IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

България е на трето място в ЕС при картовите трансакции на глава на население

Таксите за банкови карти за търговците и потребителите в Европа намаляват през последните години, генерирайки спестявания в размер на до 2 млрд. евро годишно

14:31 | 03.07.20 г.
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
<p>
	<em>Снимка: Jason Aldon/Bloomberg</em></p>

Снимка: Jason Aldon/Bloomberg

Проучване на Европейската комисия (ЕК) за таксите върху трансакциите при картовите разплащания поставя България на трето място в рамките на Европейския съюз (ЕС) по отношение на броя на картовите трансакции на глава на население за 2018 г. Страните ни е изпреварена единствено от Люксембург и Кипър.

По този показател България  отчита ръст от 15% спрямо 2014 г., а средният ръст за ЕС в това отношение е 32% за 2018 г.

ек1 ек1

При оценката на абсолюния брой на плащанията с карта обаче България заема последно място през 2018 г., въпреки че отчита 154% ръст спрямо 2014 г. В това отношение страната ни е изпреварена от Гърция, която е последна през 2014 г., но с ръст от 628% успява да се премести няколко места нагоре четири години по-късно.

ek ek

ЕК изчислява, че таксите за банкови карти за европейските търговци и потребители намаляват през последните години благодарение на новите правила, приети от ЕС, генерирайки спестявания в размер на до 2 млрд. евро годишно.

Регламентът за обменните такси влезе в сила през 2015 г. с цел да ограничи размера на таксите за трансакции, които банката на търговеца трябва да плати, когато клиент използва своята разплащателна карта. Тези обменни такси се плащат от банката, която издава картата, като са свързани с разходите по обработка и рисковете от измама.

ек3 ек3

ЕК е оценила въздействието на регламента, като заключва, че основните му цели са постигнати.

Обменните такси при потребителските карти са намалели, което води до по-малки по размер такси за картови разплащания и по-ниски цени за потребителите.

В доклада се посочва, че очакваните годишни икономии на потребителски разходи могат да достигнат между 864 млн.. евро и 1,93 млрд. евро.

Последна актуализация: 10:37 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още
Още от Европа виж още

Коментари

Финанси виж още