IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Ако изборите бяха днес, крайната десница в Германия става втора политическа сила

Според актуално проучване „Алтернатива за Германия“ ще получи 18% от гласовете при вот, изпреварвайки социалистите със 17%

13:13 | 21.09.18 г. 9
Автор - снимка
Създател
<p>
	<em>Снимка: Ройтерс</em></p>

Снимка: Ройтерс

Крайнодясната партия „Алтернатива за Германия“ (АГ) ще се издигне до втора политическа сила в страната, ако днес се проведат избори за парламент. Това става ясно от социологическо проучване на ARD-DeutschlandTrend, публикувано в петък. Данните също така показват, че подкрепата за консервативния блок на канцлера Ангела Мерекл спада до ново дъно.

Одобрението на Християндемократическия съюз (ХДС) и баварската му сестринска партия Християнсоциален съюз (ХСС) достига рекордно ниските 28%, което представлява понижение с един процентен пункт спрямо предишното проучване на 6 септември.

Меркел, която е начело на Германия от 2005 г. насам, едва успя да избегне провала на управляващата коалиция, в която участва и Германската социалдемократическа партия (ГСДП), през юни след спор между ХДС и ХСС заради миграционната политика.

Поредният спад в подкрепата, който съпътства и нов разкол сред консерваторите, се случва след скандала с отстраняването от длъжност на ръководителя на германското контраразузнаване Ханс-Георг Маасен заради обвинения срещу него в симпатии към крайната десница.

В крайна сметка той бе назначен за заместник-министър във вътрешното ведомство, оглавявано от лидера на ХСС Хорст Зеехофер. Определеният като лош компромис позволи на консервативния блок да изглади макар и временно различията си, които продължават да спъват работата на коалицията.

Антиимиграционната АГ, която застана зад Маасен и определи отстраняването му като заплаха за националната сигурност, на свой ред увеличава подкрепата си с два пункта до рекордните 18%.

Това би я направило втората най-голяма партия в Бундестага, изпреварвайки дори ГСДП, която получава 17%.

В същото време паралелно проучване на агенция INSA показа, че почти половината германци подкрепят идеята за нови избори, хвърляйки светлина върху недоволството, причинено от кризата с Маасен, която успя да подкопае авторитета на Меркел. Една трета от допитаните са против нов вот.

На федералните избори миналия септември блока ХДС/ХСС спечели 32,9% от избирателското одобрение, а АГ за първи път получи място в националния парламент с подкрепата на 12,9% от избирателите. Така крайнодясната партия стана трета политическа сила след ГСДП, които взеха 20,5%.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 18:25 | 09.09.22 г.
Специални проекти виж още
Още от Европа виж още

Коментари

9
rate up comment 4 rate down comment 0
pecan
преди 5 години
Защо не утре и първа сила . Народът така иска .
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
8
rate up comment 6 rate down comment 2
Otka4eni reformatori
преди 5 години
Ами ЕС сам си прави националистическите народни парти да вземат власта. Само те са си виновни. ЕС. ЕК и ЕП... това са. За чий реват на чужди гробища не разбирам и обвиняват останалите... Днес са втори, догодина дай Боже и първи да станат. И ще станат. И както казах за това са си виновни само и единствено ЕС, ЕК и ЕП. Като продължават с глупостите така ще е...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
7
rate up comment 8 rate down comment 2
majnata
преди 5 години
Днес втора , утре първа .
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
6
rate up comment 1 rate down comment 8
khao
преди 5 години
многократно сме ти казвали че не ни интересува кво ядеш, яж им ги, но не се хвали !
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
5
rate up comment 9 rate down comment 2
michaelis12
преди 5 години
сега дан би да ке страдат ?!? немкините, шведките, датчанките, норвежките, австрийките и прочее малко ли бежански куррове в буквалния смисъл изядоха от "непопулистите" ммм ?!? после "масите щели да страдат" а кат гледат в Булггаристтан ич не страдат за тва сме записани в червената книга на изчезване .......
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 4 rate down comment 7
khao
преди 5 години
нормално е да се повтаря, като не се инвестира в образование на масите зада печелят лесно избори ... в един момент нещата винаги се обръщат ...лошото е че всички ще страдат от това ...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 14 rate down comment 0
Hahoto
преди 5 години
Да си копи-пейстна коментара от оня ден по повод статия в Инвестеро: ....на европейските избори, антиимигранските партии ще наберат голям процент гласове и ще са много здраво представени в Европейския парламент. А Алтернатива за Германия ще има още по-голяма популярност и ще е непреодолим фактор след следващите избори в Германия, където Меркел ще излезе в пенсия, а лидер, който да я наследи, с подобаваща аура, не се вижда. Тенденцията може да се разпростре и във Франция, където рейтингът на Макарон не е висок. И ако съчетаем всичко с една нова икономическа или финансова рецесия, която циклично е заложена в този период, плюс два-три атентата с викове на арабски, можем да очакваме взрив на ирационален популизъм, който избирателите да приемат като нормален. Историята се повтаря, само пътниците на London Eye са различни ;)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 14 rate down comment 3
ABBA
преди 5 години
"аааа не бе популизма (народовластието) идва на власт и да пуснем превода от латински какво значи, щот Тиквесторо го употребяват но не знаят значението ....."Kарай ве, пропаганда да става :)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 14 rate down comment 4
michaelis12
преди 5 години
аааа не бе популизма (народовластието) идва на власт и да пуснем превода от латински какво значи, щот Тиквесторо го употребяват но не знаят значението .....Популизъм - Популизмът е термин с латински произход (от populus народ) populism = лат. народ -изъмhttp://rechnik.info/%D0%BF%D0%BE%D0%BF%D1%83%D0%BB%D0%B8%D0%B7%D1%8A%D0%BC
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още