IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Централните банки рискуват своята независимост

Фед, ЕЦБ и АЦБ са склонни да се заемат с наболели социални проблеми, но така могат да изгубят автономията си

08:03 | 25.08.21 г. 2
Автор - снимка
Създател
<p>
	<em>Мървин Кинг беше гуверньор на Английската централна банка в периода 2003-2013 г.&nbsp;</em><em>Снимка: Bloomberg</em></p>

Мървин Кинг беше гуверньор на Английската централна банка в периода 2003-2013 г. Снимка: Bloomberg

Централни банкери и журналисти ще се съберат за виртуалната конференция Джаксън Хоул в четвъртък. Дневният им ред ще бъде широк. Бъдещият път на количественото облекчаване (QE), здравето на трудовия пазар и други важни монетарни и регулаторни въпроси ще заемат централно място. Но също така можем да очакваме изявления по въпроси, считани някога за сфера на избираните политици, включително изменението на климата, расовата справедливост и неравенството, пишат за Bloomberg Мървин Кинг, гуверньор на Английската централна банка (АЦБ) в периода 2003-2013 г., и Дан Кац, старши съветник в Министерството на финансите на САЩ в периода 2019-2021 г.

Появата на коментари на централните банка по горещи политически въпроси е значително отклонение от практиката само едно поколение назад. Централните банкери, живели през 70-те години, си спомнят високата и нестабилна инфлация. Те смятат независимостта за насъщна за способността на централните банки да поддържат икономическа стабилност. И тази автономия върви ръка за ръка с ясни цели и мандати, като например целите за инфлацията.

Глобалната финансова криза и нейните последици значително разшириха ролята на централните банки. Мащабните покупки на активи (QE) надхвърлиха създаването на пари и се разшириха до разпределение на кредита чрез закупуване на не-федерални държавни инструменти и частни задължения като корпоративни облигации.

А мащабът на създаване на пари неизбежно създаде политически интерес за неговото продължаване. Общият размер на активите, закупени в рамките на QE, сега възлиза на 30% от брутния вътрешен продукт в САЩ и 40% във Великобритания. Въвеждането на бъдещи насоки насърчава мнението, че централните банки могат да предскажат бъдещия път на икономиката, вместо да реагират на данните в момента, когато излизат.

На фона на широкото разочарование от неспособността на избраните политици да се справят с критичните проблеми на днешния ден, влиятелни гласове - включително политици, икономически светила и широката общественост - все по-често призоваваха централните банки да се намесят. Централните банки се превърнаха в „единствения регулатор”.

Централните банкери реагираха охотно, навлизайки на политическата арена. Това започна най-вече с изменението на климата и формирането на Мрежата за екологизиране на финансовата система (NGFS). Но не спря дотам. Сега ръководителите на централните банки се занимават с широк спектър от политически въпроси - от расова справедливост до неравенство, от образование до обществено здраве.

Това са сериозни предизвикателства пред нашите общества. Но тежестта на даден въпрос не е единственият, нито дори най-важният критерий за участие на централната банка. Някои от проблемите на обществото изискват монетарен отговор, но повечето - не.

Вярно е, че много от новите въпроси, привличащи вниманието на централните банки, имат икономически проявления. Ясно е, че замърсяването и неговите ефекти, включително климатичните промени и намаляващото биоразнообразие, ще засегнат икономиката. Но опитите да се включат тези въпроси в областта на паричната политика изискват твърде много от централните банки.

В свят на радикална несигурност техните икономисти имат затруднения дори с традиционните си отговорности за икономическо прогнозиране. Неотдавнашното ускоряване на инфлацията, след десетилетие на неизпълнение на целта за нея, сочи необходимостта от по-голямо смирение.

Последна актуализация: 07:25 | 11.09.22 г.
Специални проекти виж още
Още от Европа виж още

Коментари

2
rate up comment 1 rate down comment 0
michaelis23
преди 2 години
т.е. да изгубят властта една шепа кърлежи, които скупят и контролират света ... затова МФВ много се опасяваше и предупреждаваше Салвадор & Co да не се занимава с тия биткойни, а само с такива, издадени от централните банки ... Да но явно на Салвадор, Аржентина, Мексико и прочеее им е писнало бая на гайдада именно от тези "Автономните" защото те тънат в разкож и само затягат ярема около връта на раята, обаче " ... Нощта ражда из мъртва утроба вековната злоба на роба: своя пурпурен гняв - величав. ... "
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 2 rate down comment 0
julian12
преди 2 години
Нали това е идеята - централизирано управление. Сега централните банки ще зависят от МВФ и работата е опечена. Малките и средни банки ще изчезнат и с тях малкият и среден бизнес... Новият ред ще се хареса на такива малки, дребни душии като Бойчо и компания
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още