IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Банкерите в Европа отново забогатяха десетилетие след финансовата криза

В дългосрочен план броят на банкерите с високи доходи нараства от по-малко от 3500 през 2010 г. на 4597 души през 2016 г.

19:26 | 10.04.18 г.
<p>
	<em>Снимка: Архив Ройтерс</em></p>

Снимка: Архив Ройтерс

Финансистите в Европа със състояние от над 1 млн. евро (1,23 млн.долара) се увеличават с една трета през шестте години до 2016 г. до 4 597 души, като инвестиционните банкери и тези в Лондон доминират, съобщи Ройтерс.

Изследване на Европейския банков орган (ЕБО) показа, че възнагражденията в банковия сектор са се възстановили след грандиозната криза преди десет години, предизвикала необходимостта от спасителни операции от страна на държавите и срив на печалбите.

Докато голяма част от хората с високи доходи в сектора в Европа направиха между 1 и 2 млн. евро през 2016 г., изследванията на ЕБО установиха, че повече от 500 души са спечелили повече от това, докато няколко десетки са получили поне 13 млн. евро.

Плащанията понякога са за сметка на акционерите в европейските банки, посочва ЕБО, визирайки ниските дивиденти.

Въпреки това предвид новите правила за ограничаване на бонусите, въведени след финансовата криза, плащанията са по-малки спрямо тези в миналото, но като цяло богатите в банковия сектор се множат. Те представляват елит от приблизително 2,8 милиона служители на банките в Европейския съюз.

Заради поевтиняването на паунда след вота на Великобритания за напускане на Европейския съюз през юни 2016 г. и това, че голяма част от богатите служители се намират в Лондон, данните са изкривени, тъй като са изчислявани в евро. Но в дългосрочен план броят на банкерите с високи доходи нараства от по-малко от 3500 през 2010 г. на 4597 души през 2016 г.

Повече от половината от лицата, натрупали доходи в размер на милион евро, са инвестиционни банкери, докато по-малък брой попадат в категории като управление или банкиране на дребно.

В същото време повече от три четвърти от банкерите със състояние от над 1 милион евро, са в Лондон, който е доминиращ финансов център на Европа и също един от най-скъпите градове.

Германия и Франция са сред европейските държави, опитващи се да изпреварят Великобритания, подготвяйки се за нови търговски споразумения след Brexit. Данните от ЕБО показват пропастта между тях. През 2016 г. Германия има само 253 банкери, които са спечелили повече от един милион евро, а Париж има около 200, докато в Лондон техният брой е повече от 3500.

Не може да бъде отминат и фактът, че някои от банкерите са получили значителни плащания, когато са били отстранени от позициите си, като трима са получили обезщетения в размер на до 14,7 млн. евро.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 19:11 | 09.09.22 г.
Специални проекти виж още
Още от Европа виж още

Коментари

Финанси виж още