IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Битката за поста на Драги започва

Икономиката отново се забавя, а националистите из блока предизвикват принципите на европейската интеграция

13:23 | 08.01.19 г. 4
Автор - снимка
Редактор
<p>
	<em>Снимка: Архив Ройтерс</em></p>

Снимка: Архив Ройтерс

Европейската централна банка се готви за нов председател на фона на нерешени икономически и политически предизвикателства, които тегнеха над осемте години управление на Марио Драги.

Икономиката отново се забавя, а националистите из блока предизвикват принципите на европейската интеграция. Затова в състезанието се появява допълнителен слой несигурност, докато ЕЦБ се опитва да се оттегли от стимулите, наложени по време на кризата, които поддържат лихвените проценти на рекордно ниски нива.

Един от рисковете е следващото забавяне да удари преди централните банкери да са имали шанс да затегнат значително паричната политика, коментира Bloomberg.

Това ще остави новия председател с малко амуниции в подкрепа на икономиката и с подстрекатели в Рим, Париж и дори Берлин, които обвиняват централната банка, че нагласят нещата срещу поддръжниците си.

„Трябва да очакваме по-тежки дебати от популистите от двете страни“, казва Холгер Шмединг, главен икономист на Berenberg Bank в Лондон. „Тези обсъжданията ще наберат инерция и ще станат по-остри през следващите месеци, докато се очаква икономиката да се охлади“.

Вероятно ще има и по-широк процес на пазарлъци за други ключови постове. Изборът на следващия ръководител на ЕЦБ е част от голяма промяна, при която ще има нов глава на Европейския съвет, председателстващ срещите на ЕС, нов председател на Европейския парламент, както и нова Европейска комисия и нов неин председател.

Подкрепа, но за кого?

Преди да решат въпроса кой ще замени Драги, вероятно през лятото, европейските лидери ще трябва да насочат блока през парламентарните избори през май.

Това може да засили твърдолинейните политици в Германия, които отдавна искат по-затегната политика и се противопоставят на пакета мерки, които Драги използва, за да управлява еврото по време на дълговата криза.

Или пък може да засили влиянието на италианеца Матео Салвини и неговата съюзничка френския националист Марин льо Пен. Те се противопоставят на ограниченията на валутния съюз и дори са повдигали въпроса дали страните им трябва да останат в еврозоната.

Национални интереси

Националните правителства обаче са ключови, защото те посочват председателя на ЕЦБ и всички лидери на ключови страни членки на еврозоната са чувствителни към идеята да подкрепят популистите. Те ще се консултират с Европейския парламент и с управителния съвет на ЕЦБ, но в крайна сметка финансовите министри ще отправят препоръка и националните лидери ще имат последната дума.

Още на 21 януари се очаква финансовите министри на еврозоната да призоват за номинации за мястото на Петер Прат. Това е назначение от критична важност, тъй като Прат, като главен икономист, следи икономическите прогнози и пише предложенията по паричната политика.

Неговият осемгодишен мандат приключва през май, малко след изборите за Европейски парламент и преди политическата среща на ЕЦБ на 6 юни. Гуверньорът на Ирландската централна банка Филип Лейн се смята за фаворит за поста, отчасти заради академичните му постижения и отчасти защото Ирландия никога не е имала място в борда.

Рекордно ниски лихви

Колкото до позицията на Драги, малко вероятно е финансовите министри да имат официални дебати по темата преди срещата си на 13 юни. Договарянето на номинация може да позволи на държавните лидери да я одобрят на срещата си седмица по-късно.

Броят на длъжностите, които се разиграват, може да отложи избирането на наследник на Драги след юни, което обаче ще изнерви инвеститорите, опитващи се да разберат кога ЕЦБ ще започне да вдига лихвите. Засега централната банка обещава да запази лихвените проценти на сегашните дъна „поне до края на лятото на 2019 г.“.

Цените на пазарите в момента предполагат, че забавящата се икономика няма да позволи на Драги да повиши лихвите, преди да си тръгне, което прави политическите позиции на наследника му още по-важни.

„Състезанието е открито и е възможна изненада“, казва Муджтаба Рахман, управляващ директор на Eurasia Group в Лондон.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 05:28 | 13.09.22 г.
Специални проекти виж още
Още от Европа виж още

Коментари

4
rate up comment 4 rate down comment 0
lozkhris
преди 5 години
По-безсмислен коментар не бях чел дори сред твоите, а те се отличават с блисфулна тъпота...Kaкто казва набиращият популярност български поет Божидар Коцев / за жалост вече не между живите / :"Да спориш със *** е глупост най-голямадордето се усетиш и ей на - глупаците са вече двама"Та остани си сам...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 1 rate down comment 6
Иван Митев
преди 5 години
На каква база вярвате на написаното от Вас.Сега (при наличието на държавната грешка за неограничавани щети от работата на централната банка) централната банка няма полезен ход за спасение от криза, защото възникналите щети от нейната работа подсигуряват за катастрофална криза.Кой гарантира, че при своята работа централната банка няма да допринесе за щети?При възникване на щети от работата на централната банка, Вие ли ще пращате тези щети?За спасение от криза е необходима защита срещу щети от работата на централната банка.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 14 rate down comment 0
lozkhris
преди 5 години
Преди седмица обясних защо ФЕД бърза да вдигне лихвите до някакви поне неутрални нива. В тази статия има едно ключово изречение и то е ".Един от рисковете е следващото забавяне да удари преди централните банкери да са имали шанс да затегнат значително паричната политика, коментира Bloomberg".Аха - ето потвърждението!!! За да има ефект свалянето на лихви, то трябва да е рязко и отвисоко.А ЕЦБ няма такива инструменти в момента.QE беше отпочнато прекалено късно, не само заради съпротивата на Германия,а основно заради забраната от ФЕД - в крайна сметка кол.облекчения имат смисъл само тогава, когато САМО ти ги прилагаш. И тъй ЕЦБ започна да печата когато ФЕД спря..Да, ама ФЕД спря прекалено късно - начело на страната стоеше един ултраляв черен, а на ФЕД - един ултраляв евреин, последван от един ултраляв бабишкер.Кризата вече дори не е на хоризонта, а на няколко мили от световната икономика. Безсилието на управляващите от двете страни на Атлантика, безперспективността, жаждата за продължаващи огромни печалби и кражби, изчерпването на системата на дивия капитал довежда до изкривяване на всичко - от нормалната търговия и развитие до нормалното схващане и регулиране на самия социален живот. Европейската икономика прилича на един красив похлупак - лъскав, огледален, искрящ. Той скирва това , което е отдолу. Всички знаят,че е обикновен, миризлив екскремент, но отказват да вдигнат капака защото не знаят как ще открият котката на Шрьодингер....и дали ще е котка изобщо или нещо много по-страшно. Със стари пацавури нов бордей не се прави. Наднационалност в Европа няма и никога няма да има, въпреки усилията да се разводни генофонът и унищожи потенциалът на континента. Еврото е американо-германски проект, който не работи, защото има прекалено много шрьодингеровци и май никакви котки.... За да сработи идеята за Обединена Европа, трябва да остане, засега поне, само свободната търговия и придвижване, а еврото да се премахне. То ще се въведе едва тогава, когато от похлупак няма да има нужда, защото котката ще се е размножилаа, а сега е само немска и е черна. Май още не е мъртва, но смърди.....
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 2 rate down comment 7
Иван Митев
преди 5 години
Марио Драги е с качество на символ за неправилното управление на Европейската централна банка и нарастващите щети в Европейския съюз.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още