IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

BASF потвърди перспективите въпреки новите пандемични мерки

Високи еднократни отписвания обаче ще доведат до първата годишна загуба от повече от четири десетилетия

14:44 | 28.10.20 г.
Автор - снимка
Създател
<p>
	Снимка:&nbsp;&nbsp;EPA/RONALD WITTEK</p>

Снимка:  EPA/RONALD WITTEK

Германската химическа компания BASF навлиза в четвъртото тримесечие с предпазлив оптимизъм. Концернът очаква допълнително подобрение на оперативната печалба в сравнение с третото тримесечие и потвърждава прогнозата си за генериране на оперативна печалба в диапазона от 3 до 3,3 млрд. евро преди еднократни ефекти за цялата година с лек спад в продажбите до между 57 и 58 млрд. евро.

Това би съответствало на спад на оперативната печалба с около една трета. Базираната в Лудвигсхафен компания обвързва прогнозата си с условието, че няма да има ново сериозно ограничение в икономическата дейност поради мерките за ограничаване на коронавируса, пише Handelsblatt.

На фона на обсъжданото в момента затягане, което канцлерът Ангела Меркел ще обсъди с министър-председателите на провинциите в сряда, директорът на BASF Мартин Брудермюлер не вижда причина за промяна в очакванията. Тези ограничения, както са планирани и в други страни, имат по-голямо влияние върху индустрията на услугите и по-малко - за индустриалната страна на икономиката.

Входящите поръчки през октомври са се развили според очакванията, а “книгата с поръчки” за ноември също била добре попълнена. “Наблюдава се „нарастваща устойчивост на търсенето във важни клиентски отрасли на химическата промишленост“, казва Брудермюлер. Китай продължава своето V-образно възстановяване. В други региони дъното изглежда е достигнато, пояснява мениджърът.

Базираната в Лудвигсхафен група беше засегната от пандемията предимно в своите бизнес области за основни химикали, пластмаси и повърхностни технологии (лакове, бои, катализатори).  В началото на октомври тя даде предварителни данни за третото тримесечие - за спад на оперативната печалба с 36% до 2,4 млрд. евро, както и високи корекции в размер на до 2,8 млрд. евро.

Те засягат предимно бизнеса с химикали, пластмаси и бои и лакове, който пострада тежко от колапса на автомобилната индустрия. BASF трябваше да отпише около 300 млн. евро за бизнеса с хербицида глифозинат, придобит от Bayer. Според финансовия директор Ханс-Улрих Енгел този бизнес е бил ударен по-силно и по-бързо от очакваното от страна на генеричните конкуренти.

В сектора на пластмасите BASF, подобно на своя конкурент Covestro, се възползва от по-високите приходи от бизнеса с полиуретан, но в същото време беше засегнат от значително по-ниски маржове на полиамидите.

Загубата за годината не може да се избегне

Като цяло BASF отчете нетна загуба от 2,1 млрд. евро както за третото тримесечие, така и за първите девет месеца заради корекции на стойността. Групата е малко вероятно да компенсира този дефицит и през четвъртото тримесечие въпреки по-доброто оперативно развитие и печалбата от 300 до 400 млн. евро, генерирана от продажбата на отдела за строителни химикали. По този начин химическият гигант ще отчете за 2020 г. загуба за първи път от повече от четири десетилетия.

Въпреки това главният изпълнителен директор на BASF Брудермюлер потвърди амбициозната дивидентна политика - макар и с известни резерви. Тя се основавала на средносрочните макроикономически предположения на групата BASF и свързаните с тях очаквания за печалбата.

„Ако бъдещата макроикономическа среда намали възможностите за растеж на BASF и повлияе значително на рентабилността на концерна, може да се наложи разпределението на дивидентите да се коригира", заяви Брюдермюлер в сряда в конферентен разговор, след като представи междинния доклад за третото тримесечие.

Решение за това ще бъде взето до февруари 2021 г. въз основа на действителния паричен поток и по-солидната средносрочна прогноза. За 2019 г., въпреки наближаващата криза, BASF увеличи дивидента си с десет цента до 3,30 евро на акция.

Що се отнася до паричния поток, ситуацията за 2020 г. е много по-благоприятна, отколкото тази за нетната печалба, тъй като обширните корекции на стойността не са парично ефективни. След много слабо развитие през първата половина на годината свободният паричен поток се подобри с 27% през третото тримесечие до малко под 1,4 млрд. евро. За първите девет месеца като цяло този паричен поток възлиза на 1,3 милиарда евро, само една четвърт под нивото от предходната година. Намаляването на инвестициите с около 600 млн. евро също допринася за това.

Независимо от това за групата ще бъде трудно да генерира достатъчно свободна ликвидност от своя оперативен бизнес, за да покрие досегашния общ дивидент за почти 3 млрд. евро.

Печалбата преди еднократни ефекти (EBIT) в размер на 581 млн. евро е по-висока от очакваното от анализаторите, но беше почти с 45 процента под цифрата от предходната година. Продажбите са паднали с пет процента до 13,8 милиарда евро.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 10:42 | 11.09.22 г.
Специални проекти виж още
Още от Европа виж още

Коментари

Финанси виж още