IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Банкери от ЕЦБ предупреждават за вредите от ситуацията около бюджета на Италия

Централната банка няма да се меси, докато проблемът засяга само една страна, тъй като паричната политика се отнася за целия регион

17:31 | 23.11.18 г. 4
<p>
	<em>Снимка: Архив Ройтерс</em></p>

Снимка: Архив Ройтерс

Представителите на Европейската централна банка предупредиха, че несигурността и напрежението около бюджета на Италия ще навредят на икономиката на страната в дългосрочен план, съобщава Bloomberg.

“Текущите условия по финансиране на Италия са твърде затегнати за страна със слаб растеж и ниска инфлация”, обясни главният икономист на ЕЦБ Петер Прат в интервю за Handelsblatt.

Управителят на Италианската централна банка Игнацио Виско призова правителството да свие разходите за финансиране на дълга, намалявайки несигурността за пазарите.

Доходността по десетгодишните италиански държавни облигации все още е на по-високи нива в сравнение с началото на годината. Допълнителен натиск към инвеститорите дойде и от факта, че Европейската комисия (ЕК) отхвърли бюджета на популисткото правителство.

Рейтинговата агенция Moody’s, която понижи кредитния рейтинг на Италия през миналия месец, заяви в петък, че противопоставянето между страната и ЕК ще запази разходите за финансиране „високи и нестабилни през следващите месеци“. От агенцията обаче не очакват криза, свързана с финансирането на правителството.

„Вероятността от още по-сериозна конфронтация с еврозоната и налагането на санкции е малко вероятно според нас, тъй като европейските власти ще бъдат предпазливи да не дадат повод на италианското правителство да се упражняват в антиевропейска полемика“, смятат от Moody’s.

В четвъртък в Мюнхен членът на Управителния съвет на ЕЦБ Ив Мерш заяви, че е наложително задлъжнелите членове на еврозоната да балансират бюджета си и да намалят дълга си. Без да назовава конкретно Италия, той предупреди, че липсата на фискална дисциплина в една страна от еврозоната може да се разпространи в останалата част от региона.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.

Последна актуализация: 07:06 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още
Още от Европа виж още

Коментари

4
rate up comment 9 rate down comment 1
abdul
преди 5 години
"Той обаче беше категоричен, че ако има зараза, ще трябва да се анализира ситуацията."Т.е. понеже нямаше зараза в случая Гърция, няма да има и тук? По същата логика няма да има и в Испания след това.Само, че Гърция изглежда даде страхотен пример - +100 млрд, студена вода, и след 5 години вече е отново на пазарите. Ами, че то си струва от всякъде!Зараза няма след Гърция. Зараза няма да има след Италия, зараза няма да има и след Испания. Просто пестеливите нации ще трябва да се научат да пият от еврейския непресъхващ извор на евтини пари.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 5 rate down comment 3
Иван Митев
преди 5 години
Италия е с нарастващи страдания от щети при работата на Европейската централна банка (ЕЦБ).Банкерите от ЕЦБ не признават своя принос за страданията на италианците.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 15 rate down comment 4
studioaa
преди 5 години
Ако Италия банкрутира най-големият губещ ще са останалите държави в еврозоната и най-вече Германия, Франция и Холандия, а не самата Италия. Дойче банката ще обърне корема ако жабарите не платят. Именно заради това Италия трябва смело да обяви фалит, да се върне към лирата, за да се стимулира крахът на еврото и еврозоната и на европейския съюз.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 15 rate down comment 2
bertram
преди 5 години
тик-так тик-тактил-так
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още