IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Citigroup: Банковият сектор в Европа започва да изплува

Предизвикателствата пред кредитните институции в Европа: ниска доходност, необходимост от значителни инвестиции в технологии и натиск върху печалбите

08:21 | 02.01.18 г.
<p>
	<em>Снимка: Pixabay</em></p>

Снимка: Pixabay

През последните месеци на 2017 г. станахме свидетели на подобрение във финансовите показатели на банковия сектор в Европа. Прогнозите са, че трендът се обръща и ще продължи да се движи нагоре и през 2018 г. Това ще бъде активна година, твърдят експерти от Citigroup.

Според техни изчисления, които бяха представени по време на годишната среща на компанията с журналисти, от 3,7% възвръщаемост на активите през 2016 г., индустрията ще се движи към 11% през 2020 г. Двигател на това подобрение ще бъде увеличението на приходите с 3,9%. Това пък от своя страна ще доведе до ръстът на кредитирането и свиване на разходите с 3,2%, изчисляват експертите.

И все пак към края на септември 2016 г. банките от ЕС са били най-слабо представящият се сектор през последните 10 години от 285 сектора, които Citi следи. Макар и вече да се наблюдава подобрение, кредитните институции в общността трудно се отлепят от дъното на списъка, са част от изводите на борсовия аналзиатор на компанията Андрю Комбс.

Според него в Европа средната възвръщаемост на банковите активи е намаляла с 14%, като спадът при малките банки е 6%.

В същото време през последните две години се отчита скромен ръст на приходите, предимно от такси. Комбс изчислява, че догодина секторът ще отчете ръст на печалбите от около 9-10%, предимно заради увеличение на кредитирането. 

Според него търсенето на кредити значително се покачва в еврозоната, но регулациите са неизвестният компонент на „уравнението“.

„Банковият сектор в Европа е силно фрагментиран. Всъщност, четирите най-големи банки в еврозоната държат около 28% от всички депозити на стария континент. Това е показателно за предимствата на големите кредитни институции пред малките. Проблемът е, че малките банки са подложени на голям натиск заради високите си разходи. Факт е, че те не могат да заделят голяма част от приходите си за модернизация и иновации, както правят големите (около 15-25% от приходите отиват именно за IT решения). Освен това стимулите за консолидация продължават“, коментира Комбс по време на презентацията си.

Той очерта три сериозни предизвикателства пред кредитните институции в Европа: ниската доходност, необходимост от значителни инвестиции в технологии и натиск върху печалбите.

"Много от клиентите ни в момента са изправени пред важни решения за консолидация", каза Луиджи ди Веки, ръководител на "Корпоративно и инвестиционно банкиране" в Citigroup. Според него прогнозите за 2018 г. са оптимистични, а а годината ще бъде „атрактивна“ по отношение на банковото финансиране. 

„Ако Европейската централна банка (ЕЦБ) директно финансира публичния сектор, тогава количествените улеснения ще продължат да играят важна роля за корпоративните облигационни емисии. Истината е, че дълговият пазар е много зависим на първо място от лихвите, но съм оптимист, че пазарът ще продължи да бъде атрактивен за финансиране“, коментира още експертът.

Той обаче уточни, че решенията за консолидация не бива да се взимат прибързано, защото обстановката не е съвсем безпроблемна от гледна точка на геополитическите фактори.

Сливанията и придобиванията са във възход, но все пак съветът ни към инвеститорите е да бъдат предпазливи, защото Европа все още не е преодоляла изоставането си като значимост за БВП на света, допълни Луиджи ди Веки. Той поясни, че допреди около 20 година Европа е допринасяла за 40% от световната икономика, докато сега заслугата ѝ е едва 15%, което е показателно за намаляващата ѝ значимост. Ето това е една от основните причини за консолидация, защото ако не си голям, е почти невъзможно да се конкурираш с големите, обясни той.

Обемът на сделките нараства сериозно. Според изчисленията на Citi за 2017 г. са реализирани сделки за 2,5 трлн. долара в световен мащаб, като 28% са в Европа.  

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 03:46 | 11.09.22 г.
Специални проекти виж още
Още от Европа виж още

Коментари

Финанси виж още