IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Вноските в спасителния фонд за енергетиката натежават на ТЕЦ Марица Изток 2

Оборотните средства на компанията не достигат, за да покрие текущите си задължения, посочва се в анализ на КЕВР

12:53 | 12.12.16 г.
<p>
	ТЕЦ Марица Изток 2. Снимка:<em> ТЕЦ Марица Изток 2</em></p>

ТЕЦ Марица Изток 2. Снимка: ТЕЦ Марица Изток 2

ТЕЦ Марица Изток 2 е внесла малко над 33 млн. лева във Фонда "Сигурност за електроенергийната система"  от създаването му до края на септември 2016 г., вижда се от протокол от закрито заседание на Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР).

Очакванията на дружеството са, че до края на годината вноските във фонда ще надхвърлят 44 млн. лева.

От началото на годината до края на юли, откогато са последните официални данни на Фонда, в него са набрани над 181 млн. лева. Направените разходи са за малко над 112,4 млн. лева. 

Оказва се обаче, че инструментът, създаден за подкрепа на Националната електрическа компания (НЕК) и държавната енергетика като цяло, е в тежест за ТЕЦ-а. Тъй като в момента централата е в тежко финансово състояние заради ниските цени на електроенергията, е поискан и заем от Българския енергиен холдинг (БЕХ) в размер на 45 млн. лева.

Срокът на заема е до 2020 г., а лихвата – 5,125%, става ясно още от документацията на енергийния регулатор.

Финансовото състояние на ТЕЦ Марица Изток 2 постоянно се влошава, сочат още отчетите на КЕВР. ТЕЦ-ът разшири загубите си за 2015 г. повече от два пъти до 72 млн. лева, а година по-рано загубите бяха в размер на 35 млн. лева.

Прогнозите за 2016 г. и 2017 г. също не са оптимистични – очакванията на дружеството са тази година да приключи с негативен резултат в размер на 72,6 млн. лева, а към края на следващата загубите да се свият до 58,9 млн. лева.

От 2018 г. до 2020 г. ръководството на централата обаче очаква значително подобрение и дружеството да излезе на печалба, макар и минимална – в размер на 3 млн. лева през първата година от трите години. Положителният финансов резултат се очаква да расте и ще достигне до 10,3 млн. лева до края на 2020 г.

Анализите на енергийния регулатор показват, че сега централата не разполага с достатъчен ресурс за обслужване на текущи задължения, а собственият капитал е в размер, който не покрива нетекущите и текущите задължения. Записаното в бизнесплановете на дружеството до 2020 г. дават обаче основание, че задълженията ще могат да бъдат посрещнати. Затова КЕВР одобрява отпускането на заема от страна на БЕХ. 

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 21:46 | 11.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

Финанси виж още