IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Добър старт, но още предизвикателства пред Единния банков надзор в ЕС

Слабият банков надзор в крайна сметка води до криза с държавния дълг, посочват европейските одитори

13:12 | 18.11.16 г.
<p>
	Снимка: <em>архив Ройтерс</em></p>

Снимка: архив Ройтерс

Единният надзорен механизъм на Европейската централна банка (ЕЦБ) стартира добре, но има някои предизвикателства, с които трябва да се справи. Това се посочва в доклад на Европейската сметна палата, публикуван днес.

Одиторите се опасяват обаче, че са нужни още служители в централната банка, за да бъдат изпълнени заложените цели.

Единния надзорен механизъм беше създаден през 2014 г., напомнят от Сметната палата. Целта е да бъдат подпомогнати националните надзорни органи. Към момента банковият надзор на ЕЦБ отговаря директно за най-важните 120 банкови групи в еврозоната.

В екипите, осъществяващи обаче надзор на място, се включват много малко служители на ЕЦБ. Проверките в повечето случаи се водят от органа, който отговаря за надзора на банката в държавата по произход , пише още в доклада на европейските одитори.

Препоръката на институцията е ЕЦБ са осигури пропорционално участие на своите служители при проверките на място и от разстояние.

От Сметната палата посочват още, че при слаб банков надзор банките поемат прекомерни рискове с недостатъчни капиталови и ликвидни буфери и прекомерен кредитен растеж. Това създава предпоставки за банкова криза и отпускането на значителна публична подкрепа за фалиращи банки.

Отпускането на средствата пък е свързано с по-висок държавен дефицит и публичен дълг и в крайна сметка и до криза с държавния дълг, допълват одиторите. 

Надзорният механизъм е основна част от банковия съюз на ЕС, чиято цел е да направи работата на банките в общността по-прозрачна и по-сигурна. 

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 22:01 | 12.09.22 г.
Специални проекти виж още
Още от Европа виж още

Коментари

Финанси виж още