IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Трябва ли България да иска изключения от петролното ембарго срещу Русия?

Експертите не са на едно мнение ще може ли страната ни да си осигури алтернативи на руския петрол

08:51 | 09.05.22 г. 10
<p>
	<em>Снимка: Архив Ройтерс</em></p>

Снимка: Архив Ройтерс

България задължително трябва да получи изключение от руското петролно ембарго, което обмисля Европейският съюз (ЕС), защото алтернативните доставки ще бъдат силно ограничени и ще говорим не за цената на горивата, а дали въобще ги има, коментира пред БНТ юристът на Българската петролна и газова асоциация (БПГА) Светослав Бенчев.

За Мартин Владимиров от Центъра за изследване на демокрацията обаче има само политически, но не и материални аргументи по отношение на искането България да бъде изключена от спирането на вноса на петрол в ЕС. Според него цените на горивата ще се повишат в цяла Европа, каквото и решение да бъде взето.

"Става въпрос за сигурността на Европа", категоричен беше Владимиров и допълни, че тази цел си заслужава плащането на горива с 5-10% по-високи цени.

Експертът посочи, че натискът срещу Русия при петролно ембарго ще бъде голям, защото около 40% от приходите в руския бюджет са от природен газ и петрол, но около 2/3 от руската икономика са зависими от тези сектори. Владимиров е категоричен, че добивът на петрол в Русия намалява, а, веднъж спрян, той много трудно би се възстановил. Това означава, че Москва не може да диверсифицира лесно петролните доставки, ако Европа откаже да купува петрол.

Владимиров е категоричен, че България не трябва да се "отцепи от общо европейско решение" относно вноса на петрол от Русия.

Според Бенчев България има само "едно пристанище, в едно затворено море" - доставките зависят от много фактори, включително и от метеорологичните условия, които често затварят Босфора. Решение в дългосрочен план е изграждането на петролопровод от Александруполис до Бургас. Но Владимиров коментира, че България има много алтернативи на доставките, включително и през терминали по р. Дунав.

От БПГА коментират още, че рафинерията в Бургас в момента не може да работи без руски петрол - налагат се технологични промени. Това означава работата да спре за известно време, което не е страшно и се случва непрекъснато. За да няма сътресения на пазара обаче трябва да бъдат осигурени резерви, защото съседните пазари няма да могат да осигурят нужните горива за българския пазар.

"Ако бъде спрян руският петрол, няма да говорим за цена, а за липсата на продукт", категоричен беше Бенчев.
"Лукойл Нефтохим" може да работи с различни видове петрол, но не веднага и ще са нужни около 6 месеца за настройката на съоръженията. В момента те работят с около 50% руски петрол от сорта "Уралс".

Доставките на готови петролни продукти също не са реалистичен сценарий, защото Румъния, Гърция и Турция нямат нужния капацитет за това.

За последния месец бензинът у нас е поскъпнал с 1,5-2%, а дизелът - с 4%, коментира още той. Причината са страховете за поскъпването на суровия петрол на международните пазари заради очакваното петролно ембарго от ЕС срещу Русия. Бенчев отбеляза, че заради войната в Украйна търсенето на дизел в Европа се увеличава, което е и причината за по-рязкото поскъпване на дизела у нас.

Цената на горивата в Гърция и Румъния е с 0,20 - 0,30 лева по-висока.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 10:37 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

10
rate up comment 1 rate down comment 0
khao
преди 1 година
за Бога, самоубий се зада не разпространяваш лошите си гени!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
9
rate up comment 2 rate down comment 1
Solar Power
преди 1 година
Аз нито газ нито петрол ползвам и не възнамерявам да го правя. Електрифицан съм :) Относно цената колкото е по висока толкова електрификацията ще бъде по бърза. С това са наясно ОПЕК и русия много добре също :)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
8
rate up comment 2 rate down comment 0
Dr. Vatnikov
преди 1 година
Дава се срок до края на годината за намиране на нови доставчици, които хич не липсват, имайки предвид, че пPocия има около 6% дял в световния петрол в момента, обръща се внимание за колко време може са се пренастрои Нефтохима и се действа. Без ала бала. А по-висока цена при потребителя ще е чиста спекула, имайки предвид, че Нефтохима сега отчита, че купува на борсова цена. Айде аман от опорки и страхуване!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
7
rate up comment 2 rate down comment 1
юрист
преди 1 година
Българи8я трябва да каже на руския газ ''досвидание'', да заяви официално, че започва промишления добив на ГАЗОВИ ХИДРАТИ И КОНВЕНЦИОНАЛЕН ПРИРОДЕН ГАЗ в нашите си, БЪЛГАРСКИ находища, и до момента на реалния им промишлен добив, да ползва втечнен газ и реверс от съседните държави. Когато България направи това, гЪзпром ще ни се моли НА КОЛЕНЕ да им купуваме газа не на цена 270 долара за 1000 куб.м. газ, а ще ни го предлага на 40 долара за 1000 куб.м. газ, а ние ПАК трябва да кажем- НЕ, НЕ ИСКАМЕ РУСКИ ГАЗ, ЗАЩОТО СИ ИМАМЕ НАШИ, СОБСТВЕНИ БЪЛГАРСКИ НАХОДИЩА.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
6
rate up comment 2 rate down comment 5
s3
преди 1 година
Парада на Победата започна, дават го пряко по нецензурираните от ЕС и САЩ телевизии.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
5
rate up comment 6 rate down comment 0
potten
преди 1 година
Ходенето пеша не е нещо лошо, дори е полезно. Много народ се влачи с автомобилите си за щяло и нещяло, така че подобно нещо ще е дори полезно. И без това сме с минимални ставки на акцизите на горивата, с най-евтните горива в ЕС, в Гърция например са над 4лв/л. Нека да не се оплакваме.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 2 rate down comment 5
cyclop
преди 1 година
Предлагам да откажем всякакъв газ и нефт, за не би да ни препродадат руски и така несъзнателно да подпомогнем Машината за Агресия! За бога хора, ходете пеша да помогнем на Украйна!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 7 rate down comment 2
pass
преди 1 година
Точно, ние искаме да победи демокрацията, не трябва да отстъпваме от санкциите за да покажем нашата воля, както и силата на икономиката ни. Можем да се справим и без вредния руски газ и петрол, да не предаваме Украйна.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 3 rate down comment 3
Зайо Байо
преди 1 година
Да питате "експерт" от Центъра за изследване на демокрацията е все едно да питате произволен представител на американското посолство :).
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 12 rate down comment 3
Setver
преди 1 година
Твърдо не. Ембаргото срещу Русия е за да ударим икономически врага. Ако всеки вземе да иска изключения това до нищо няма да доведе, а уж всички сме да подкрепяме западната демокрация от майдана в Украйна. Като има мерки се нзае че трябва да понесем и тежестта, така че да не се правим на улави, а да нааложим и ние ембаргото и да спрем с тези клинчения.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още