IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

България е на предпоследно място в ЕС в областта на иновациите

Според нов доклад на ЕК на последно място е Румъния, като двете страни са единствените в рамките на съюза, определяни като скромни иноватори

16:45 | 20.06.17 г. 1
Автор - снимка
Редактор
<p>
	<em>Снимка: Архив Ройтерс</em></p>

Снимка: Архив Ройтерс

България е на предпоследно място в областта на иновациите в Европейския съюз, сочи последното издание на Европейския сравнителен анализ на иновациите 2017, който бе публикуван днес от Европейската комисия.

На последно място в класацията е Румъния, като двете страни са единствените в рамките на ЕС, които са определяни като скромни иноватори с представяне под средното за съюза. За България представянето е на ниво от 47% от средното за Европа.

Може би още по-негативното е, че макар представянето на ЕС като цяло да се е подобрило с 2,0% за периода 2010-2016 г., то за България подобрението е едва 0,1%, което би означавало, че за шест години страната не е постигнала много положителни резултати в областта. Реално обаче през 2012 г. се е наблюдавало сериозен спад в представянето, което е започнало да се възстановява през последните години.

Анализът разглежда резултатите на всяка страна по няколко индекса, включително човешки ресурси, финанси и подкрепа, влияние на продажбите и др. Макар че по някои от тях България все пак отбелязва напредък, той е доста по-слаб в сравнение с останалите страни от ЕС.

Най-силно е представянето на България по отношение на интелектуалните активи, като в това число се включват патенти за търговски марки, за дизайн и др. По този показател страната отчита повишение от 50,7% от средното за ЕС до 99,2%, или разлика от 48,5 пункта, като в това отношение дори се нареждаме в категорията силни иноватори.

Силна промяна има и при човешките ресурси – с 38,1 пункта нагоре до 71,8%, като се отчита сериозен ръст на броя лица, придобили докторска степен, както и по-добри резулати при ученето през целия живот. Положителни изменения се виждат и в средата, която е станала малко по-благоприятна към създаването на иновации, както и във влиянието върху заетостта.

Най-слабо представяне обаче България има по изключително ключов показател – финанси и подкрепа, в който се включват разходите за проучвания и развитие в публичния сектор и разходите за рисков капитал. Макар че като цяло в ЕС се наблюдава спад на представянето по този индикатор от 16,3% в шестгодишния период, в България този процент е значително по-висок.

През 2010 г. нивото на този индикатор е било на 59,4% от средното за ЕС, с което страната е била част от страните умерени иноватори. През 2016 г. обаче представянето на България е едва на 16,1% от средното за ЕС, което представлява промяна надолу от над 43 пункта и с което се оказва на дъното на класацията по този показател.

Също слаби са и резултатите на страната по отношение на иновациите в малките и средни предприятия, включващи иновации на продукти и процеси, както и на нововъведения.

И все пак положителното е, че макар инвестициите на дружествата да отчитат лек спад – 7,4 пункта, разходите за проучвания и развитие в бизнес сектора, които са част от същия показател, се увеличават. Нивото им в България е на 57,9% от средното за съюза с повишение от над 47 пункта.

Като цяло резултатите в областта на иновациите са се подобрили в 15 страни, въпреки че сред тези държави членки съществуват големи разлики. Лидер по иновации остава Швеция (143,6% от средното за ЕС), а Литва, Малта, Холандия, Австрия и Обединеното кралство са най-бързо развиващите се държави членки в тази област. В глобален мащаб ЕС постепенно настига Канада и САЩ, но Южна Корея и Япония все още заемат първите места. Сред международните конкуренти Китай показва най-бърз напредък.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.

Последна актуализация: 11:32 | 13.09.22 г.
Специални проекти виж още
Още от Европа виж още

Коментари

1
rate up comment 0 rate down comment 0
retro_69
преди 6 години
И после,що била ниска производителността на труда.....
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още