гърция

16:11 | 18.02.19 г. 1
Автор - снимка
Създател
<p>
	Теменужка Петкова. <em>Снимка: БТА</em></p>

Теменужка Петкова. Снимка: БТА

България очаква Азербайджан да бъде един от основните доставчици на природен газ за хъб „Балкан“. Това заяви българският министър на енергетиката Теменужка Петкова в интервю за азербайджанската новинарска агенция Trend.

„Очакваме Азербайджан да бъде един от ключовите доставчици на природен газ за газовия хъб „Балкан“. Друга възможност, която проучваме, е да ускорим сътрудничеството в инвестициите на (азербайджанската държавна петролна и газова компания – бел. ред.) SOCAR в газовия сектор в България“, заяви министър Петкова.

По думите ѝ стратегическото енергийно партньорство между двете държави включва доставките на азербайджански природен газ за България през Южния газов коридор, бъдещите съвместни доставки на „синьо гориво“ до други държави в региона през територията на страната ни чрез интерконектора Гърция-България, газоразпределителната система на „Булгартрансгаз“ и проекта за регионален хъб „Балкан“.

Петкова също така отбелязва, че страната ни винаги е подкрепяла развитието на проекта за Южен газов коридор, тъй като България е неделима част от него чрез интерконектора с Гърция. „Строителството на интерконектора Гърция-България цели да гарантира диверсифициарнето не само на маршрутите, но също и на източниците на природен газ за България и региона“, заяви министърът.

Според нея Баку и София биха могли да осъществяват съвместни доставки на газ за Югоизточна Европа. Тя също така припомня, че българската държавна газова компания „Булгаргаз“ е сключила договор за доставка на 1 млрд. куб. м газ годишно от находището „Шах Дениз“ 2.

Петкова допълва, че на практика след 2020 г. азербайджанският природен газ от „Шах Дениз“ 2 ще осигурява между 25 и 30 процента от потреблението на „синьо гориво“ в България, което на свой ред ще увеличи значително българската енергийна сигурност и ще стимулира конкуренцията на пазара.

„Нашите държави могат да правят съвместни газови доставки за страни от Югоизточна Европа, използвайки добре развитата българска газопреносна мрежа и инфраструктурата на бъдещия регионален газов хъб „Балкан“, допълва тя.

България ще получава азербайджански газ през интерконектора с Гърция, който на свой ред ще бъде свързан директно с Трансадриатическия газопровод (TAP), като първоначалният капацитет на проекта ще е 1 млрд. куб. м газ.

Според Петкова тръжната процедура за строежа на интерконектора се очаква да бъде завършена през май тази година.

В същото време през втората половина на 2019 г. азербайджанската SOCAR се очаква да направи и първите си инвестиции в българската газопреносна мрежа. Според Петкова през миналата 2018 г. България е провела плодотворни дискусии с представители на SOCAR за възможностите за участие в по-нататъшното газифициране на страната.

„SOCAR в момента проучва българския газоразпределителен сектор. В тази връзка в края на миналата година SOCAR обяви процедура за изготвяне на предпроектно проучване за инвестиционните възможности в газоразпределителния сектор в България“, заяви Петкова, като допълва, че в случай на положителен резултат SOCAR ще направи първите си инвестиции през втората половина на тази година.

Петкова също така казва, че България приветства участието на азербайджанската компания в бъдещи търгове за увеличаване капацитета на подземното газово хранилище в Чирен. По думите ѝ в момента се провеждат технически проучвания преди началото на същинското разширяване, след което капацитетът на съоръжението ще достига 1 млрд. куб. м газ.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 00:00 | 11.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

1
rate up comment 18 rate down comment 7
Стоян Петров
преди 5 години
Мисля, че е по-добре да обясниш, ще плаща ли глоби България заради това че ще строи Турски поток? Ще изгуби ли държавата ни над милиард субсидии за газовата ни инфраструктура? Продадохте 80% от капацитета му на Газпром(експорт) при условие, че един доставчик може да транзитира 50%. Сълзите и сополите които лидера от Банкя рони, че иска да запази съществуващия транзит ги пробутвайте на глама.вите. До 2025 година има подписан договор за входна точка Исакча, до 2030 за заплащане на транзит към Турция. Ще се намери ли някой с гръбнак, който да се изправи и каже, че подписаните договори за Русия не важат нищо? Ще каже ли някой, това което всички знаят и мълчат като риби-Русия ни рекетира? Стига с това "Преклонена глава, сабя не я сече!".
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още