IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Беларус ще строи химически завод, за да компенсира намалени покупки на руски газ

Централата ще осигурява около 40% от потреблението на електроенергия на страната

22:39 | 22.02.21 г.
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
<p>
	<em>Снимка: www.</em><em>Belaes.by</em></p>

Снимка: www.Belaes.by

През 2021 година Беларус ще пусне в експлоатация първия блок на Беларуската АЕЦ, но ще компенсира намалените покупки на газ заради новата мощност чрез изграждане на нов химически завод. Това коментира беларуският президент Александър Лукашенко по време на среща с руския си колега Владимир Путин.

Заради изграждането на ядрената централа, в която основен изпълнител е руската "Атомстройекспорт", Минск ще намали покупките на природен газ с 4,5 млрд. куб. метра годишно. Но част от тези количества ще бъдат компенсирани с изграждането на химически комплекс.

Русия е най-големият търговски партньор на Беларус и държи дял от около 50% от търговския обмен на страната, коментира по време на срещата руският президент Владимир Путин, цитиран от пресцентъра на руското президентство. Беларус пък е четвъртият по големина търговски партньор на Русия, отчете от своя страна Лукашенко.

През последните години Русия е и най-големият инвеститор - руски компании са вложили над 4 млрд. долара в беларуската икономика. Сред крупните проекти са от енергийната сфера, включително и проекта за ядрена централа.

Строителството на Беларуската АЕЦ започна през 2013 година, като основен изпълнител на проекта е руската "Атомстройекспорт". Проектът е на стойност 10 млрд. долара, отпуснати под формата на заем от руската страна за Минск.

Строителството на първия енергоблок, реализиран по проект АЭС-2006 за реактор ВВЕР 1200, приключи през 2020 година и в момента се провеждат изпитания, като се очаква реакторът да бъде въведен в експлоатация през тази година. Година по-късно трябва да заработи и вторият блок на централата.

Централата ще осигурява около 40% от потреблението на електроенергия на Беларус, отбелязват от Беларуската АЕЦ..

Литва се противопоставя на изграждането на централата, твърдейки че то е нарушение на международните норми. Новата ядрена мощност се намира на около 50 километра от Вилнюс.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 10:38 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още
Още от Европа виж още

Коментари

Финанси виж още