IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Теменужка Петкова: Няма дефицити в системата на държавната енергетика

НЕК беше във фактически фалит през 2014 година, а днес записва печалба, отчете енергийният министър пред Народното събрание

16:36 | 19.02.21 г.
<p>
	<em>Снимка: Архив, Министерство на енергетиката</em></p>

Снимка: Архив, Министерство на енергетиката

В периода от 2014 година до 2020 година държавната енергетика подобрява финансовото си състояние и отчита ръст на печалбите, съобщи по време на парламентарния контрол енергийният министър Теменужка Петкова.

"Дефицит в системата няма", категорична беше тя и посочи, че през последните години се премахва междуфирмената задлъжнялост в сектора.

В Народното събрание прехвърчаха искри между енергийния министър и депутата от БСП Таско Ерменков. Той коментира, че ГЕРБ не изпълнява препоръките на Европейската комисия (ЕК) за двете т.нар. "американски" централи в Маришкия басейн. Но заяви от парламентарната трибуна, че неговите въпроси така или иначе не получават адекватни отговори и затова оттегли своя въпрос, свързан именно със ситуацията с двете централи.

Пред народните представители Теменужка Петкова отчете, че финансовите резултати на Българския енергиен холдинг (БЕХ) показват ръст на печалбата от 29,5 млн. лева до 295 млн. лева. Като цяло повечето компании в структурата на Холдинга подобряват финансовото си състояние. Особено видимо е това по отношение на Националната електрическа компания (НЕК), която през 2014 година беше във фактически фалит.

Енергийната компания отчете загуба от 586 млн. лева през 2014 година, а към края на 2020 година НЕК вече е на печалба от 16,6 млн. лева, отчете още Петкова.

По отношение на ядрената централа АЕЦ "Козлодуй" през 2014 година печалбата на централата е 78 млн. лева, а шест години по-късно вече достига 277,6 млн. лева. Проблеми има по отношение на ТЕЦ "Марица Изток 2", които обаче не са породени от лошо управление, а заради високата цена на емисиите въглероден диоксид.

Газовата връзка със Сърбия ще е готова до края на 2022 г.

Газовата връзка със Сърбия ще бъде финализирана до края на 2022 година, стана ясно още от коментара на енергийния министър в Народното събрание. Тя посочи, че проектът се реализира от две държави - от България и от Сърбия.

Точно по тази причина се е забавило строителството, защото сръбската страна се е забавила с намирането на финансирането на връзката. Българският участък е едва 62 километра и цената му е 72 млн. евро, които могат да бъдат бързо изградени, но целта е да има "реципрочни действия от другата страна". "Какъв е смисълът да построим тръба до границата, целта е да тече газ по нея", посочи още Петкова.

Заради пандемията се бави и строителството на връзката с Гърция - IGB. Към момента по трасето с дължина от 182 километра на територията на България и Гърция са разчистени 170 километра, а по 128 километра са разхвърляни вече ръбите. Заварени са тръбите по 101 километра от трасето, отчете още енергийният министър.

Очаква се IGB да бъде финализирана до края на 2021 г.

Реализацията на газовите връзки е в изпълнение на основния приоритет на правителството на ГЕРБ в периода 2017 - 2021 година - диверсификация на енергийните източници, каза Теменужка Петкова. Тя припомни, че освен връзките страната е станала част от терминала за втечнен газ край Александруполис, получава газ от Азербайджан, завършена е и либерализацията на газовия пазар.

Като успех на правителството Петкова отчете още удължаването на срока на експлоатация на двата работещи реактора на АЕЦ "Козлодуй". Направени са стъпки и за диверсификация на ядреното гориво.
От 2021 година България е част от енергийната агенция на ОИСР.

По отношение на електроенергетиката се изграждат междусистемни връзки и са в ход проекти за обединение на пазарите в региона.

Според депутата от БСП Таско Ерменков обаче правителството на ГЕРБ не е изпълнило нито един от своите приоритети. Той посочи именно, че нито една газова връзка със съседни страни не е завършена, няма и кандидати за блок "Тервел" в Черно море, защото процедурата е направена така, че не привлича интерес. 

Либерализацията на енергийния пазар не води до намаляване на цената на електроенергия, заяви още той.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 02:39 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

Финанси виж още