IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Албанският премиер: България е виновна, че не започваме преговори за членство в ЕС

Ветото на София върху членството на Северна Македония реално блокира и Албания, тъй като двете страни се разглеждат заедно

10:40 | 15.06.22 г. 8
<p>
	<em>Снимка: Bloomberg</em></p>

Снимка: Bloomberg

Албанският премиер Еди Рама казва, че не очаква срещата на лидерите на Европейския съюз следващата седмица да изчисти пътя на страната към стартиране на преговорите за присъединяване и вина за това носи България.

Всички европейски правителства се договориха през март 2020 г. да дадат на Албания и Северна Македония зелена светлина да започнат преговори за членство. Но преговорите все още не са стартирали, след като България настоя, че иска отстъпки от Северна Македония в двустранни спорове, свързани с езика, историята и идентичността, припомня Politico.

Макар че ветото на София важи само за Северна Македония, ЕС предпочита да разглежда съвместно кандидатурите на Албания и Северна Македония – затова и Албания реално също е блокирана.

Изданието припомня, че германският канцлер Олаф Шолц миналата седмица посети България, за да се опита да преодолее блокадата на София преди срещата на високо равнище следващата седмица. Но в интервю за Politico Рама показва ясно, че е песимистично настроен.

„Нямам никакви очаквания. Не мисля, че нещо ще се случи. Албания и Северна Македония няма официално да започнат преговори за присъединяване“, казва той от офиса си в Тирана.

На въпрос дали някой европейски лидер е сигнализирал, че преговорите може да започнат скоро, Рама отговаря: „Какви сигнали могат да дадат? Не става дума за тях. Отново, става въпрос за България. Всички те са съгласни, всички те дават подкрепата си, всички смятат, че това трябва да се случи, и то вече трябваше да се е случило. Но полето им на маневриране е ограничено от България“.

57-годишният Рама, бивш баскетболист и художник, покрил стените на офиса си със собствените си цветни картини, казва, че не очаква българските лидери да променят своята позиция, тъй като са направили спора твърде голям въпрос, от който е много трудно да се отстъпят.

„Това е спирала. Влязоха в една спирала. И от тази спирала е много, много трудно да излязат“, казва Рама, който ще посети срещата на лидерите на Западните Балкани и ЕС в Брюксел преди тази на европейските ръководители.

Българските представители продължават да защитават позицията си, настоявайки, че просто искат Северна Македония да спазва предишните си ангажименти и търсят начин да защитят българите в страната, припомня изданието.

Северна Македония, от своя страна, обяви, че прави усилия от добра воля да се ангажира със София и подчертава, че двустранен спор не трябва да спира началото на преговорите с ЕС.

Рама потвърждава, че ако няма напредък този месец, той ще поиска кандидатурата на Албания за членство да бъде разглеждана отделно от тази на Северна Македония – стъпка, която засега ЕС не е склонен да направи, като официални лица твърдят, че ще бъде по-добре за регионалната стабилност, ако двамата съседи могат да напредват заедно.

„Ако нищо не се случи през юни, ще поискаме да бъдем отделени от тази двойка, която е изгубена в превода“, казва Рама. „Уверен съм, че това трябва да направим, а дали европейските лидери ще се съгласят, или не, ще видим“.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 08:45 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още
Още от Европа виж още

Коментари

7
rate up comment 0 rate down comment 0
dikens15
преди 1 година
Сигурен съм, че можеш и на по просто ниво да слезеш !
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
6
rate up comment 0 rate down comment 0
dikens15
преди 1 година
Защитаваме историческото си минало и култура, защитаваме правото на тези, които се смятат все още за българи там да се напишат като такива да не ги е страх и да няма последици за тях и семействата им, защитаваме родният ни език и достойнство, защитаваме паметта на Гоце, Даме и Тодор Александров, защитаваме правото да бъдат признати българите като държавнотворен народ( какъвто винаги са били) в Македония. Тези 3 000, който са осмелили да се самоопределят като българи ( от около 130к/150к, колкото са тези с наш паспорт) само са още едно доказателство за страха от това да се напишеш, че си българин в РСМ. Никой не забранява на макароните да се пишат каквито си искат, но това трябва да важи и за българите там. Да сравнява Украйна и РСМ може само някой, който не познава историята като първо, а като второ защо трябва да се интересуваме от мнението на други ( включително руснаци и украинци по въпроса), ние си гледаме нашият интерес, а той е тази фабрика за антибългари в РСМ да спре да работи.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
5
rate up comment 0 rate down comment 4
khao
преди 1 година
каквото защитават и вааатниците в Украйна... по просто от това не мога, извинявай! :):)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 1 rate down comment 5
Стоян Петров
преди 1 година
Може ли с думи прости да ми се обясни, какво точно защитаваме в Македония? Онези 3000(три хиляди) човека, които се самоопределят като българи ли? Македонците може да са изградени само от български гени, но след като желаят да се наричат македонци, какво трябва да направим? Като путин с казаците в Украйна ли? Ами погледнете, че един човек не остана в окупираните от него територии.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 0 rate down comment 3
khao
преди 1 година
еми не е... виж коментар номер 1 и се сети сам какво е новата опорка!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 5 rate down comment 2
data
преди 1 година
Аха, не е виновна Македония , че само декларативно искат членство в ЕС , а е виновна БЪлгария , че го оповестява на всички останали ?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 4 rate down comment 4
Petar2015
преди 1 година
Поредния вектор за натиск "пуснете македония в ес" (този път, за да не спирате Албания). Какво му пречи на ЕС да си преговаря с Албания отделно от Македония? Все пак е независима държава.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още