IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Теменужка Петкова: Няма българо-чешка търговска война

Не е възможно да бъде реализирана АЕЦ "Белене" с китайски реактори, смята енергийният министър

08:48 | 20.07.18 г. 1
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
<p>
	<em>Снимка: Investor.bg</em></p>

Снимка: Investor.bg

Не се води българо-чешка търговска война. Това заяви енергийният министър Теменужка Петкова през bTV по повод двете решения на Комисията за защита на конкуренцията (КЗК) от четвъртък. С тях се слага край на сделките за активите на CEZ Group у нас, както и на продажбата на "Нова Телевизия" на чешки инвеститор.

КЗК е компетентният орган по тези сделки и всички трябва да се съобразяваме с нейното становище, коментира Петкова. Тя обясни, че са поискани становища на засегнати страни и посочените мотиви са на базата на тази информация и анализи.

Припомняме, че в мотивите си регулаторният орган посочи, че има опасност от засилване на господстващото положение на ЧЕЗ България на пазара заради припокриване на бизнеса в областта на фотоволтаичните централи. "Инерком България" притежава 6 централи с мощност от около 23 мегавата, а ЧЕЗ България - един парк "Фри Енерджи Проджект Орешец" (ФЕПО) с мощност около 5 мегавата. В страната инсталираните фотоволтаици са с мощност от 1043 мегавата.

Теменужка Петкова коментира още, че проверките на всички институции досега не са показали връзка на правителството в сделката за ЧЕЗ България. Тя се осъществява по чешкото законодателство и няма как българското правителство да стои зад нея.

Енергийният министър увери, че енергийната сигурност на страната не е застрашена - докато не бъде финализирана сделка за продажба CEZ Group е собственик и лицензиант, който подлежи на контрол и санкции при неизпълнение на задължения от Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР).

Пред bTV Петкова коментира и развитието на проекта за АЕЦ "Белене". Тя обясни, че проектът, който предлага България на инвеститорите, е с двата блока на "Росатом". Според нея е изключен вариант китайската CNNC да представи своята технология и реактори, защото те нямат лиценз за работа в Европа и издаването на разрешително би отнело много време.

Не водим война с президента Румен Радев, коментира още енергийният министър. Вчера държавният глава посочи, че служебното правителство е събрало 1,6 млрд. лева и стари задължения, особено в енергетиката. От ГЕРБ поставиха ултиматум на Радев и поискаха документи и доказателства за тези суми.

Справката на Министерството на енергетиката показват, че в мандата на служебния кабинет Министерството на енергетиката е издало15 искови молби за несъбрани вземания на обща стойност 3,48 млн. лева. До последния ден на служебната администрация не са събрани никакви суми по тези молби.

До края на 2017 година по тези молби са събрани 419 хил. лева, а до средата на 2018 година - още 270 хил. лева.
"Българските граждани имат право да знаят истината", коментира още Петкова на въпрос дали президентът разпространява фалшиви новини.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 08:10 | 13.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

1
rate up comment 5 rate down comment 0
nikon
преди 5 години
"""Инерком България" притежава 6 централи с мощност от около 23 мегавата, а ЧЕЗ България - един парк "Фри Енерджи Проджект Орешец" (ФЕПО) с мощност около 5 мегавата. В страната инсталираните фотоволтаици са с мощност от 1043 мегавата."" След придобиването Инерком ще има 2.7% от инсталираната мощност на фотоволтаици. Становищата на засегнатите страни са,че няма да има проблеми с конкуренцията.Решението очевидно е политическо,а покрай ЧЕЗ изгоря и Келнера :)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още