IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

ЕЦБ: Последствията за еврозоната от данъчната реформа в САЩ ще са много сложни

Според нов доклад на ЕЦБ реформата може да има сериозни последици, произлизащи от макроикономически вторични ефекти

15:30 | 05.02.18 г.
<p>
	<em>Снимка: Архив Ройтерс</em></p>

Снимка: Архив Ройтерс

Докато икономистите все още се опитват да оценят колко силно ще подкрепи растежа в САЩ новата данъчна реформа, наложена от президента Доналд Тръмп, Европейската централна банка (ЕЦБ) обяви днес, че последствията за еврозоната ще „са изключително несигурни и сложни“.

Данъчното бреме върху корпоративната печалба в САЩ ще спадне значително до нива, близки до тези на редица страни в еврозоната, пише ЕЦБ в свой доклад по темата, публикуван днес. Според данните преди реформата корпоративната данъчна ставка в САЩ е била над нивата в повечето големи страни в еврозоната, докато в момента тя вече се доближава до по-ниските ставки в тези страни.

Сравнение на корпоративните данъчни ставки. Графика: ЕЦБ

Авторите на доклада очакват реформата да донесе значителни фискални стимули на американската икономика през следващото десетилетие. Според оценките постоянните нетни фискални стимули за физическите и юридическите лица ще бъдат около 1,46 трлн. долара през следващите 10 години или 0,7% от БВП годишно. Най-сериозно ефектите от данъчната реформа върху приходите ще се усетят до 2025 г., смятат от ЕЦБ.

Очакванията на авторите на доклада са реформата да засили местното търсене в САЩ и да увеличи БВП на страната в краткосрочен план. Прогнозите са реалният БВП да се увеличи с 0,5% до 1,3% през следващите три години. Очакванията в дългосрочен план обаче са доста по-несигурни, посочва ЕЦБ, тъй като до голяма степен зависят от това как данъчната реформа ще бъде финансирана и какво ще е влиянието на по-високия дефицит върху разходите по държавния дълг.

От гледна точка на еврозоната анализаторите смятат, че реформата може да има сериозни последствия, произлизащи от макроикономически вторични ефекти. „По-експанзионистичната американска фискална политика ще засили местното търсене в САЩ. Това може да доведе до търсене на стоки и услуги от еврозоната, но като цяло ефектът вероятно ще бъде много малък“, посочва се в доклада.

Според авторите еврозоната ще бъде засегната от промените в международното данъчно облагане, последствията от които ще бъдат „изключително несигурни и сложни“. На първо място по-ниските корпоративни ставки в САЩ ще направят страната данъчно по-привлекателна спрямо други, което ще повлияе върху решенията за инвестиции на корпорациите.

Освен това реформата ще засегне стратегиите за данъчно планиране на мултинационалните компании, казват от ЕЦБ. Реформата може да засили данъчната конкуренция в цял свят, което да доведе до възможно редуциране на данъчната основа за страни от ЕС.

Не на последно място ЕЦБ смята, че някои от международните разпоредби на данъчната реформа в САЩ може да не съответстват на правилата на Световната търговска организация и споразумения за избягване на двойното данъчно облагане.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 11:51 | 12.09.22 г.
Специални проекти виж още
Още от Европа виж още

Коментари

Финанси виж още