IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Дилемата на Германия дали да номинира Йенс Вайдман за гуверньор на ЕЦБ

Според мнозина политическата цена за номинацията може да се окаже твърде висока

12:34 | 07.03.18 г.
<p>
	Йенс Вайдман. <em>Снимка: Архив Ройтерс</em></p>

Йенс Вайдман. Снимка: Архив Ройтерс

На пръв поглед изборът за Германия е лесен. Никога в историята на паричния съюз Берлин не е имал толкова силно влияние – и проявяващ желание кандидат в лицето на гуверньорa на Бундесбанк Йенс Вайдман – за да си подсигури ръководството на Европейската централна банка (ЕЦБ), коментира Financial Times.

Представители на най-голямата и най-мощната икономика на еврозоната обаче все още не са убедени дали да рискуват политически капитал за кампания, с която да наложат свой представител за наследник на Марио Драги през 2019 г. Опасенията са, че в замяна те ще трябва да се огънат твърде много пред визията на Париж и Рим за европейски паричен съюз.

„Цената може да е твърде висока“, казва германски представител. „Въпросът е какви политически и икономически ползи ще донесе това на Германия“.

Сделка за ръководителя на централната банка е част от по-широк пакет, който ще оформи как и от кого ще се управлява икономиката на Европа през по-голямата част от следващото десетилетие.

Като част от пакета трябва да се избере и председателят на Европейската комисия, както и дали и колко усърдно еврозоната ще приложи реформите, искани от френския президент Еманюел Макрон. Призивите на Макрон за по-голям икономически съюз и повече споделяне на риск между страните членки на еврозоната е тема табу за мнозина в Германия.

В частни разговори приближени на Макрон казват, че не биха приели Вайдман, който е смятан за един от най-големите привърженици на стегната парична политика в управителния съвет на ЕЦБ.

„Не бихме казали, че не искаме германски гуверньор на ЕЦБ по принцип“, казва френски дипломат. „Въпросът е свързан по-скоро с това какви са позициите на лицето по паричната политика, дали предпочита по-хлабава или по-стегната политика в момент, в който ЕЦБ върви към излизане от количественото облекчаване“.

Италиански представители също настояват, че няма да подкрепят защитник на по-стегната парична политика след управлението на Драги, което бе белязано от ултрахлабава политика и обещанието на гуверньора да направи „каквото е нужно“, за да спаси еврозоната.

„Драги наистина бе новатор от гледна точка на управлението на ЕЦБ и се доказа по позитивен начин дори в деликатните моменти, избягвайки грешки, правени преди от банката и правителствата“, казва Сандро Гози, заместник-министър по европейските дела в текущото правителство на Италия.

„Изключваме лидерство в германски стил като това, което доминираше по време на финансовата криза. Проблемът обаче не е в националността, а в политиката“, допълва той.

В същото време обаче за германския канцлер Ангела Меркел успешна кампания за Вайдман ще ѝ помогне да заглуши разногласията от дясното крило на партията ѝ, според което Меркел е готова да се огъне пред програмата на Макрон.

„Това би било победа за нея, ако Вайдман влезе“, казва германски представител. „От друга страна наистина ще си изпати от партията, ако не наложи своето“.

Според проучване на Bloomberg сред икономисти Вайдман – бивш главен икономически съветник на Меркел, е ясният фаворит за ролята на гуверньор на ЕЦБ.

Меркел ще реши през есента дали да номинира кандидат и вероятно ще подкрепи Вайдман. Самият шеф на Бундесбанк също притиска канцлерството, за да избегне обсъждането на други имена за позицията.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 02:01 | 10.09.22 г.
Специални проекти виж още
Още от Европа виж още

Коментари

Финанси виж още