IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Washington Examiner: IGB може да е един от кошмарите на Путин

България показа как може да изглежда един свят, който не разчита на руската енергия, посочва американското издание

13:16 | 27.05.22 г. 7
<p>
	<em>Снимка:&nbsp;Andrey Rudakov, Bloomberg</em></p>

Снимка: Andrey Rudakov, Bloomberg

Газовата връзка между Гърция и България IGB може да се окаже един от най-големите кошмари на руския президент Владимир Путин, пише в публикация на Washington Examiner, посветена на енергийната политика на България. Изданието посочва, че България е силно зависима от руския природен газ, а петролната рафинерия в Бургас е собственост на "Лукойл".

Но все пак малката страна не се подчини на Путин, се казва в статията, озаглавена "България е авангардът на отказа на ЕС от руски енергоизточници".

Една от причините е IGB - газовата връзка, която свързва гръцкия Комотини със Стара Загора и която се очаква да заработи до юли тази година. Тя е значителна стъпка в предоляването на зависимостта на България от руския природен газ, свръзвайки газопреносната мрежа с Трансадриатическия газопровод (TAP). По нея страната получава газ от Азербайджан. През миналата година България е получила 300 млн. куб. метра газ от централноазиатската държава и този внос се определя като "смел ход от страна, която не е известна с геополитическото си лидерство".

Припомняме, че България има договорени 1 млрд. куб. метра природен газ внос от Азербайджан, с входна точка IGB. Докато връзката не бъде въведена в експлоатация, страната ни получава само част от тези количества по алтернативни трасета - през Кулата-Сидирокастро.

В своята публикация Washington Examiner обръща внимание и на възможността за получаване на втечнен газ през IGB. "Втечненият газ се превръща в гореща стока, особено в настоящата благоприятна за икономиката епоха", пише изданието и допълва, че природният газ се смята за най-чистото изкопаемо гориво и ЕС го признава като транзитно гориво за зеления преход.

Затова и IGB ще има все по-важна роля за общността - връзката ще предоставя бърза доставка на втечнения газ, идващ на терминалите в Егейско и Адриатическо море.

САЩ обещаха да доставят 15 млрд. куб. метра природен газ на ЕС, за да заменят намалелите доставки от Русия. В допълнение и България договори два танкера през юни, а преговорите за дългосрочни договори за втечнен газ продължават, коментира премиерът Кирил Петков след посещението си в САЩ.

За кратко време България се превърна в един от най-важните членове на ЕС по отношение на енергетиката, допълва Washington Examiner. "България показа на държави по целия свят как може да изглежда един свят, който не разчита на руската енергия и да бъде фар за надежда за други страни да направят същото", пише още американското издание в заключение.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 06:24 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

7
rate up comment 5 rate down comment 2
Dr. Vatnikov
преди 1 година
И още нещо, исторически факт, робите най-много са мразели освободените роби, а не господарите си. Таварищ робе.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
6
rate up comment 6 rate down comment 2
GiRo
преди 1 година
Аз надценка спрямо преди не виждам. Виждам обаче 900% поскъпване на газа от Газпром последните месеци, година. Полша е всичко друго, но не и колониална държава. Горда и независима нация, живяла под руския ботуш и знаейки какво е това, не се страхува да изпраща оръжия на Украйна. Германия в момента строи шест терминала за втечнен газ. Първият ще е готов до новия отоплителен сезон. Другите малко след първия. Днес същата тази Германия, която не е *** според твоите приказки, сключи 15 годишен договор със САЩ за доставка на втечнен газ. Така, че лудите скоро ще ги видиш ...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
5
rate up comment 4 rate down comment 4
Dr. Vatnikov
преди 1 година
За зависимите и ограничени умове е трудно за представа, че може човек да е свободен и вечно да се кланя на някой.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 3 rate down comment 4
mrynmryn
преди 1 година
Не мисля, че е адекватен пример, предвид, че страната ползва доста малко газ по принцип. Големите западни икономики, няма да могат за една седмица да намерят алтернативни източници.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 5 rate down comment 3
Achtung
преди 1 година
Показахме на всички, миналата седмица повече украински бежанци са напуснали България, отколкото са влезли. При това повечето се връщат в Украйна. По-добре под руските ракети, отколкото в територията на независимостта
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 4 rate down comment 5
ledosvetlenie
преди 1 година
Не виждам луди на запад да ни последват - Немците и австрийците да не са идиotи като нас че да купуват руски ресурси чрез посредници - Това само колониални държави като БГ и Полша могат да го правят да прекупуват руски газ с надценнка и да обясняват как се били освободили от зависимости
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 6 rate down comment 4
Repoman
преди 1 година
Браво на премиера ни. Показахме как можем да се борим с лошите зависимости от руския газ. Просто трябва смелост да спрем веднъж за винаги с тези порочни зависомости на изток и да ги пренасочим на запад. Дадохме добър пример, нека сега всички останали страни от ЕС да ни последват.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още