IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Близо 5 хил. банкери в ЕС печелят по над 1 млн. евро годишно

Това се случва, след като беше въведено ограничение върху бонусите

18:18 | 11.03.19 г.
<p>
	Лондон, Великобритания.&nbsp;<em>Снимка: Архив Ройтерс</em></p>

Лондон, Великобритания. Снимка: Архив Ройтерс

Броят на банкерите в Европейския съюз, които са получили годишно възнаграждение от над 1 млн. евро, е нараснал до близо 5 хил. дори и то след като регулаторите ограничиха бонусите, съобщава Ройтерс.

Повечето от високоплатените банкери се намират във Великобритания по данни на Европейския банков орган. Но тъй като страната трябва да напусне блока в края на този месец някой от тях се очаква да се преместят от Лондон към други финансови центрове на континента.

Европейският банков орган обави в понделник, че 4859 банкери са получили над 1 млн. евро през 2017 г., заедно с бонусите. За сравнение, година по-рано те са били 4597.

След като данъкоплатците спасиха кредиторите по време на финансовата криза преди десетилетие, ЕС ограничи бонусите от 2014 г., като те не могат да бъдат по-големи от основната заплата или два пъти на тази сума, но с одобрението на акционерите.

Според Европейския банков орган съотношението между променливата и фиксираната част от заплащането продължава да спада от 104% през 2016 г. до 101,08% през 2017 г. За сравнение, това съотношение беше 123% през 2014 г. и 118% - през 2015 г.

Най-голям дял на високоплатените банкери се пада на Великобритания – 3567 през 2017 г. или 73,3% от общия брой. Това е с 38% повече от 2016 г. В Германия те са били 390, в Италия – 201, Франция – 233 и Испания -161.

Много от големите банки, базирани в Лондон, преместват централите си на други места в ЕС в подготовка на бизнеса им след Brexit. Освен това Великобритания се притовопостави на въвеждането на ограничения за бонусите на банкерите с аргумента, че това ще доведе до увеличение на основното заплащане, което би затруднило кредиторите да намалят разходите си при забавяне в представянето на пазара.

Финансовите правила на ЕС бяха включени в британското законодателство като част от подготовката на Великобритания за излизането от ЕС на 29 март.

Управителят на Английската централна банка Марк Карни намекна преди време, че таванът на бонусите могат да бъдат сред правилата на ЕС, които в бъдеще да бъдат преразгледани от Обединеното кралство, но не и с риск да се навреди на цялостната устойчивост в сектора.
 

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 11:43 | 13.09.22 г.
Специални проекти виж още
Още от Европа виж още

Коментари

Финанси виж още