IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Централните банки трябва да внимават за политическата долна граница на лихвите

Те трябва да се опитат да обяснят по-добре предимствата на своите политики на широката общественост и по този начин да ги направят по-приемливи и ефикасни

13:34 | 13.12.19 г. 4
Автор - снимка
Създател
<p>
	<em>Снимка: Ройтерс</em></p>

Снимка: Ройтерс

Отрицателните лихви изглежда работят по-гладко, отколкото мнозина са очаквали. Дори в страни като Швейцария - където основната депозитна ставка е минус 0,75% - лихвите остават под много обсъжданата „долна граница“, под която техните икономически недостатъци започват да надвишават предимствата им, пише за Financial Times Карстен Юниус, главен икономист в банката J Safra Sarasin.  

Централните банки обаче подценяват политическата долна граница, под която обществената подкрепа ерозира. Към този момент пенсионните фондове и домакинствата не биха изтеглили парите си от своите търговски банки, а по-скоро политическата си подкрепа за тяхната централна банка.

В дългосрочен план това ще застраши положението на централните банкери на политическата сцена. Ако гуверньорите искат да използват отрицателните ставки за по-дълго или да ги намаляват още повече, те трябва по-добре да обяснят аргументите си.

От около пет години няколко централни банки установиха лихвите си под нулата. Тази практика предизвика няколко големи притеснения сред инвеститорите. Първо, паричните пазари може да не работят както трябва на отрицателна територия. Второ, инвеститорите и домакинствата могат да изтеглят своите депозити и да ги съхраняват в трезори или под дюшека. Трето, икономическите недостатъци биха могли да надвишат предимствата, ако ставките паднат под така наречения процент на обръщане или по-ниска икономическа граница.

Паричните пазари все още работят безпроблемно. Депозитите в банковата система също останаха стабилни, което показва, че икономическата долна граница все още не е достигната. Това подкрепя аргумента, изложен от Швейцарската централна банка и ЕЦБ, че лихвените проценти по депозитите могат да бъдат понижени още повече.

Отрицателните странични ефекти, от които критиците се страхуват, включват ускоряване на инфлацията, нестабилност на финансовите пазари и дори „зомбификация” на корпоративния сектор. Някои също критикуват последствията от разпределението, тъй като длъжниците се възползват, а кредиторите губят.

Изглежда обаче, че отрицателните проценти изпълниха своята цел. В еврозоната те трябваше да засилят вътрешното търсене и инфлационните очаквания чрез допълване на други мерки на паричната политика, като бъдещите насоки, покупката на активи и целевите операции за дългосрочно рефинансиране.

Ръстът на кредитите за домакинствата и компаниите се възстанови след кризата, необслужваните заеми намаляха, а балансите на банките бяха заздравени от по-високите цени на активите. Още по-голям плюс е, че равнището на безработица спадна значително.

Въпреки това отрицателните проценти продължават да бъдат силно критикувани публично. В средата на ноември анкета в Германия установи, че 58 на сто от хората предпочитат по-високи лихвени проценти, дори ако това означава по-големи разходи по заемите, докато 32 на сто са за по-ниски лихви.

Последна актуализация: 12:42 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още
Още от Европа виж още

Коментари

4
rate up comment 6 rate down comment 9
s3
преди 4 години
Отирцателните лихви са нещо отлично за всички нас. Така фържвата има повече приходи с които да покрива разходите си, както и може да имитира повече пари за да се облегчаваме с количеството им. Всичко това води до управление с повече пари, но е нужно хората да разберат, че това е за тяхно добро. Да им се обясни, да им се презентира, да им се втълпи дори, че лихвите трябва да са отрицателни завинаги и да се знае че ще е таа и утре и завинаги.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 9 rate down comment 4
mangalistan
преди 4 години
В момента *** гявола и то докато е у въздуха...Скоро,много скоро никой няма да ще хартийките и криптовалутите ви...Замо злато и земя ще е ценно да притежаваш.Земята ще ви спаси от глада който се очаква.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 12 rate down comment 3
scott
преди 4 години
Муахахахахахахахахахахахахахаха!Тез, лихвите, отрицателните, работът "добре" само в Япониа! Щот си ги възпитават в самурайски дух от малки. Господаря ти върти сделките как му скимне, ти требва само да казваш хай и да не очакваш нищо.Решиха, че това ше мине и при белата раса? НЕТ,НАЙН И НИХТ! Просто тез, дет ги направиха отрицателни финансово и личностно ВЕЧЕ НЕ СА В ПАЗАРА! НЕ ЗИМАТ 15-ТИ ЗАМЕ, ДА СИ ПЛАТЪТ 2-РАТА ИПОТЕКА И НЕ МЕЧТАЯТ КАК ШЕ ОТВОРАТ МАГАЗИН ЗА КНИГИ, ЗА ДА ПЛАЩАТ ДАНЪЦИ НА ПРАВИТЕЛСТВОТО, ДА РАБОТЪТ И ДА ЗАДЛЪЖНЯВАТ ОЩЕ ПОВЕЧЕ.Съгъ, тез, кукловодите, си викат - ше напраим пропагандас, че жабите пак да врекат от радост, че и сварени.Уж сичко си е както си требва. Ама се лъжът еврей върсъс еврей. Днеска купиш акции, утре се окаже, че мошето ги бил зомбирал и вече са на нула само от една статиес. Е, нема кака. това ви е икономиката. Край на инвестирането в стойност, разрастване откъм основата и средата на пирамидата и т.н. САМО ВЪРХОВЕ, ОТ КОТИО ПАДАШ У ПРОПАСТТА И АК47.УРА ДРУГАРИ! Ного е вълнуващо.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 7 rate down comment 1
Mohave __
преди 4 години
Долната граница / прага на търпимост / не се определя само от неговата математическа стойност . Има един много по- важен момент и той е свързан с времето на тяхното приложение . Така че , ако нещата изглеждат добре - това нищо не означава .
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още