IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Берлин, Париж и Варшава дават нов тласък на законовите промени при конкуренцията

ЕК трябва да прилага „повече гъвкавост“ и „да вземе предвид конкуренцията на глобално ниво“, посочват властите в Германия, Франция и Полша

22:50 | 04.07.19 г.
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
<p>
	<em>Снимка: Ройтерс</em></p>

Снимка: Ройтерс

Германия, Франция и Полша дават нов тласък на плановете за улесняване на големите сливания в Европейския съюз, след като по-рано през годината блокът попари надеждите за обединение между Siemens и Alstom, което трябваше да създаде европейски конкурент на Китай в технологичния сектор.

Европейската комисия трябва да прилага „повече гъвкавост“ и „да вземе предвид конкуренцията на глобално ниво“, когато анализира сливания, се казва в съвместния документ на трите правителства, публикуван в четвъртък и цитиран от Bloomberg.

Тяхното притеснение е, че европейските правила, които целят да регулират конкуренцията между фирми на континента, са в конфликт с нуждите на европейските компании за растеж на глобално ниво, за да могат да са конкурентоспособни спрямо Китай и други страни, които може да получат държавна подкрепа, за да стимулират експанзията си.

„Трябва да вземем предвид възхода на Китай, възхода на нови индустриални гиганти и необходимостта от създаването на нови европейски индустриални шампиони, които да са способни да се справят с конкуренцията“, заяви френският финансов министър Брюно льо Мер по време на среща в Познан, Полша. „Новият свят изисква нови правила“, допълни той.

Париж се опитва да ограничи правомощията на Европейската комисия като независим арбитър и да даде на лидерите в Европейския съвет повече правомощия. Съвместната позиция на трите правителства не предлага предоставянето на право на вето на съвета, но посочва, че той трябва да стане по-ангажиран с политиките за сливания и придобивания.

Виждайки как компании извън ЕС стават по-големи след сливания и разширяване на европейски и други глобални пазари, става ясно, че модернизацията е необходима, посочва германският министър на икономиката и енергетиката Петер Алтмайер.

По думите му предложението ще бъде превърнато в закон, който ще създаде по-малка „деформация на пазара“ вследствие на несправедливи практики на конкуренти от САЩ, Индия, Русия и Китай. Алтмайер посочи също, че в някои случаи може да се стигне до нови сливания, като властите в Брюксел все още ще могат да вземат решения по специфични случаи.

Планът има подкрепата на Полша, чието националистическо правителство обеща да реформира икономиката на най-голямата източноевропейска икономика по модела на Южна Корея и Япония, където правителството и големите национални компании са двигател на растежа и разчитат по-малко на чуждестранни инвестиции.

„Ако искаме да тичаме бързо, трябва да опростим процедурите“, заяви полският министър на икономиката Ядвига Емилевич. „Ние наистина се нуждаем от нова рамка на политиката за конкурентоспособност, за да можем да създаваме глобални шампиони“, допълни той.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 01:12 | 05.09.22 г.
Специални проекти виж още
Още от Европа виж още

Коментари

Финанси виж още